Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Adam Wodarczyk, który w homilii podkreślał szczególne zjednoczenie św. Jana Pawła II z Duchem Świętym.
– Bez Ducha Świętego nie jesteśmy w stanie żyć w jedności z Panem Jezusem i wydawać owoców, o których nam powiedział Jezus w dzisiejszej Ewangelii – mówił bp Wodarczyk komentując liturgię słowa.
Pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej odniósł się także do zbliżającej się 40 rocznicy słynnego przemówienia św. Jana Pawła II, które miało miejsce na Placu Zwycięstwa w Warszawie. Przypomniał, że papież mówił wówczas, iż „człowieka nie można do końca zrozumieć, jeżeli nie będziemy mieli odniesienia do Pana Jezusa”. – Była to Wigilia uroczystości zesłania Ducha Świętego. Św. Jan Paweł II odmówił wówczas modlitwę nieco zmieniając słowa psalmu: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi” i dodał dwa ważne słowa: „Tej ziemi”. Wszyscy, którzy tam byli czy oglądali pielgrzymkę jako transmisję w telewizji (…) czuli, że dzieje się coś niezwykłego. Że ta modlitwa ma wielkie znaczenie – powiedział bp Wodarczyk.
– Dzisiaj uważa się, że ta modlitwa to był początek zmian, jakie zaczęły się w naszej Ojczyźnie – dodał po chwili zaznaczając, że „to co się zaczęło 10 lat po wspomnianym przemówieniu spowodowało zmiany nie tylko w Polsce ale i w całej Europie”.
– Muszę powiedzieć, że i ja, nauczony od księdza Blachnickiego, codziennie rozpoczynam dzień od tej modlitwy: „Niech zstąpi Duch Twój…” dzisiaj rano też się tą modlitwą pomodliłem i myślałem o Was. Prosiłem, aby Duch Święty dał nam ducha radości i pokoju – mówił duchowny zachęcając młodzież zebraną w kościele, aby również na wzór św. Jana Pawła II wzywała Ducha Świętego w swoim życiu.
Pod koniec Eucharystii Gabriela Laufer, dyrektor SP nr 17 w Mysłowicach wraz z członkami Rady Rodziny Szkół przekazała ks. prał. kan. Jerzemu Lisczykowi podziękowanie za wieloletnią, ofiarną pracę na rzecz Rodziny Szkół w archidiecezji.
Nowym opiekunem Rodziny Szkół w archidiecezji katowickiej został natomiast ks. Jacek Błaszczok, proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach, wieloletni wizytator katechetyczny w archidiecezji katowickiej. – Takie spotkania jak to dzisiejsze mają na celu przede wszystkim integrację środowisk międzyszkolnych. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mają okazję do wymiany doświadczeń – mówi ks. Błaszczok.
Rodzina Szkół noszących imię Jana Pawła II stawia sobie jako cel zachowanie i owocne korzystanie z dziedzictwa św. papieża. Powstała w 1998 w Radomiu, natomiast już od 2009 rozpoczynają się pierwsze działa w ramach struktur diecezjalnych, co zostaje potwierdzone dekretem abp Wiktora Skworca z 2012 powołującym Rodzinę Szkół noszących imię Jana Pawła II w archidiecezji katowickiej.