- Każda inicjatywa na rzecz rodziny, jak i samego przygotowania do małżeństwa jest czymś pozytywnym. Archidiecezja katowicka ma chlubne tradycje duszpasterskie w tej dziedzinie. Wiele inicjatyw wyszło właśnie stąd (…). Trzeba powiedzieć, że wiele robimy, za co serdecznie dziękuję – mówił do zebranych w katowickiej kurii abp Wiktor Skworc.

- Właśnie trwają prace nad platformą cyfrową, w której w jednym miejscu chcemy zgromadzić wszystkie ułatwiające narzeczonym przygotowanie do przyjęcia sakramentu małżeństwa. Chcemy tam zawrzeć informacje o poradniach, dniach skupienia, naukach. Dzięki temu narzędziu młodzi chcący zawrzeć związek małżeński będą mogli zobaczyć, jak wiele mamy im do zaoferowania – mówił ks. Zdzisław Brzezinka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin katowickiej kurii.

Z zebranymi podzielił się także informacjami o bieżących inicjatywach podejmowanych przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin. Jedną z nich jest Eucharystia podczas której narzeczeni będą mogli odnowić przyrzeczenia małżeńskie. – Na dzisiaj mamy zgłoszonych ok. 150 par, ale liczymy na to, że 19 maja w katedrze pojawi się około 700 małżeństw – mówił.

Dr Ewa Porada przypomniała, że we współpracy z redakcją „Gościa Niedzielnego” oraz „Małego Gościa Niedzielnego” jest organizowany konkurs „Nasza niedziela”. – Również Sejmik województwa śląskiego organizuje podobne inicjatywy, jak np. konkurs „Kocham rodzinę” – dodała.

Ważnym tematem podczas spotkania była organizacja Synodu na temat rodziny. – Chcemy zadać sobie dwa pytania: jaka jest kondycja małżeństw i rodzin w naszej archidiecezji oraz czego małżeństwa oczekują od Kościoła – mówił ks. Brzezinka. – To wszystko po to, aby wypracować pewna strategię dla duszpasterstwa rodzin na następne lata – dodał zwracając uwagę, że poprzez Synod ma nadzieję na integrację grup, ruchów, stowarzyszeń czy wspólnot w archidiecezji działających na rzecz rodziny. – Chcemy uczyć się wspólnego działania mimo różnic, które występują – powiedział.

Spotkanie autorów treści zawartych w podręcznikach wydanych przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin archidiecezji katowickiej z metropolitą katowickim było okazją do podziękowania im za pracę. Równocześnie stało się impulsem do dalszego współtworzenia duszpasterstwa rodzin zarówno na terenie archidiecezji, jak i poza jej granicami.

Najnowsze

16 maj 2022

Urodziny Metropolity katowickiego

W czwartek 19 maja swoje kolejne urodziny obchodzi abp Wiktor Skworc. Polecamy...

14 maj 2022

Święcenia prezbiteratu

8 kapłanów w sobotę 14 maja zyskała archidiecezja katowicka. Święcenia przyjęli z...

13 maj 2022

Posługa neoprezbiterów powinna być omodlona

– Posługa neoprezbiterów powinna być omodlona – powiedział w Radiu eM abp...

12 maj 2022

Spotkanie kurialne

W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbyło się spotkanie pracowników kurialnych i instytucji diecezjalnych.

11 maj 2022

List do pielęgniarek i położnych

Abp Skworc wystosował specjalny list z okazji przypadającego 12 maja Międzynarodowego Dnia...

11 maj 2022

Święto ogniowe w Żorach

Metropolita katowicki w 320. rocznicę pożaru z 1702 roku przewodniczył Mszy św...