Dzieci, które w maju i czerwcu po raz pierwszy przystąpiły do komunii św. razem ze swoimi rodzinami przybyły do katedry Chrystusa Króla. Wzięły udział w diecezjalnej pielgrzymce dzieci wczesno i pierwszokomunijnych. 

Jednym z celów tego wydarzenia jest przekazanie doświadczenia wspólnoty naszego lokalnego katowickiego Kościoła – podkreślił ks. Roman Buchta, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Katowicach. – To bardzo wyraźny znak, że właśnie tutaj, w centrum naszej archidiecezji, wspólnie z biskupem dzieci i rodzice spotykają się, aby razem się modlić i świętować. 

Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa Jezusa wypowiedziane na krzyżu: Pragnę (J 19,28). Nawiązuje ono do ogłoszonego w styczniu przez Papieża Franciszka Roku Modlitwy. – Program staraliśmy się ułożyć w taki sposób, aby każdy uczestnik mógł uświadomić sobie, jak ważną rolę w życiu katolika odgrywa modlitwa. Pragniemy, aby dzieci, które odwiedziły naszą katedrę mogły odkryć wartość codziennej relacji z Panem Bogiem – zaznaczył ks. Buchta.

Pierwszym punktem programu był „Modlitewny Szlak”. Pod tą nazwą kryła się gra drużynowa, dzięki której dzieci mogły poznać najważniejsze zagadnienia związane z modlitwą. Każdy uczestnik otrzymał karteczkę, a następnie razem ze swoją grupą wyruszał na teren katedralnego parkingu, gdzie rozłożone były specjalne namioty. W każdym z nich na graczy czekało jedno zadanie. Po jego wykonaniu uczestnicy zabawy otrzymywali wpisy do swoich „paszportów”. Gdy udało im się zabrać wszystkie, wrzucali swoje karteczki do koszyczka. Każdy wypełniony paszport stawał się kuponem, który brał udział w losowaniu atrakcyjnych nagród. Po zabawie, dzieci wraz ze swoimi rodzicami udały się do katedry, aby wziąć udział w nabożeństwie mistagogicznym. Jego celem było przedstawienie w prosty i przystępny sposób znaczenia najważniejszych gestów, znaków i symboli liturgicznych. Bez trudu można było zauważyć, że forma tego nabożeństwa okazała się bardzo atrakcyjna dla uczestników. Dzieci chętnie angażowały się w śpiew i prześcigały się w odpowiedziach na pytania zadawane przez księdza....

Więcej: katowice.gosc.pl

Bartłomiej Dobrzański

Najnowsze

19 czerwiec 2024

Wakacyjne wyjazdy rekolekcyjne

W archidiecezji katowickiej nie brakuje inspirujących inicjatyw adresowanych do dzieci i młodzieży. 

16 czerwiec 2024

List Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony życia

"Wyrażamy wielki szacunek i uznanie dla matek, które z miłością służą życiu...

14 czerwiec 2024

Abp Galbas: na żadnym targowisku świata nie ma stoiska z nadzieją

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w ośrodku w Gorzycach z okazji 40-lecia...

12 czerwiec 2024

Cykl wykładów dla nowych administratorów

Przez trzy dni księża uczestniczyli w spotkaniach dotyczących zarządzania parafią

12 czerwiec 2024

Orędownicy na trudne czasy

25 lat temu Jan Paweł II wyniósł na ołtarze ks. Józefa Czempiela i ks...

10 czerwiec 2024

Spotkanie z żywym Bogiem

W niedzielę 9 czerwca do katowickiej katedry pielgrzymowały dzieci, które w tym roku po...