Metropolita wrocławski przewodniczył Mszy św. podczas tradycyjnej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich. W homilii zwrócił uwagę na to, że zaangażowanie w sprawy społeczne i rozwijanie społecznego nauczania Kościoła, było szczególnym rysem posługi śląskich biskupów, którzy „byli głosem świata pracy i rzecznikami spraw ludzi pracy, obrońcami ich praw i godności”.

Kaznodzieja przypomniał historyczne wydarzenia: plebiscyt i trzecie powstanie śląskie, których skutkiem było włączenie części Górnego Śląska do II Rzeczpospolitej, a także powołanie do życia diecezji katowickiej. Przywołał także trudne karty historii katowickiego Kościoła: prześladowania przez władze komunistyczne, wystąpienia biskupów katowickich w obronie szkolnej katechezy, a także konsekwencję tej interwencji – wygnanie śląskich biskupów: Stanisława Adamskiego, Herberta Bednorza i Juliusza Bieńka.

Abp Kupny wskazał, że Piekary Śląskie przez dziesiątki lat były „amboną społeczną Kościoła”. Wśród znanych słów, które z niej padały wspomniał hasło bp. Bednorza – „niedziela jest Boża i nasza”. Wskazał też inne poruszane w Piekarach Śląskich tematy: poszanowanie naturalnego środowiska i konieczność powierzania kierowniczych stanowisk na każdym szczeblu drabiny społecznej według kompetencji a nie według partyjnego klucza. Podkreślił, że po II Wojnie Światowej, Kościół na Górnym Śląsku był miejscem „azylu dla zagrożonych”. – Kiedy w czasie stanu wojennego społeczeństwo z powodu braku żywności stanęło na progu humanitarnej katastrofy Kościół, jak dobra matka, rozdzielał dary dzielił się tym wszystkim, co przez Caritas ofiarowały kościoły z Europy Zachodniej – zaznaczył.


HOMILIA W WERSJI AUDIO


Odwołał się też do orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, wysłanego w ostatnich dniach Soboru Watykańskiego II, którego autorem był kard. Kominek. – Padły tam niezwykle ważne słowa: „wyciągamy do was siedzących tu na ławach kończącego się soboru nasze ręce oraz udzielamy przebaczenia i prosimy o przebaczenie”. Odpowiedź biskupów niemieckich nadeszła kilkanaście dni później. Napisali z braterskim szacunkiem: „przyjmujemy podane nam ręce niech Bóg pokoju sprawi za wstawiennictwem Królowej Pokoju że zły duch nienawiści już nigdy nie rozdzieli naszych rąk” – mówił abp Kupny. Zaznaczył, że współcześnie orędzie inspiruje do poszukiwania pojednania wewnątrz polskiego społeczeństwa. – Nie możemy z tym czekać do kolejnych wyborów prezydenckich, parlamentarnych. To pojednanie jest konieczne już dzisiaj! Dzisiaj musimy umieć podać sobie dłonie, musimy się pojednać wszyscy – wskazał.

Metropolita wrocławski prosił mężczyzn o praktykowanie cnoty nadziei, która „nie jest zaprzeczeniem cierpieniu i śmierci ale jest celebracją miłości Chrystusa Zmartwychwstałego, który jest zawsze z nami nawet gdy zdaje się być daleko”. Wskazał też na grzechy przeciwko cnocie nadziei: złe tęsknoty, przygnębienie, smutek, agresję, instrumentalne traktowanie bliźniego, wykorzystywanie słabszego, propagowanie wolnych związków, życie bez brania odpowiedzialności za żony i dzieci, przyjmowanie nieprawdy i półprawd za prawdę, naiwne uleganie „fake newsom” oraz bezkrytyczne przyjmowanie opinii z prasy i telewizji. – To wszystko zabija nadzieję, przygnębia, a czasami wpędza w depresję i nie pozwala nam żyć radością że Bóg jest między nami – zaznaczył. Zwrócił się też bezpośrednio do ojców wskazując trzeźwość, jako konkretny znak nadziei. – Popatrzcie kochani ojcowie, możecie być takim znakiem nadziei. Nie jesteście znakiem nadziei, kiedy macie problem z alkoholem, kiedy wracacie pod wpływem alkoholu do domu, (…) kiedy nie chcecie się leczyć, nie chcecie poddać się terapii – podkreślił.

Kończąc wskazał na Kościół i Maryję jako na znaki nadziei. – To wzgórze piekarskie, które upodobała sobie Maryja i na które zaprasza swoje dzieci jest znakiem nadziei. Od stuleci takim znakiem było, dlatego wierni wraz ze swymi kapłanami na to święte miejsce pielgrzymowali i pielgrzymują do dzisiaj. Za jej wstawiennictwem prośmy Chrystusa, Światło nadziei by wspierał nas pielgrzymów nadziei na drodze do szczęśliwej wieczności – zakończył.

Pątników piekarskich pozdrowił z Watykanu papież Leon XIV. W trakcie modlitwy Regina coeli powiedział: „Pozdrawiam Polaków i błogosławię tym, którzy uczestniczą w wielkiej pielgrzymce w sanktuarium maryjnym w Piekarach Śląskich.”

Najnowsze

12 czerwiec 2025

Kard. Nycz: Dziś nauka społeczna Kościoła nabiera szczególnego znaczenia

Pod przewodnictwem legata papieskiego wierni archidiecezji świętowali 100-lecie archidiecezji katowickiej.

12 czerwiec 2025

Modlitwa biskupów w WŚSD

​Biskupi zgromadzeni na 401. Zebraniu Plenarnym KEP w Katowicach modlili się w...

11 czerwiec 2025

O historii Górnego Śląska

Jednym z punktów 401. zebrania plenarnego KEP w Katowicach była wizyta biskupów...

10 czerwiec 2025

Piekary Śl. Członkowie KEP sprawowali Eucharystię przed obrazem Matki Bożej Piekarskiej

Mszy św. przewodniczył abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczącego KEP.

10 czerwiec 2025

Katowice. Biskupi złożyli kwiaty pod Pomnikiem Poległych Górników z Kopalni „Wujek”

We wtorkowy poranek przedstawiciele KEP uczcili pamięć Dziewięciu z Wujka.

08 czerwiec 2025

Centralny punkt obchodów 100-lecia archidiecezji katowickiej

Eucharystii, która zostanie odprawiona 11 czerwca o godz. 18.30, podczas 401. Zebrania Plenarnego...