Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego tuż przed odjazdem zwrócił uwagę, że w pociągu jedzie Zespół „Śląsk”, grupy rekonstrukcyjne, młodzież oraz przedstawiciele świata kultury, nauki i życia społecznego. Podkreślił, że celem podróży jest poszerzanie wiedzy o Powstaniach Śląskich oraz ich znaczeniu dla Polski. – Myślę, że na Śląsku dobrze znamy te wydarzenia, ale w kraju ta wiedza nie jest tak powszechna – mówił. – Chcemy oddać hołd powstańcom, bo dzięki nim jesteśmy częścią Polski – dodał.

Wśród podróżujących znalazł się także minister Grzegorz Tobiszowski. – Uroczystości związane z obchodami 100-lecia Powstań Śląskich to piękne dopełnieni obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Mam nadzieję, że ten śląski akcent będzie coraz mocniej widoczny podczas państwowych uroczystości w całym kraju – powiedział.

W Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą spotkają się reprezentanci mieszkańców Górnego Śląska i wspólnie oddadzą hołd bohaterom walki o polskość Śląska.

Wśród podróżujących pociągiem jest też metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz grupa uczniów – laureatów konkursu historycznego „Klasówka powstańcza”. Sam pociąg posiada natomiast specjalną oprawę graficzną przypominającą wydarzenia, które rozgrywały się na Górnym Śląsku przed stu laty.

“Pociąg do Śląska. Śląsk dla Polski” – to inicjatywa marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego, który zaprosił do pociągu przedstawicieli świata kultury, nauki, samorządu, polityki, mediów i sektora pozarządowego. Ma przypominać o niezwykle ważnych historycznie wydarzeniach, jakimi były Powstania Śląskie.

Najnowsze

19 czerwiec 2024

Wakacyjne wyjazdy rekolekcyjne

W archidiecezji katowickiej nie brakuje inspirujących inicjatyw adresowanych do dzieci i młodzieży. 

16 czerwiec 2024

List Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony życia

"Wyrażamy wielki szacunek i uznanie dla matek, które z miłością służą życiu...

14 czerwiec 2024

Abp Galbas: na żadnym targowisku świata nie ma stoiska z nadzieją

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w ośrodku w Gorzycach z okazji 40-lecia...

12 czerwiec 2024

Cykl wykładów dla nowych administratorów

Przez trzy dni księża uczestniczyli w spotkaniach dotyczących zarządzania parafią

12 czerwiec 2024

Orędownicy na trudne czasy

25 lat temu Jan Paweł II wyniósł na ołtarze ks. Józefa Czempiela i ks...

10 czerwiec 2024

Spotkanie z żywym Bogiem

W niedzielę 9 czerwca do katowickiej katedry pielgrzymowały dzieci, które w tym roku po...