M.in. z diecezji tarnowskiej, lubelskiej, katowickiej, warmińsko-mazurskiej, zamojsko-lubaczowskiej, bydgoskiej, łódzkiej czy pelplińskiej pochodzili kursanci, którzy przez ostatnie dwa tygodnie w Katowicach uczestniczyli w letnim kursie języka migowego dla duszpasterzy oraz osób zaangażowanych w duszpasterstwo niesłyszących.

Mszy św. na zakończenie kursu przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Życzył kursantom, by byli „świadkami Jezusa, Jego gestów oraz Jego słów w swojej codziennej posłudze”.

Zwracając się do uczestników kursu podkreślił, że Konferencja Episkopatu Polski jest zainteresowana tym, by „duszpasterstwo osób niesłyszących i niedosłyszących się rozwijało”. – Ważne jest, aby osoby niesłyszące nie były pozbawione posługi duszpasterskiej. By osoby te – z racji trudności komunikacyjnych – nie były pomijane – mówił. – Miłość pasterska niech wam da siły do codziennej posługi wśród niesłyszących – dodał.

– Wyrażam przekonanie, że po tym kursie, bardziej profesjonalnie, jednym językiem, używając tych samych znaków, symboli, będziecie przekazywali tajemnicę Eucharystii, aby dla osób niesłyszących przekazywać Dobrą Nowinę – stwierdził.

– Takich kursantów, jak podczas tych ostatnich dwóch tygodni, życzyłabym sobie na co dzień – stwierdza Mariola Czadankiewicz-Klimek, tłumacz przysięgły języka migowego oraz współorganizator kursu. – Ten czas był niezwykle intensywny ale przyniósł bardzo konkretne owoce. Wszyscy uczestnicy zajęć bardzo szybko przyswajali przekazywaną im wiedzę – dodaje. 

Ks. Łukasz Pasuto, krajowy duszpasterz osób niesłyszących wyraża natomiast nadzieję, że letni kurs dla duszpasterzy będzie się rozwijał. – Mamy w zamiarze opracowanie szczegółowego programu do kursu języka migowego III stopnia – mówi. – Konieczne jest zweryfikowanie zakresu słownictwa dla poszczególnych stopni, zwłaszcza, że język liturgiczny często ma bardzo specyficzne słowa, których na co dzień niesłyszący nie używają – dodaje.

W wakacyjnym kursie wzięło udział 38 osób związanych z duszpasterstwem wśród niesłyszących. Byli to m.in. klerycy, kapłani oraz osoby świeckie, które pomagają w duszpasterstwie.