W piątek, 25 października, o godz. 12.00 w Warszawie zostanie odsłonięty pomnik Wojciecha Korfantego.

Pomnik Wojciecha Korfantego, wielkiego przywódcy Górnego Śląska, zostanie odsłonięty w Warszawie, w piątek, 25 października br., o godz. 12.00. Monument stanie w stolicy Polski na zbiegu ulicy Agrykola i Alej Ujazdowskich, w pobliżu pomników innych „Ojców polskiej niepodległości” – Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dymowskiego i Ignacego Daszyńskiego. Warto przypomnieć, że w tym roku przypada 80. rocznica śmierci Korfantego.

Przed odsłonięciem i pobłogosławieniem pomnika w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie zostanie odprawiona Msza święta o godz. 09.30. Przewodniczyć jej będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a homilię wygłosi metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

W komunikacie przesłanym do parafii archidiecezji katowickiej abp Skworc zaprosił mieszkańców Górnego Śląska do udziału w tej ważnej uroczystości. Szczególnie zwrócił się do mieszkańców miejsc związanych z życiem i działalnością Wojciecha Korfantego oraz do przedstawicieli lokalnych władz wojewódzkich i samorządowych. Wszystkich zachęcił do duchowej łączności i prosił o modlitwę w intencji naszej Ojczyzny, aby pamięć o tych, którzy za Polskę walczyli, pozostawała żywa i była pielęgnowana zawsze w duchu szacunku i patriotycznej wdzięczności.
 
„Urodzony na terenie obecnych Siemianowic Śląskich Wojciech Korfanty to bez wątpienia jedna z najważniejszych postaci dla Śląska i jego walki o przyłączenie do Polski i jednocześnie jeden  z zasłużonych ojców niepodległej Rzeczpospolitej, związany z chrześcijańską demokracją” - podkreślił abp Skworc.


Abp Wiktor Skworc o pomniku Korfantego


Ks. dr Tomasz Wojtal o Korfantym


KOMUNIKAT METROPOLITY KATOWICKIEGO
DOTYCZĄCY ODSŁONIĘCIA POMNIKA WOJCIECHA KORFANTEGO W WARSZAWIE
Drodzy Diecezjanie!
Z radością pragnę poinformować, że po wieloletnich staraniach w piątek 25 października 2019 r. o godz. 12:00 w Warszawie u zbiegu ulicy Agrykola i Alej Ujazdowskich zostanie odsłonięty pomnik wielkiego przywódcy Górnego Śląska – Wojciecha Korfantego, którego 80. rocznicę śmierci obchodzimy w bieżącym roku.
Urodzony na terenie obecnych Siemianowic Śląskich Wojciech Korfanty to bez wątpienia jedna z najważniejszych postaci dla Śląska i jego walki o przyłączenie do Polski i jednocześnie jeden z zasłużonych ojców niepodległej Rzeczpospolitej, związany z chrześcijańską demokracją.
Moment pobłogosławienia pomnika zostanie poprzedzony Mszą Świętą o godz. 09:30 w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie, której przewodniczyć będzie JE ksiądz kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Homilię wygłosi metropolita katowicki.
Informując o tym historycznym wydarzeniu, zapraszam do udziału w tej ważnej uroczystości także mieszkańców Górnego Śląska. Szczególnie zwracam się do mieszkańców miejsc związanych z życiem i działalnością Wojciecha Korfantego oraz do przedstawicieli lokalnych władz wojewódzkich i samorządowych. Wszystkich zachęcam do duchowej łączności i proszę o modlitwę w intencji naszej Ojczyzny, aby pamięć o tych, którzy za Polskę walczyli, pozostawała żywa i była pielęgnowana zawsze w duchu szacunku i patriotycznej wdzięczności.

Najnowsze

20 lipiec 2024

Abp Adrian Galbas u Karmelitów Bosych w Czernej

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię podczas 26. Ogólnopolskiego Spotkania...

14 lipiec 2024

Abp Galbas: Człowiek, który nie odpoczywa, coraz słabiej widzi sens tego co robi

Pszczelarze z archidiecezji katowickiej spotkali się na Mszy św. polowej na polanie...

12 lipiec 2024

Kondolencje i modlitwa

Abp Adrian J. Galbas SAC przekazuje kondolencje rodzinie zmarłego górnika KWK Rydułtowy...

07 lipiec 2024

Piękna modlitwa odrzuconych

Homilia abp. Adriana Galbasa, wygłoszona 7 czerwca w Raszczycach podczas Eucharystii z...

06 lipiec 2024

Nigdy nie tracić nadziei

Homilia abp. Adriana Galbasa wygłoszona 6 czerwca na Jasnej Górze podczas 59...

02 lipiec 2024

Abp Galbas w Tuchowie: Bez miłości nasze apostolstwo będzie bezduszne

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. odpustowej w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi...