Tegoroczny kongres odbył się pod hasłem: „Ochrzczeni i posłani”. Centralnym wydarzeniem była Eucharystia, której przewodniczył bp Grzegorz Olszowski. – Im jesteś bardziej grzeszny, bardziej słaby, im bardziej słaba jest twoja wiara – tym lepiej dla sprawy Bożej. Bo Pan Bóg będzie działał, a nie ty – mówił podczas homilii.

– Słabości i nasze grzechy nie przeszkadzają Panu Bogu w tym, żeby nas zaprosić do współpracy z Nim w głoszeniu Dobrej Nowiny – mówił pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej odnosząc się do nakazu Jezusa, który zostawił swoim uczniom po zmartwychwstaniu, a który brzmiał: „Idźcie i głoście ewangelię!”.

Po zakończonej Eucharystii uczestnicy kongresu przemaszerowali na stadion LKS Gardawice, gdzie mieli okazję zjeść ciepły posiłek oraz zakupić różne gadżety misyjne.

W kongresie wzięli udział przedstawiciele Fundacji „Okuliści dla Afryki”. – Często współpracujemy z misjonarzami z różnych krajów misyjnych, którzy zapraszają nas do siebie – tłumaczy Marta Hajduga. Martyna Sulska podkreśla, że wolontariuszami fundacji są okuliści i optometryści, którzy badają pacjentów, a potem wydają im krople do oczu lub okulary.

Podczas kongresu zorganizowano także różne aktywności dla dzieci. Misyjnej grze terenowej towarzyszył quiz, który wygrali uczestnicy z parafii św. Wawrzyńca w Rybniku.

Organizator kongresu, ks. Grzegorz Wita, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Katowickiej, na zakończenie spotkania zapraszał na kolejne wydarzenia przybliżające zagadnienia misyjne. Wśród nich wymienił rajd misyjny, który odbędzie się w połowie czerwca oraz II Metropolitalny Kongres Misyjny. Jest on planowany na październik w opactwie cystersów w Rudach.

Kongres Misyjny w archidiecezji katowickiej jest organizowany corocznie. Każdorazowo uczestniczy w nim kilkaset osób. Spotkanie jest okazją do wspólnej modlitwy i wymiany doświadczeń osób z różnych wspólnot wspierających dzieła misyjne archidiecezji.

Najnowsze

26 wrzesień 2023

Zmarł abp Stanisław Szymecki (1924-2023)

Arcybiskup senior Archidiecezji Białostockiej  odszedł do wieczności we wtorek, 26 września, w...

25 wrzesień 2023

Imieniny abp. seniora Damiana Zimonia

We wtorek 26 września swoje imieniny obchodzi abp senior Damian Zimoń.

23 wrzesień 2023

Abp Galbas do mężczyzn: Dajcie się nająć Gospodarzowi Winnicy!

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 7. „Męskiego Oblężenia” Jasnej...

23 wrzesień 2023

Bp Olszowski do szafarzy: Nasze zadanie to dbać o glebę swojego serca

Około 80 szafarzy z archidiecezji katowickiej pielgrzymowało do Pszowa. 

23 wrzesień 2023

Abp Galbas o śp. bp. Janie Wieczorku

– Z gorliwością wypełniał swoje kapłańskie, a potem biskupie obowiązki –  powiedział...

22 wrzesień 2023

Wspólnota neokatechumenalna rozpoczęła nowy rok formacyjny

Eucharystii sprawowanej w katedrze Chrystusa Króla, 20 września, przewodniczył abp Adrian Galbas.