Gośćmi specjalnymi byli ks. Adam Pawlaszczyk, redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego” oraz Tomasz Krzyżak, redaktor działu krajowego „Rzeczpospolitej”.

Centralnym punktem wielkanocnego śniadania prasowego było spotkanie dziennikarzy podczas debaty zatytułowanej: „Co Kościół może dać mediom? Co media mogą dać Kościołowi?”. - Trzeba czytelnikowi dzisiaj próbować podać jakąś definicję Kościoła… Często nie mamy takiej świadomości, że każdy z nas jest częścią Kościoła… Jesteśmy po to, aby się nawzajem uzupełniać – mówił red. Krzyżak.

Zwrócił uwagę, że Kościół może dać bardzo wiele mediom. – Często jest tak, że możemy się uzupełniać. Bywa tak, że są pewne kwestie, których my nie zauważamy i bywa tak, że są pewne kwestie, których wy nie zauważacie – dodał.

- Pytanie, które się pojawia brzmi także: co media mogą zrobić dla istoty Ewangelii, dla jej głoszenia – mówił ks. Adam Pawlaszczyk w kontekście przeżywanego czasu, w którym w liturgii cały czas słyszymy o głoszeniu Chrystusa. – Możemy zrobić dużo pokazując dobro, które dzieje się wokół nas. Chociażby poruszając tematy związane z migrantami – stwierdził Krzyżak.

- Jako media świeckie możemy dać trochę szersze spojrzenie na sprawy, które Kościół podejmuje – zauważył Zdzisław Makles z Radia Katowice. – Natomiast ważne jest, żeby rzetelnie podać informację. Łatwo jest zmanipulować słowa, które są wypowiadane. Trudnym jest w krótkich słowach zachować istotę informacji – dodał. – Krytyka jest przywilejem dziennikarza, ale jeżeli ona zajmuje główną miarę to dziennikarz staje po jednej stronie barykady lub staje się indoktrynerem – zauważył dodając, że niezwykle ważne i istotne jest wzajemne poszanowanie.

Ks. Piotr Brząkalik zauważył, że często w mediach – zwłaszcza katolickich – brakuje cierpliwości. – Niejednokrotnie chcielibyśmy osiągnąć wszystko od razu. Spodziewamy się tak szybkiego efektu, jaki daje „fake news”. Trzeba powiedzieć, że tak nie będzie – mówił. – Bardzo bym też chciał, żebyśmy precyzyjnie używali słów – dodał.

Wcześniej dziennikarze mieli okazję zwiedzić bazylikę św. Wojciecha w Mikołowie oraz kościół Matki Bożej Śnieżnej znajdujący się na terenie mikołowskiej parafii. Z tajemnicami obydwu kościołów zapoznał ich ks. Mirosław Godziek, proboszcz mikołowskiej parafii.

Dziennikarze wysłuchali też krótkiego koncertu, który zagrał prof. Władysław Szymański, rektor Akademii Muzycznej w Katowicach, pełniący posługę organisty w mikołowskiej bazylice.

Spotkania dla środowiska dziennikarskiego są organizowane od kilku lat przez ks. Artura Stopkę, który jest duszpasterzem dziennikarzy archidiecezji katowickiej. Tym razem ks. Stopka zaproponował wspólną modlitwę, zwiedzanie oraz debatę przy stole.

Najnowsze

16 maj 2022

Urodziny Metropolity katowickiego

W czwartek 19 maja swoje kolejne urodziny obchodzi abp Wiktor Skworc. Polecamy...

14 maj 2022

Święcenia prezbiteratu

8 kapłanów w sobotę 14 maja zyskała archidiecezja katowicka. Święcenia przyjęli z...

13 maj 2022

Posługa neoprezbiterów powinna być omodlona

– Posługa neoprezbiterów powinna być omodlona – powiedział w Radiu eM abp...

12 maj 2022

Spotkanie kurialne

W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbyło się spotkanie pracowników kurialnych i instytucji diecezjalnych.

11 maj 2022

List do pielęgniarek i położnych

Abp Skworc wystosował specjalny list z okazji przypadającego 12 maja Międzynarodowego Dnia...

11 maj 2022

Święto ogniowe w Żorach

Metropolita katowicki w 320. rocznicę pożaru z 1702 roku przewodniczył Mszy św...