Abp Skworc zachęca do tego by „przeczytano tamto papieskie nauczanie, emanujące miłością do Górnego Śląska, Zagłębia i jego mieszkańców”.

- W dniu, kiedy wspominamy to historyczne wydarzenia, zachęcam diecezjan, mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia, aby w duchu wdzięczności za niezapomniane spotkanie na Jasnej Górze przeczytali tamto papieskie nauczanie – pisze abp Skwroc w specjalnym słowie skierowanym do diecezjan.

Metropolita katowicki przypomina trudną historię wiążącą się z wydarzeniami na Jasnej Górze. Przypomniał, że wierni Górnego Śląska i Zagłębia pielgrzymowali do Częstochowy ponieważ „przeciwne wizycie Jana Pawła II na Górnym Śląsku były ówczesne władze partyjne województwa katowickiego, które organizowały „spontaniczne” akcje protestacyjne”.

- Wiedząc o tych staraniach i sprzeciwie władz wojewódzkich, papież zaprosił Górnoślązaków i mieszkańców Zagłębia na Jasną Górę. Tego władza komunistyczna nie mogła zabronić ani tego spotkania storpedować – pisze abp Skworc.

Duchowny w skierowanym słowie podkreśla, że winniśmy wdzięczność św. Janowi Pawłowi II „za słowa o pracy, o rodzinie oraz za docenienie „ziemi wielkiej pracy i wielkiej modlitwy”, jak i za promocję pozdrowienia „Szczęść Boże!”.

Hierarcha przypomina, że mimo upływu 40 lat słowa homilii Jana Pawła II są nadal aktualne i godne uwagi. – Wzywał papież: „Nie dajcie się uwieść pokusie, że człowiek może odnaleźć siebie, wyrazić siebie, odrzucając Boga, wykreślając modlitwę ze swego życia, pozostając przy samej tylko pracy w złudnej nadziei, że same jej wytwory bez reszty nasycą wszystkie potrzeby ludzkiego serca – pisze abp Skworc cytując papieską homilię.

Metropolita katowicki przypomniał również, że jeszcze jako metropolita krakowski św. Jan Paweł II głosił na piekarskim wzgórzu aż 12 razy homilię podczas pielgrzymek mężczyzn i młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej, oraz później – już jako papież – kierował do pielgrzymów listy i telegramy.

W słowie abp Skworc przypomina również pamiętną pielgrzymkę z 1983 gdy mieszkańcy Górnego Śląska w „blisko dwumilionowym tłumie mogli przywitać na katowickim lotnisku Muchowiec św. Jana Pawła II i zawołać radosne „Szczęść Boże!” oraz wysłuchać ewangelii pracy. – Pewnie nie byłoby spotkania podczas II wizyty Jana Pawła II w Ojczyźnie w 1983, gdyby nie tamto spotkanie na Jasnej Górze w roku 1979, którego materialnym znakiem jest świeca i stuła papieska, przekazane do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej, i gdyby nie – przede wszystkim – papieskie nauczanie – stwierdza.

Jan Paweł II w 1979 pierwszy raz odwiedził Ojczyznę. Z uwagi na sprzeciw władz komunistycznych nie mógł przybyć na Górny Śląsk. Dlatego wygłosił homilię skierowaną do wiernych Górnego Śląska oraz Zagłębia na Jasnej Górze.

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...