O aktualnych problemach związanych z ekologią i zaangażowaniem Kościoła dyskutowano w czwartek 3 października na spotkaniu Watykańskiej Grupy Roboczej ds. Ekologii Integralnej.

W Bibliotece Sekretariatu Stanu pod przewodnictwem Abp Paula Gallaghera zgromadzili się przedstawiciele watykańskich dykasterii, poszczególnych konferencji episkopatu oraz kościelnych organizacji zaangażowanych w sprawy ekologiczne. Ze strony polskiej byli obecni ks. bp Grzegorz Olszowski, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej oraz ks. dr Witold Kania z Uniwersytetu Śląskiego.
W pierwszej części zaprezentowano najnowsze raporty naukowe dotyczące zmian klimatu, dezertyfikacji, produkcji żywności, zrównoważonego gospodarowania ziemią  i wpływu emisji gazów cieplarnianych na ekosystemy. Brak optymistycznych danych w tych dziedzinach powoduje migracje klimatyczne milionów ludzi oraz zapowiada poważne problemy społeczne i międzynarodowe w przyszłości. Następnie dokonano analizy realizacji postulatów wypływających z Katolickiej Nauki Społecznej w ramach Porozumienia Paryskiego i Deklaracji Katowickiej COP24. Brak woli politycznej poszczególnych państw i szukania dobra wspólnego hamuje istotne decyzje mogące minimalizować skutki zmian klimatycznych. W ramach dzielenia się doświadczeniami zaangażowania Kościoła w ramach COP24 w Katowicach wskazano na konieczność nawrócenia ekologicznego i  budzenia odpowiedzialności za kwestie ekologiczne we wspólnotach parafialnych. Warto w tym celu wykorzysta zarówno ambonę jak i media społecznościowe. Podkreślono również potrzebę dialogu i solidarności z różnymi grupami społecznymi, w tym z górnikami.
W perspektywie przygotowań do COP25 w Santiago de Chile ukazano specyficzne uwarunkowania społeczne Ameryki Łacińskiej. Będą one dyskutowane na rozpoczynającym się w najbliższą niedzielę Synodzie poświęconym Amazonii. Kościół chce być obecny tam, gdzie jest człowiek również ten cierpiący z powodu zmian klimatycznych i niepohamowanej eksploatacji ziemi i jej zasobów. Wobec narastających na tym tle konfliktów społecznych i międzynarodowych zadaniem Kościoła jest zapraszanie do dialogu, porozumienia i budzenie nadziei.

Najnowsze

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...