Centralnym elementem pielgrzymki jest Eucharystia. Będzie jej przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Homilię wygłosi natomiast abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. – Jest to nawiązanie do tradycji udziału arcybiskupów krakowskich w piekarskiej pielgrzymce i podejmowaniu przez nich głoszenia słowa Bożego – pisze w specjalnym zaproszeniu na pielgrzymkę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Metropolita katowicki przypomina również, że „pielgrzymki do miejsc wielkiego orędownictwa Maryi są szczególnym świadectwem naszego przekonania o Jej wstawiennictwie”. Zaznacza przy tym, że do modlitwy przed obliczem Matki Bożej Piekarskiej zaproszeni są ojcowie z synami, dziadkowie z wnukami, ponieważ „piekarska pielgrzymka trwa przez pokolenia i pokolenia łączy”.

Zaproszenie do pielgrzymowania do Piekar Śląskich abp Skworc adresuje szczególnie do „mężczyzn zrzeszonych w ruchach i stowarzyszeniach katolickich, młodych, którzy przyjęli sakrament bierzmowania oraz przygotowujących się do przyjęcia daru Ducha Świętego, uczniów i studentów, przedsiębiorców, pracodawców i pracowników wszystkich branż”.

W specjalnie skierowanym do diecezjan zaproszeniu odniósł się do słów z Dziejów Apostolskich, ukazujących rodzący się Kościół, który trwał „jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa i braćmi Jego” (Dz 1,14). Przypomniał, że te słowa „wskazują na ścisłą więź Maryi z Kościołem”. – Chcemy tę więź po raz kolejny zamanifestować na piekarskim wzgórzu (…). Przybywajcie, drodzy Bracia, «po moc Bożego Ducha», potrzebną każdemu z nas w podejmowaniu i wypełnianiu codziennych obowiązków rodzinnych, zawodowych i stanowych – napisał.

Abp Skworc przekazał także informację, że Penitencjaria Apostolska przyznała odpust zupełny dla wiernych, którzy wezmą udział w pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców, przy spełnieniu zwykłych warunków odpustu. Mogą go także uzyskać osłabieni wiekiem i chorzy, gdy będą łączyć się duchowo ze zgromadzonymi pielgrzymami, ofiarowując modlitwy cierpienia i trudy własnego życia miłosierdziu Bożemu.

Łączność duchową dla tych, którzy z powodu wieku czy choroby nie będą mogli uczestniczyć w pielgrzymce ułatwią transmisje, które przeprowadzi Telewizja Polonia, TVP Katowice, Radio Katowice, Radio eM oraz Radio Piekary.

Pielgrzymki stanowe mają swoją bogatą tradycję i historię. Po raz pierwszy mężczyźni do Piekar Śląskich pielgrzymowali za zgodą bp Stanisława Adamskiego w 1947. Podczas tych zgromadzeń na piekarskim wzgórzu były zawsze poruszane trudne tematy, w których wybrzmiewał społeczny głos Kościoła. Każdorazowo pielgrzymka gromadzi ok. 100 tys. pątników.

Najnowsze

19 czerwiec 2024

Wakacyjne wyjazdy rekolekcyjne

W archidiecezji katowickiej nie brakuje inspirujących inicjatyw adresowanych do dzieci i młodzieży. 

16 czerwiec 2024

List Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony życia

"Wyrażamy wielki szacunek i uznanie dla matek, które z miłością służą życiu...

14 czerwiec 2024

Abp Galbas: na żadnym targowisku świata nie ma stoiska z nadzieją

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w ośrodku w Gorzycach z okazji 40-lecia...

12 czerwiec 2024

Cykl wykładów dla nowych administratorów

Przez trzy dni księża uczestniczyli w spotkaniach dotyczących zarządzania parafią

12 czerwiec 2024

Orędownicy na trudne czasy

25 lat temu Jan Paweł II wyniósł na ołtarze ks. Józefa Czempiela i ks...

10 czerwiec 2024

Spotkanie z żywym Bogiem

W niedzielę 9 czerwca do katowickiej katedry pielgrzymowały dzieci, które w tym roku po...