„Zakotwiczeni w Bogu” to hasło pielgrzymki, w której od 26 sierpnia uczestniczy grupa młodzieży z Funduszu Stypendialnego im. bł. ks. Emila Szramka. Nawiązuje ono do jednego z listów obozowych ks. Szramka.
Praga, Ratyzbona i Monachium były przystankami przed celem pielgrzymów z Katowic, którym było Dachau. – Piątek był wyjątkowym dniem, który stał się okazją do refleksji, zgłębienia życia i nauczania bł. ks. Emila Szramka, a także oddania hołdu pozostałym 107 męczenników II wojny światowej wyniesionym na ołtarze, jak również wszystkim pomordowanym w Dachau – podkreśla ks. Robert Kaczmarek, który koordynuje działania Funduszu.
- Młodzież zapoznała się z historią obozu koncentracyjnego w Dachau, wzięła udział w Eucharystii sprawowanej w kaplicy Śmiertelnej Trwogi Chrystusa, znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie baraków, w których więzieni byli księża – mówi.
Zaznacza również, że młodzież modliła się w Karmelu, gdzie rozważała słowa kazania wygłoszonego przez ks. Szramka do współwięźniów w dzień Nowego Roku 1941 oraz uczestniczyła w drodze krzyżowej na wzgórzu Leitenberg, które jest miejscem pochówku wielu nieznanych z nazwiska ofiar KL Dachau.
- Dzień skupienia w Dachau pozwolił młodzieży uzmysłowić sobie heroiczność życia bł. Ks. Emila Szramka i stał się zachętą do naśladowania jego cnót. Istotnym elementem była również modlitwa w intencji kapłanów, aby byli wierni Bogu, jak również w intencji trwania na drodze pojednania pomiędzy narodami polskim i niemieckim – stwierdza ks. Kaczmarek.
W niedzielę 1 września – w 80 rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej – stypendyści będą modlić się o pokój na świecie w obozie koncentracyjnym w Mauthausen w Austrii, gdzie również przebywał bł. ks. Emil Szramek.
Pielgrzymka została zorganizowana z okazji 20 rocznicy beatyfikacji bł. ks. Emila Szramka oraz Towarzyszy, jak również 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Udało się ją przeprowadzić dzięki wsparciu ze strony archidiecezji katowickiej oraz niemieckiej katolickiej organizacji charytatywnej „Renovabis” pomagającej osobom z Europy środkowo-wschodniej.