W Katowickim kościele garnizonowym sprawowano w Uroczystość Wniebowzięcia NMP uroczystą Eucharystię w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. W Eucharystii wziął udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką oraz premier Mateusz Morawiecki.

W homilii bp Guzdek podkreślał, że „wiara i rodzina to sprawdzone i wypróbowane wartości, które są inkubatorem niepodległości”. Nawiązując do dzisiejszej uroczystości stwierdził, że „wiara i rodzina to dwie wartości, które stanowiły o tym, że Matka Boża podołała powierzonemu jej zadaniu”. - Jej rodzice, święci Joachim i Anna, tak kształtowali jej sumienia, że było zdolne rozpoznać, co jest dobre a co złe – stwierdził.

Podkreślił, że Maryja „nie żyła dla siebie ale dla Boga i dla bliźnich”. - Mimo wielu trudności odniosła zwycięstwo. W nagrodę z ciałem i dusza została wzięta do nieba – podsumował.

Odniósł się także do przeżywanego w dniu dzisiejszym Święta Wojska Polskiego. - Jak co roku pamiętając o „Cudzie nad Wisła”. Chcemy dziękować Bogu za dowódców i żołnierzy którzy pokonali armie bolszewicka na przedmieściach stolicy – powiedział.

Bp Guzdek zaznaczył również, że „dzisiaj chcemy przypomnieć Powstania Śląskie i oddać hołd mieszkańcom tej ziemi”. - Bez tego uprzemysłowionego skrawka ziemi bogatego nie tylko w surowce ale przede wszystkim w pracowitych ludzi nie byłby możliwy dynamiczny rozwój II RP – podkreślił.

Przywołał także postać Wojciecha Korfantego, który mężnie bronił polskości ziem górnośląskich. – Tu, na Śląsku, rodzina i Kościół były bastionami polskości – powiedział. - Trzeba dziękować za pochodzących z tej śląskiej ziemi kard. Augusta Hlonda i biskupa, generała dywizji Józefa Gawlinę. Ten wielki pasterz umiłowanie ojczyzny także wyniósł z rodzinnego domu. „U nas w domu mówiło się tylko po Polsku” czytamy we wspomnieniach biskupa – cytował bp Guzdek.

W homilii przypomniał, że „w czasach zniewolenia świątynie katolickie były jedyną przestrzenią wolności”.  Przywołał słowa Jana Pawła II wypowiedziane we Wrocławu w 1997. - Mówienie, że Kościół jest wrogiem wolności, jest jakimś szczególnym chyba nonsensem tu, w tym kraju i na tej ziemi, wśród tego narodu, gdzie Kościół tyle razy dowiódł, jak bardzo jest stróżem wolności. I to zarówno w minionym stuleciu, jak i w obecnym, jak i w ostatnim pięćdziesięcioleciu. Jest stróżem wolności, bo Kościół wierzy, że do wolności wyzwolił nas Chrystus – cytował biskup.

- Tu, w Katowicach, w sposób szczególny modlimy się za dyplomatów i tych wszystkich, którzy byli zaangażowani w powstania śląskie i przyłączenie Śląska do Polski. Dziś w sposób szczególny naszą miłością i modlitwą obejmujemy żołnierzy, którzy pod biało-czerwoną flagą służą sprawie pokoju i bezpieczeństwa w kraju i na misjach zagranicznych. Doceniamy ich poświęcenie i dziękujemy za patriotyczne postawy. Prośmy także dzisiaj gorąco dobrego Boga, aby nigdy nie zabrakło w naszym kraju synów i córek, którzy zdecydują się złożyć przysięgę wojskową, po to, aby służyć Niepodległej - podkreślił.

W Eucharystii wzięli udział także marszałek Sejmu – Elżbiera Witek oraz Senatu – Stanisław Karczewski. Byli także obecni przedstawiciele władz państwowych: Mariusz Błaszczak, Mariusz Kamiński, Paweł Soloch czy Krzysztof Szczerski. Nie zabrakło władz województwa w osobach marszałka Jakuba Chełstowskiego oraz wojewody Jarosława Wieczorka. Podczas Mszy św. modlił się także prezydent Katowic Marcin Krupa oraz posłowie i senatorowie. Obecni byli również wierni różnych katowickich parafii.

Eucharystia rozpoczęła obchody Święta Wojska Polskiego. Po niej rozpocznie się defilada głównymi ulicami Katowic, w której weźmie udział ponad 2,6 tys. żołnierzy, 180 pojazdów oraz 60 statków powietrznych.

Najnowsze

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej

Do momentu jej kanonicznego objęcia administratorem apostolskim pozostaje abp Adrian Galbas SAC.

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.