- W świetle słowa Bożego, które usłyszeliśmy to pytanie, które Jezus postawił św. Piotrowi, ale które postawił także w czasie ziemskiej drogi św. Florianowi, to pytanie, na które każdy z nas musi odpowiedzieć, ponieważ jest to pytanie o miłość: czy Mnie miłujesz – mówił pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej podczas homilii.

Odwołując się do postaci św. Floriana zauważył, że „daje on przykład, który przez wieki jest dla nas czytelny”. – Święty Florian pokazuje, że jeżeli zewnętrzne okoliczności stoją w sprzeczności z wiarą, to trzeba dać świadectwo nawet przez męczeństwo – mówił. – On ciągle nas uczy tego, abyśmy wiernie trwali przy Bogu. Abyśmy przez nasze słowa i czyny odpowiadali Chrystusowi: „Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię miłuję” – dodał.

Bp Wodarczyk zwracając się do wiernych zebranych w chorzowskiej świątyni podkreślił, że każdy z obecnych na Eucharystii z pewnością codziennie podejmuje trud składania Bogu duchowej ofiary, a niejednokrotnie nawet fizycznej w postaci cierpienia czy choroby. – Tak działacie na zwór św. Floriana i św. Piotra. Najważniejsze to być świadkiem, że kocha się Chrystusa nad życie, bo On przynosi nadzieję życia wiecznego – powiedział.

Zachęcał również zgromadzonych do tego, aby będąc świadkiem Chrystusa na co dzień przekazywali wiarę następnemu pokoleniu. – To jest nasza wielka modlitwa za tysiące młodych ludzi, którzy tutaj żyją. Są waszymi dziećmi, wnukami… Modlimy się aby potrafili rozróżnić ziarno od plew, wartości od antywartości, aby potrafili iść drogą świętości jak św. Florian i św. Piotr – mówił.

Bp Wodarczyk przypomniał także historię obecności relikwii św. Floriana w Chorzowie. Podkreślił, że była to wspólna inicjatywa jednego z ówczesnych proboszczów w mieście oraz władz. – To był jeden z pierwszych patronatów ogłaszanych nad Polskimi miastami po latach komunizmu (…). Naturalnym wydawało się, aby tego patronatu szukać u św. Floriana (…). Charakter miasta był szczególnie związany z pracą w hutnictwie, tutaj też powstała pierwsza świątynia poświęcona św. Florianowi. Tutaj rozwijało się duszpasterstwo hutników oraz straży pożarnej – wymieniał duchowny.

Św. Florian jest patronem Chorzowa od 1993. Pierwsze wzmianki o miejscowości sięgają natomiast XII i XIII w. i są związane z Zakonem Rycerskim Bożego Grobu w Jerozolimie, który dostaje na własność część ziem obecnego miasta. Sprowadzenie relikwii do Chorzowa miało miejsce 4 maja 1994. W uroczystościach wziął udział ówczesny metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski.

Najnowsze

26 wrzesień 2023

Zmarł abp Stanisław Szymecki (1924-2023)

Arcybiskup senior Archidiecezji Białostockiej  odszedł do wieczności we wtorek, 26 września, w...

25 wrzesień 2023

Imieniny abp. seniora Damiana Zimonia

We wtorek 26 września swoje imieniny obchodzi abp senior Damian Zimoń.

23 wrzesień 2023

Abp Galbas do mężczyzn: Dajcie się nająć Gospodarzowi Winnicy!

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 7. „Męskiego Oblężenia” Jasnej...

23 wrzesień 2023

Bp Olszowski do szafarzy: Nasze zadanie to dbać o glebę swojego serca

Około 80 szafarzy z archidiecezji katowickiej pielgrzymowało do Pszowa. 

23 wrzesień 2023

Abp Galbas o śp. bp. Janie Wieczorku

– Z gorliwością wypełniał swoje kapłańskie, a potem biskupie obowiązki –  powiedział...

22 wrzesień 2023

Wspólnota neokatechumenalna rozpoczęła nowy rok formacyjny

Eucharystii sprawowanej w katedrze Chrystusa Króla, 20 września, przewodniczył abp Adrian Galbas.