Instrument zbudowany w tyskiej świątyni pochodzi z krakowskiej Akademii Muzycznej. – Gdy Akademia Muzyczna postanowiła sprzedać organy wystąpiliśmy do przetargu, który udał nam się wygrać – mówił proboszcz par. Miłosierdzia Bożego ks. Józef Sołtys.

Rozbiórki instrumentu w Krakowie oraz przeniesienia go do Tychów podjął się Henryk Jan Botor, wykładowca krakowskiej uczelni oraz organista w parafii św. Marii Magdaleny w Tychach. To drugi instrument w Tychach wybudowanych przez organmistrza. Pierwszy pochodził z katedry i obecnie gra w Tychach-Czułowie.

Pobłogosławienia instrumentu przed Eucharystią dokonał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. – W tej parafii są już dwa piękne instrumenty. Pierwszym z nich to dzwony, które pobłogosławiliśmy przed trzema laty. Teraz parafia wzbogaciła się o wspaniałe organy – mówił abp Skworc.

Proboszcz parafii podkreśla, że pan Henryk Botor jest też autorem koncepcji architektonicznej całego instrumentu. – Podczas prac nad organami okazało się, że trzeba je przebudować. Należało umieścić sekcje instrumentu jedna nad drugą, czego dokonał Henryk Botor. On także własnoręcznie namalował anioły zdobiące prospekt instrumentu – stwierdził ks. Sołtys.

Podczas homilii metropolita katowicki nawiązywał do przeżywanego dzisiaj święta Miłosierdzia Bożego. Zachęcał wiernych, aby „składali swoje losy w serce Miłosiernego Boga”. – Najświętsza Ofiara jest manifestacją Bożego Miłosierdzia. To jest wychodzenie Boga w kierunku człowieka – mówił. – Chcemy dziękować za Jezusa Chrystusa, który jest z nami w tej świętej godzinie Eucharystii. Jest z nami dzięki mocy Ducha Świętego. On, Duch jedności i przemiany gromadzi nas w jednym Kościele. On nas także przemienia – powiedział.

Na Sumie odpustowej w tyskiej parafii pobłogosławiono 14-głosowe organy, które zostały przeniesione z krakowskiej Akademii Muzycznej do Tychów przez Henryka Jana Botora. Prace te trwały blisko trzy lata. Jest to już drugi instrument postawiony w Tychach przez tego organmistrza.

Najnowsze

26 wrzesień 2023

Zmarł abp Stanisław Szymecki (1924-2023)

Arcybiskup senior Archidiecezji Białostockiej  odszedł do wieczności we wtorek, 26 września, w...

25 wrzesień 2023

Imieniny abp. seniora Damiana Zimonia

We wtorek 26 września swoje imieniny obchodzi abp senior Damian Zimoń.

23 wrzesień 2023

Abp Galbas do mężczyzn: Dajcie się nająć Gospodarzowi Winnicy!

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 7. „Męskiego Oblężenia” Jasnej...

23 wrzesień 2023

Bp Olszowski do szafarzy: Nasze zadanie to dbać o glebę swojego serca

Około 80 szafarzy z archidiecezji katowickiej pielgrzymowało do Pszowa. 

23 wrzesień 2023

Abp Galbas o śp. bp. Janie Wieczorku

– Z gorliwością wypełniał swoje kapłańskie, a potem biskupie obowiązki –  powiedział...

22 wrzesień 2023

Wspólnota neokatechumenalna rozpoczęła nowy rok formacyjny

Eucharystii sprawowanej w katedrze Chrystusa Króla, 20 września, przewodniczył abp Adrian Galbas.