Podczas homilii pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej przypomniał, że codziennością osób posługujących pod znakiem „Caritas” jest „służba miłości, bez której człowiek nie potrafi zrozumieć samego siebie”. – Służba człowiekowi, która jest jednocześnie służbą Jezusowi Chrystusowi. To jest Wasza Wielkanoc! To jest Wasza Niedziela Miłosierdzia! – mówił.

- Misją Kościoła jest podnoszenie człowieka. Bez względu na to, czy leży od urodzenia, czy też dopiero co upadł. Misją Kościoła jest przywracanie człowiekowi jego naturalnej godności, a ta godność ma swoje źródło w pochodzeniu od Boga – zauważył bp Szkudło. – Ten, kto leży potrzebuje pomocy, a Kościół jet od tego, by go podnieść – dodał po chwili.

Zwracając się do pracowników Caritas podkreślił, że to dzięki nim „Bóg objawia człowieka człowiekowi”. – To dzięki Wam Bóg, który jest Miłością, objawia człowiekowi Siebie… - mówił.

Pod koniec Eucharystii bp Marek Szkudło wraz z ks. Krzysztofem Bąkiem, dyrektorem Caritas archidiecezji katowickiej wręczyli odznaczenia Pro Ecclesia et Pontifice oraz Benemerenti, które otrzymali: Sylwester Kłosowski, Beata Ogórka, Radosław Smydra, Krzysztof Siudziński, Katarzyna Wieloch oraz Bogumiła Kopczyk.

Centralne wydarzenie spotkania, którym była Eucharystia, zostało poprzedzone przez nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego oraz naukę stanową dla Parafialnych Zespołów Caritas, Szkolnych Kół caritas oraz Pracowników. Spotkanie zakończyła natomiast wspólna agapa w auli im. św. Piusa X przy mikołowskiej bazylice.

Święto Caritas jest corocznie obchodzone w archidiecezji katowickiej w sobotę poprzedzającą Niedzielę Miłosierdzia. W tym roku miało miejsce w Mikołowie, gdzie zgromadziło kilkaset osób związanych z Caritas archidiecezji.

Najnowsze

16 maj 2022

Urodziny Metropolity katowickiego

W czwartek 19 maja swoje kolejne urodziny obchodzi abp Wiktor Skworc. Polecamy...

14 maj 2022

Święcenia prezbiteratu

8 kapłanów w sobotę 14 maja zyskała archidiecezja katowicka. Święcenia przyjęli z...

13 maj 2022

Posługa neoprezbiterów powinna być omodlona

– Posługa neoprezbiterów powinna być omodlona – powiedział w Radiu eM abp...

12 maj 2022

Spotkanie kurialne

W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbyło się spotkanie pracowników kurialnych i instytucji diecezjalnych.

11 maj 2022

List do pielęgniarek i położnych

Abp Skworc wystosował specjalny list z okazji przypadającego 12 maja Międzynarodowego Dnia...

11 maj 2022

Święto ogniowe w Żorach

Metropolita katowicki w 320. rocznicę pożaru z 1702 roku przewodniczył Mszy św...