Abp Skworc podczas piątkowej audycji radiowej podkreślił, że Kościół jest zbudowany na zaufaniu. – Budujemy wspólnotę Kościoła na zaufaniu. I na tym fundamencie możemy dalej budować. Myślę, że rodzice mogą być spokojni o los swoich dzieci, o los młodzieży. I tych, którzy przychodzą na katechizację szkolną, i tych przychodzących na katechizację parafialną, na spotkania w grupach - stwierdził. – Zasada jest taka, że jeżeli przychodzi jakakolwiek informacja, to ze strony kościelnej jest natychmiastowa reakcja – dodał.

Arcybiskup przypomniał, że w archidiecezji katowickiej już od dłuższego czasu działa delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży. – On jest „pierwszym kontaktem”, gdy ktoś chce zgłosić zaistnienie jakiegoś przypadku.

Podkreślił, że najważniejszą sprawą jest dobro pokrzywdzonych oraz, że niezwykle istotne jest działanie mające na celu skuteczną walkę ze zjawiskiem pedofilii. – Tu stosujemy normy prawa państwowego, wiemy, że zostało zaostrzone i będzie aplikowane niezależnie od tego, kto jakie powołanie pełni w społeczeństwie – stwierdził.

Komentując bieżące sprawy lokalnego Kościoła odniósł się do czwartkowego wyjazdu przedstawicieli Górnego Śląska specjalnym pociągiem do Warszawy. – Trzeba uczyć historii Śląska, bo ona jest po prostu nieznana – mówił.

Podczas audycji abp Wiktor nawiązał także do pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich oraz Metropolitalnego Święta Rodziny. – To święto łączy wiele różnych środowisk (…). Wszyscy chcemy pracować na rzecz rodziny – powiedział.

Podsumował także niedawno zakończoną pielgrzymkę chorych, niepełnosprawnych i ich rodzin do Lourdes, gdzie miało miejsce zawierzenie archidiecezji katowickiej Matce Bożej. - W tekście modlitwy zawierzenia są poszczególne akapity poświęcone różnym grupom społecznym: dzieciom, młodzieży, nauczycielom, lekarzom, chorym… Wszystkie grupy staraliśmy się zauważyć i w tym szczególnym miejscu jakim jest ta grota w Lourdes Matce Bożej powierzyć – mówił.

Radio eM działa jako rozgłośnia archidiecezji katowickiej. Co piątek rano gościem audycji „Rozmowy poranka” jest abp Wiktor Skworc. Podczas rozmowy z dziennikarzami porusza bieżące sprawy Kościoła zarówno lokalnego, jak i powszechnego.

Najnowsze

19 czerwiec 2024

Wakacyjne wyjazdy rekolekcyjne

W archidiecezji katowickiej nie brakuje inspirujących inicjatyw adresowanych do dzieci i młodzieży. 

16 czerwiec 2024

List Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony życia

"Wyrażamy wielki szacunek i uznanie dla matek, które z miłością służą życiu...

14 czerwiec 2024

Abp Galbas: na żadnym targowisku świata nie ma stoiska z nadzieją

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w ośrodku w Gorzycach z okazji 40-lecia...

12 czerwiec 2024

Cykl wykładów dla nowych administratorów

Przez trzy dni księża uczestniczyli w spotkaniach dotyczących zarządzania parafią

12 czerwiec 2024

Orędownicy na trudne czasy

25 lat temu Jan Paweł II wyniósł na ołtarze ks. Józefa Czempiela i ks...

10 czerwiec 2024

Spotkanie z żywym Bogiem

W niedzielę 9 czerwca do katowickiej katedry pielgrzymowały dzieci, które w tym roku po...