Przypomina w nim, że chrześcijanie mieszkający w Chinach potrzebują zapewnienia, że pozostali wyznawcy Chrystusa deklarują swoją solidarność z nimi.

Abp Skworc przypomniał, że chrześcijanie w Polsce, która jest Ojczyzną solidarności mają „szczególny obowiązek modlitewnego wsparcia Kościoła lokalnego w Chinach”. – Modlitwa może dla nich wyprosić radość i moc, by mogli w pełnej wolności głosić Ewangelię i dawać świadectwo o Jezusie Chrystusie. Mieszkańcy tego kraju potrzebują zapewnienia, że chrześcijanie na całym świecie deklarują swoją solidarność z nimi – pisze metropolita katowicki.

Arcybiskup przypomniał, że na mocy porozumienia podpisanego w 2018 r. między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową papieżowi przyznano pewne prawa w zakresie wyboru i mianowania biskupów. Skutkuje to tym, że „dziś wszyscy biskupi chińscy są w komunii z biskupem Rzymu”.

Metropolita katowicki przypomina w komunikacie, że mimo pozornie poprawnych politycznie relacji istnieją regiony w których „dzieciom i młodzieży zabrania się wstępu do kościołów” oraz „zakazuje się działań katechetycznych dla nich”. Podkreśla, że taka sytuacja szczególnie wymaga modlitwy w intencji chrześcijan w Chinach.

Abp Skworc zachęcając do tego, aby 24 maja szczególnie zjednoczyć się na modlitwie w intencji chrześcijan zamieszkujących Chińską Republikę Ludową wyraża nadzieję, że będą mogli się oni „cieszyć pełną wolnością wyznawania wiary”.

Z okazji przypadającego na 24 maja Światowy Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach metropolita katowicki wystosował do wiernych specjalny apel z prośbą o modlitwę. Zachęca w nim, aby we wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych szczególnie polecać w trakcie eucharystii oraz nabożeństw majowych chrześcijan mieszkających w Chinach.

Najnowsze

19 czerwiec 2024

Wakacyjne wyjazdy rekolekcyjne

W archidiecezji katowickiej nie brakuje inspirujących inicjatyw adresowanych do dzieci i młodzieży. 

16 czerwiec 2024

List Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony życia

"Wyrażamy wielki szacunek i uznanie dla matek, które z miłością służą życiu...

14 czerwiec 2024

Abp Galbas: na żadnym targowisku świata nie ma stoiska z nadzieją

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w ośrodku w Gorzycach z okazji 40-lecia...

12 czerwiec 2024

Cykl wykładów dla nowych administratorów

Przez trzy dni księża uczestniczyli w spotkaniach dotyczących zarządzania parafią

12 czerwiec 2024

Orędownicy na trudne czasy

25 lat temu Jan Paweł II wyniósł na ołtarze ks. Józefa Czempiela i ks...

10 czerwiec 2024

Spotkanie z żywym Bogiem

W niedzielę 9 czerwca do katowickiej katedry pielgrzymowały dzieci, które w tym roku po...