- Każda inicjatywa na rzecz rodziny, jak i samego przygotowania do małżeństwa jest czymś pozytywnym. Archidiecezja katowicka ma chlubne tradycje duszpasterskie w tej dziedzinie. Wiele inicjatyw wyszło właśnie stąd (…). Trzeba powiedzieć, że wiele robimy, za co serdecznie dziękuję – mówił do zebranych w katowickiej kurii abp Wiktor Skworc.

- Właśnie trwają prace nad platformą cyfrową, w której w jednym miejscu chcemy zgromadzić wszystkie ułatwiające narzeczonym przygotowanie do przyjęcia sakramentu małżeństwa. Chcemy tam zawrzeć informacje o poradniach, dniach skupienia, naukach. Dzięki temu narzędziu młodzi chcący zawrzeć związek małżeński będą mogli zobaczyć, jak wiele mamy im do zaoferowania – mówił ks. Zdzisław Brzezinka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin katowickiej kurii.

Z zebranymi podzielił się także informacjami o bieżących inicjatywach podejmowanych przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin. Jedną z nich jest Eucharystia podczas której narzeczeni będą mogli odnowić przyrzeczenia małżeńskie. – Na dzisiaj mamy zgłoszonych ok. 150 par, ale liczymy na to, że 19 maja w katedrze pojawi się około 700 małżeństw – mówił.

Dr Ewa Porada przypomniała, że we współpracy z redakcją „Gościa Niedzielnego” oraz „Małego Gościa Niedzielnego” jest organizowany konkurs „Nasza niedziela”. – Również Sejmik województwa śląskiego organizuje podobne inicjatywy, jak np. konkurs „Kocham rodzinę” – dodała.

Ważnym tematem podczas spotkania była organizacja Synodu na temat rodziny. – Chcemy zadać sobie dwa pytania: jaka jest kondycja małżeństw i rodzin w naszej archidiecezji oraz czego małżeństwa oczekują od Kościoła – mówił ks. Brzezinka. – To wszystko po to, aby wypracować pewna strategię dla duszpasterstwa rodzin na następne lata – dodał zwracając uwagę, że poprzez Synod ma nadzieję na integrację grup, ruchów, stowarzyszeń czy wspólnot w archidiecezji działających na rzecz rodziny. – Chcemy uczyć się wspólnego działania mimo różnic, które występują – powiedział.

Spotkanie autorów treści zawartych w podręcznikach wydanych przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin archidiecezji katowickiej z metropolitą katowickim było okazją do podziękowania im za pracę. Równocześnie stało się impulsem do dalszego współtworzenia duszpasterstwa rodzin zarówno na terenie archidiecezji, jak i poza jej granicami.

Najnowsze

20 maj 2024

Zmiany personalne w archidiecezji katowickiej

Sekretarzem i kapelanem metropolity katowickiego został mianowany Ks. Sławomir Tupaj.

20 maj 2024

Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

W niedzielę 26 maja 2024 roku odbędzie się tradycyjna pielgrzymka do sanktuarium Matki...

19 maj 2024

Abp Galbas do małżonków: bez miłości są samotne żony i nie mniej samotni mężowie

Metropolita katowicki przewodniczył liturgii, podczas której ponad 900 par odnowiło przyrzeczenia małżeńskie.

17 maj 2024

Zaproszenie abp. Adriana Galbasa na Pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

Pielgrzymka pod hasłem "Jestem w Kościele", odbędzie się w niedzielę 26 maja.

14 maj 2024

Pielgrzymka pracowników Kurii Metropolitalnej w Katowicach

Pielgrzymi nawiedzili sanktuarium sanktuarium św. Rity w Głębinowie i sanktuarium św. Jacka...

14 maj 2024

Kondolencje

Abp Adrian Galbas zapewnia o bliskości rodziny ofiar w kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie oraz w...