Abp Wiktor odniósł się do zebranych z nadzieją, że istniejąca Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia „poprawi jakość życia mieszkańców miast i gmin”. – Powstała służebna struktura, którą państwo powinni wypełniać treścią. Konstruktywną i pozytywną, której celem działania niech będzie dobro wspólne. To właśnie dobro jest racją uzasadniającą nie tylko powstanie metropolii, ale i jej istnienie w konkretnym kontekście społecznym – powiedział metropolita katowicki na początku spotkania.

Zwracając się do przedstawicieli miast i gmin wyraził prośbę i zachętę do „szukania tego, co łączy, co jest racjonalne i słuszne oraz do przyjmowania za swoją perspektywę metropolitalną”. Abp Skworc odniósł się także do orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Pokoju. – Każdy kierujący się zasadą dobra wspólnego powinien powiedzieć: „ufam tobie i wierzę z tobą” w możliwość współpracy dla realizacji wspólnego dobra – mówił poruszając jeden z warunków służących realizacji celów metropolii, a którym jest społeczny pokój.

Każdy z uczestników spotkania otrzymał także opracowany przez ks. Arkadiusza Wuwera na podstawie encykliki „Laudato si” papieża Franciszka „Metropolitalny Dekalog Samorządowy”. Autor opracowania podkreślił, że metropolia ma dwa zadania, które powinny być równolegle realizowane. – Pierwsze polega na wzmacnianiu więzi wewnętrznych. Na tworzeniu coraz ściślejszych związków. Równolegle metropolia ma stawać się metropolią w rozumieniu europejskim czy światowym. Czyli ma stawać się mocnym punktem na mapie Europy. Wskazał, że zadania te nie są z pewnością łatwe. Wyraził także nadzieję, że opracowany dokument może być pomocą w realizacji tych celów. Wśród zasad, które opracował znalazły się m.in. postulaty dotyczące właściwego ustawodawstwa, długowzroczności władzy, realizmu politycznego, ciągłości polityki, która powinna być zdrowa zapewniająca kontrolę społeczną i cechująca się dialogiem i transparentnością w procesach decyzyjnych.

Podczas spotkania głos zabrał także Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM zauważając, że „wszyscy starają się realizować cele, którym ma służyć powstała metropolia”. – Metropolię budujemy nie tylko dla nas, ale także dla przyszłych pokoleń – podkreślał natomiast prezydent Katowic Marcin Krupa. – Dobrze, że poza naszą pracą na rzecz metropolii, mamy także okazję do skorzystania z pomocy naszych duchownych. Kościół ma do odegrania pewną rolę w społeczeństwie i za nią też dziękujemy – dodał.

- Jesteśmy wdzięczni za te spotkania. Także za wskazówki, które dostajemy. Mamy swoje problemy, ale musimy je rozwiązywać (…). Takie spotkania jak to, są próbą przeciwdziałania złym trendom, które dzieją się w naszym otoczeniu – mówił podczas spotkania Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

Wielkanocne śniadanie przedstawicieli miast i gmin z abp. Wiktorem Skworcem ma wieloletnią tradycję. Początkowo gromadzili się na nim przedstawiciele samorządów tworzących Górnośląski Związek Miast. Obecnie rozszerzyło ono swoją formułę o przedstawicieli gmin i miast tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Spotkanie jest także okazją do wymiany doświadczeń oraz refleksji nad nauczaniem społecznym Kościoła.

Najnowsze

20 maj 2024

Zmiany personalne w archidiecezji katowickiej

Sekretarzem i kapelanem metropolity katowickiego został mianowany Ks. Sławomir Tupaj.

20 maj 2024

Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

W niedzielę 26 maja 2024 roku odbędzie się tradycyjna pielgrzymka do sanktuarium Matki...

19 maj 2024

Abp Galbas do małżonków: bez miłości są samotne żony i nie mniej samotni mężowie

Metropolita katowicki przewodniczył liturgii, podczas której ponad 900 par odnowiło przyrzeczenia małżeńskie.

17 maj 2024

Zaproszenie abp. Adriana Galbasa na Pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

Pielgrzymka pod hasłem "Jestem w Kościele", odbędzie się w niedzielę 26 maja.

14 maj 2024

Pielgrzymka pracowników Kurii Metropolitalnej w Katowicach

Pielgrzymi nawiedzili sanktuarium sanktuarium św. Rity w Głębinowie i sanktuarium św. Jacka...

14 maj 2024

Kondolencje

Abp Adrian Galbas zapewnia o bliskości rodziny ofiar w kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie oraz w...