W Radiu Katowice spotkali się kapłani współtworzący Redakcję Programów Religijnych. Gościem honorowym spotkania był abp Wiktor Skworc, który podkreślał, że radio pomaga w realizacji misji Kościoła, jaką jest głoszenie Ewangelii.

– Mamy wspólną misję – mówił abp Skworc w Radiu Katowice. – Radio służy komunikacji, czyli porozumiewaniu się między ludźmi, także budowaniu wspólnoty. – Słowo komunikacja pochodzi od łacińskiego „communio”, czyli wspólnota. Zatem trzeba z radia korzystać, aby budować i komunikacją, i wspólnotę – dodał.

Piotr Ornowski - prezes Radia Katowice, zwracając się do księży obecnych na spotkaniu, podziękował im za codzienne prowadzenie audycji „U progu dnia”. – To słowo naprawdę krzepi i daje coś, czego nie daje poranna kawa (…). Ludzie się budzą, włączają radio i zaczynają funkcjonować (…). O 6.15 jest natomiast krótka przerwa w podawaniu porannych wiadomości, która skłania do refleksji nad życiem, nad wartościami, nad codziennością… czasami zadajemy sobie pytania: po co się spieszyć? I sam wiem, ile to słowo poranne daje – powiedział.

– 10 osób współtworzy audycję „Ślady”, natomiast 15 kapłanów można usłyszeć w audycji „U progu dnia” – mówił ks. Leszek Szewczyk, który stoi na czele Redakcji Programów Religijnych. – Dyrektor programowy Radia Katowice wyliczył, że poranną audycję słucha ok. 30 tys. osób. To duża ambona w naszym Kościele lokalnym. Natomiast „Śladów” słucha ok. 20 tys. słuchaczy – powiedział.

Księża mieli też okazję zwiedzić utworzone w budynku radia muzeum, w którym znajdują się urządzenia pokazujące historię radiofonii oraz katowickiego radia. – Mamy także makietę pierwszego nadajnika, który znajdował się w Katowicach na Brynowie. Nie miał dużej mocy, ale sygnał radia był słyszalny nie tylko na Śląsku, ale w całej Polsce, a nawet w Europie i czasami docierał nawet dalej. Nie ma dowodów na to, jak to się wszystko działo, ale przypuszcza się, że pokłady węgla, które znajdowały się tuż pod ziemią wielokrotnie wzmacniały nadawany sygnał – tłumaczył Andrzej Bochnar, który oprowadzał kapłanów po muzeum.

Redakcja Programów Religijnych przygotowuje dwie audycje na antenie Polskiego Radia Katowice. Jest to codzienna audycja „U progu dnia” oraz „Ślady”. Przy tworzeniu programów współpracuje 21 księży z archidiecezji katowickiej, diecezji bielsko-żywieckiej, gliwickiej oraz sosnowieckiej. Są również kapłani zakonni ze zgromadzenia dominikanów oraz misjonarzy oblatów NMP.

ZOBACZ FILM ZE SPOTKANIA W RADIU KATOWICE

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Najnowsze

20 lipiec 2024

Abp Adrian Galbas u Karmelitów Bosych w Czernej

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię podczas 26. Ogólnopolskiego Spotkania...

14 lipiec 2024

Abp Galbas: Człowiek, który nie odpoczywa, coraz słabiej widzi sens tego co robi

Pszczelarze z archidiecezji katowickiej spotkali się na Mszy św. polowej na polanie...

12 lipiec 2024

Kondolencje i modlitwa

Abp Adrian J. Galbas SAC przekazuje kondolencje rodzinie zmarłego górnika KWK Rydułtowy...

07 lipiec 2024

Piękna modlitwa odrzuconych

Homilia abp. Adriana Galbasa, wygłoszona 7 czerwca w Raszczycach podczas Eucharystii z...

06 lipiec 2024

Nigdy nie tracić nadziei

Homilia abp. Adriana Galbasa wygłoszona 6 czerwca na Jasnej Górze podczas 59...

02 lipiec 2024

Abp Galbas w Tuchowie: Bez miłości nasze apostolstwo będzie bezduszne

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. odpustowej w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi...