Zaznaczył także, że „Bóg działa w życiu każdego człowieka na tyle, na ile mu pozwoli”.

Podczas homilii w czasie nabożeństwa majowego bp Olszowski przypomniał, że „Bóg działa w życiu człowieka na tyle, na ile człowiek mu pozwoli”. - Gdybyśmy pozwalali Duchowi działać, to więcej owoców przynosiłoby nasze życie… Duch działa od dwóch tysięcy lat, jest w nas obecny od momentu chrztu… Został „przebudzony” w momencie sakramentu bierzmowania… Duch Święty uzdalnia nas do duchowego wzrastania, do duchowego życia – mówił pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej.

Odniósł się także do tegorocznego hasła piekarskiej pielgrzymki „W mocy Bożego Ducha”. – Duch jest pocieszycielem, który przybywa dziś, aby umocnić nasze serca, rozwiać wątpliwości, pocieszyć… Ale aby się to stało, potrzeba otwartości serca na Ducha Świętego… - mówił.

Pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej mówiąc o postawie Najświętszej Maryi Panny podkreślił, że to właśnie Ona „wskazuje na tego, który oświeca naszą codzienność, pokazuje na swojego Syna”.

Pątnicy podczas modlitwy zawierzali się także Matce Bożej. - Chcemy uczyć się od Maryi życia w łączności z Bogiem. Tak czynili przez wieki nasi poprzednicy. Przybywamy także i my przed cudowny wizerunek Piekarskiej Pani, bo chcemy prosić o pokój w naszych rodzinach i naszych relacjach. Przybywamy przed oblicze Królowej Śląska, której cześć oddają całe pokolenia, chwalą różne języki, wysławiają różne kraje – mówił bp Grzegorz Olszowski podczas nabożeństwa majowego na piekarskim wzgórzu.

- Powierzamy Ci wszystkie nasze rodzinny. Wypraszaj im potrzebne łaski u Twojego Syna, aby były na co dzień „Bogiem silne”. Bądź dla nich wzorem pięknej miłości, odwagi i siły w przezwyciężaniu codziennych problemów – modlił się pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej.

Nabożeństwo majowe zakończyło się pobłogosławieniem dewocjonaliów, które pielgrzymi zabiorą ze sobą z Piekar Śląskich do domów oraz procesją z obrazem Matki Bożej do piekarskiej bazyliki.

Nabożeństwo majowe kończy modlitwę pielgrzymów na piekarskim wzgórzu. Po nim pątnicy wraz z biskupami udają się do bazyliki, aby tam odśpiewać „Te Deum” oraz przyjąć pasterskie błogosławieństwo.

Najnowsze

19 czerwiec 2024

Wakacyjne wyjazdy rekolekcyjne

W archidiecezji katowickiej nie brakuje inspirujących inicjatyw adresowanych do dzieci i młodzieży. 

16 czerwiec 2024

List Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony życia

"Wyrażamy wielki szacunek i uznanie dla matek, które z miłością służą życiu...

14 czerwiec 2024

Abp Galbas: na żadnym targowisku świata nie ma stoiska z nadzieją

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w ośrodku w Gorzycach z okazji 40-lecia...

12 czerwiec 2024

Cykl wykładów dla nowych administratorów

Przez trzy dni księża uczestniczyli w spotkaniach dotyczących zarządzania parafią

12 czerwiec 2024

Orędownicy na trudne czasy

25 lat temu Jan Paweł II wyniósł na ołtarze ks. Józefa Czempiela i ks...

10 czerwiec 2024

Spotkanie z żywym Bogiem

W niedzielę 9 czerwca do katowickiej katedry pielgrzymowały dzieci, które w tym roku po...