Instrument zbudowany w tyskiej świątyni pochodzi z krakowskiej Akademii Muzycznej. – Gdy Akademia Muzyczna postanowiła sprzedać organy wystąpiliśmy do przetargu, który udał nam się wygrać – mówił proboszcz par. Miłosierdzia Bożego ks. Józef Sołtys.

Rozbiórki instrumentu w Krakowie oraz przeniesienia go do Tychów podjął się Henryk Jan Botor, wykładowca krakowskiej uczelni oraz organista w parafii św. Marii Magdaleny w Tychach. To drugi instrument w Tychach wybudowanych przez organmistrza. Pierwszy pochodził z katedry i obecnie gra w Tychach-Czułowie.

Pobłogosławienia instrumentu przed Eucharystią dokonał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. – W tej parafii są już dwa piękne instrumenty. Pierwszym z nich to dzwony, które pobłogosławiliśmy przed trzema laty. Teraz parafia wzbogaciła się o wspaniałe organy – mówił abp Skworc.

Proboszcz parafii podkreśla, że pan Henryk Botor jest też autorem koncepcji architektonicznej całego instrumentu. – Podczas prac nad organami okazało się, że trzeba je przebudować. Należało umieścić sekcje instrumentu jedna nad drugą, czego dokonał Henryk Botor. On także własnoręcznie namalował anioły zdobiące prospekt instrumentu – stwierdził ks. Sołtys.

Podczas homilii metropolita katowicki nawiązywał do przeżywanego dzisiaj święta Miłosierdzia Bożego. Zachęcał wiernych, aby „składali swoje losy w serce Miłosiernego Boga”. – Najświętsza Ofiara jest manifestacją Bożego Miłosierdzia. To jest wychodzenie Boga w kierunku człowieka – mówił. – Chcemy dziękować za Jezusa Chrystusa, który jest z nami w tej świętej godzinie Eucharystii. Jest z nami dzięki mocy Ducha Świętego. On, Duch jedności i przemiany gromadzi nas w jednym Kościele. On nas także przemienia – powiedział.

Na Sumie odpustowej w tyskiej parafii pobłogosławiono 14-głosowe organy, które zostały przeniesione z krakowskiej Akademii Muzycznej do Tychów przez Henryka Jana Botora. Prace te trwały blisko trzy lata. Jest to już drugi instrument postawiony w Tychach przez tego organmistrza.

Najnowsze

20 lipiec 2024

Abp Adrian Galbas u Karmelitów Bosych w Czernej

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię podczas 26. Ogólnopolskiego Spotkania...

14 lipiec 2024

Abp Galbas: Człowiek, który nie odpoczywa, coraz słabiej widzi sens tego co robi

Pszczelarze z archidiecezji katowickiej spotkali się na Mszy św. polowej na polanie...

12 lipiec 2024

Kondolencje i modlitwa

Abp Adrian J. Galbas SAC przekazuje kondolencje rodzinie zmarłego górnika KWK Rydułtowy...

07 lipiec 2024

Piękna modlitwa odrzuconych

Homilia abp. Adriana Galbasa, wygłoszona 7 czerwca w Raszczycach podczas Eucharystii z...

06 lipiec 2024

Nigdy nie tracić nadziei

Homilia abp. Adriana Galbasa wygłoszona 6 czerwca na Jasnej Górze podczas 59...

02 lipiec 2024

Abp Galbas w Tuchowie: Bez miłości nasze apostolstwo będzie bezduszne

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. odpustowej w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi...