Podkreślał, że „kapłańskie zjednoczenie z Panem, jest owocem Chrystusowej modlitwy”.

Odnosząc się do początków kapłaństwa jubilatów metropolita katowicki przypomniał im czasy prymicyjne. – Każde nowe powołanie dawało parafii poczucie, że jej duchowe macierzyństwo jest płodne. Często stawało się zachętą dla innych! Każdy kapłan może powiedzieć o sobie: „Stałem się dłużnikiem wobec Boga i ludzi” – mówił abp Skworc.

– Modli się z nami i za nas cały Kościół; może dziś w dniu waszego jubileuszu – z uwagi na powszechnie znane konteksty – bardziej niż w dniu prymicji. Modli się z nami i za nas sam Jezus Chrystus, Arcykapłan dóbr przyszłych – mówił metropolita katowicki

Hierarcha nie unikał także trudnych tematów podczas homilii. – Wierność powołania buduje Kościół, natomiast każda niewierność staje się bolesną raną w Mistycznym Ciele Chrystusa. Kiedy więc rozważamy wspólnie tajemnicę Eucharystii i Kapłaństwa, błagamy Najwyższego Kapłana, który – jak mówi Pismo Święte – okazał się wierny, abyśmy również i my dochowali wierności. W duchu „sakramentalnego braterstwa” módlmy się nawzajem za siebie – kapłani za kapłanów – powiedział.

– Módlmy się za nasze rodziny duchowe, za osoby powierzone naszemu posługiwaniu, módlmy się szczególnie za tych, którzy naszej modlitwy najbardziej oczekują i potrzebują. Módlmy się za skrzywdzonych przez duchownych! – apelował. Przypomniał również kapłanom, że ich powołaniem i misją jest uczestniczenie i aktualizowanie misji Jezusa, misji zbawiania świata.

– Dzisiaj każdy z nas patrzy na te 25 lat, które minęło i dziękuje Bogu za to jaki jest dobry i miłosierny – mówił bp Wodarczyk dziękując zebranym w katowickiej katedrze. – Dzisiaj myślimy z wdzięcznością o naszych Pasterzach, o naszych rodzinach. Myślimy też o wielkiej rodzinie Kościoła, szczególnie o tych miejscach, które nas ukształtowały. Wspominamy także naszych formatorów seminaryjnych i naszych profesorów – dodał.

W 1994 święcenia przyjęło 39 księży, wśród nich biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Adam Wodarczyk. Obecnie posługują duszpastersko na terenie archidiecezji katowickiej, diecezji bielsko-żywieckiej oraz gliwickiej, jak i poza granicami Polski: we Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Niemczech.

Najnowsze

19 czerwiec 2024

Wakacyjne wyjazdy rekolekcyjne

W archidiecezji katowickiej nie brakuje inspirujących inicjatyw adresowanych do dzieci i młodzieży. 

16 czerwiec 2024

List Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony życia

"Wyrażamy wielki szacunek i uznanie dla matek, które z miłością służą życiu...

14 czerwiec 2024

Abp Galbas: na żadnym targowisku świata nie ma stoiska z nadzieją

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w ośrodku w Gorzycach z okazji 40-lecia...

12 czerwiec 2024

Cykl wykładów dla nowych administratorów

Przez trzy dni księża uczestniczyli w spotkaniach dotyczących zarządzania parafią

12 czerwiec 2024

Orędownicy na trudne czasy

25 lat temu Jan Paweł II wyniósł na ołtarze ks. Józefa Czempiela i ks...

10 czerwiec 2024

Spotkanie z żywym Bogiem

W niedzielę 9 czerwca do katowickiej katedry pielgrzymowały dzieci, które w tym roku po...