Metropolita katowicki wygłosił homilię podczas Mszy św. w archikatedrze warszawskiej przed uroczystością odsłonięcia pomnika wybitnego Ślązaka.

- Na firmamencie postaci z Górnego Śląska pozostaje gwiazdą pierwszej wielkości, pierwszą gwiazdą powstającego Panteonu - stwierdził abp Wiktor Skworc w homilii poświęconej Wojciechowi Korfantemu, jednemu z ojców polskiej niepodległości, orędownika przyłączenia Śląska do macierzy.

Mszy św. w archikatedrze warszawskiej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

- To wyraz dziejowej sprawiedliwości wobec osoby Wojciecha Korfantego. W ten sposób dopełnia się to, co ojcom naszej niepodległości należy się w 100-lecie jej odzyskania - stwierdził metropolita warszawski.

W uroczystości uczestniczyły delegacje władz samorządowych Śląska, liczne poczty sztandarowe związków Ślązaków, wojewoda oraz prezydent Andrzej Duda, który przed rozpoczęciem Eucharystii złożył wieniec przed popiersiem Wojciecha Korfantego, znajdującym się w prawej nawie archikatedry św. Jana Chrzciciela.

Mszę św. uświetnił Zespół "Śląsk". Przed Eucharystią ulicami Starówki przeszła z uczestnikami uroczystości procesja prowadzona przez orkiestrę kopalni "Staszic".

W homilii abp Wiktor Skworc nawiązał do określenia, którym obdarzano pochodzących ze Śląska dominikanów, św. Jacka i bł. Czesława Odrowążów, o których mówiono za życia Ex Silesia Lux – Światło ze Śląska.

- Dziś te wyróżniające słowa, Lux ex Silesia, odnosimy do człowieka, który na początku XX wieku, a zwłaszcza w okresie trzech powstań śląskich w i czasie plebiscytu stał się rzeczywiście Lux ex Silesia - stwierdził metropolita górnośląski, przypominając słowa Wojciecha Korfantego, że "cudem Polska zmartwychwstała i odzyskała swoją niepodległość. Na naszym pokoleniu ciąży wielka odpowiedzialność za jej przyszłość".

- W tych dążeniach był konsekwentny, zwłaszcza kiedy niejako przymuszony rezultatem plebiscytu, stanął na czele III powstania śląskiego. Dając przyzwolenie na rozpoczęcie walk, chciał wywrzeć nacisk na aliantów, aby decyzje o podziale terytorium Górnego Śląska po plebiscycie były bardziej sprawiedliwe, a więc dla strony polskiej korzystniejsze. I taka decyzja zapadła 20 października 1921 roku. Zadecydowała o tym walka i determinacja powstańców oraz mądre przywództwo Wojciecha Korfantego, wspieranego także przez znaczną część duchowieństwa śląskiego. A przeciwności losu nigdy nie prowadziły go do zakwestionowania polskości tych ziem. Mówił: „Myśmy walczyli o dusze ludu śląskiego, Niemcy walczyli o śląskie kominy i skarby podziemne” - przypomniał metropolita górnośląski.

Abp Wiktor Skworc stwierdził, że fakt, iż dziś Wojciech Korfanty, jako jeden z założycieli II Rzeczypospolitej, otrzymuje w Warszawie swój pomnik, jest znakiem czasu.

- Oby obok tego pomnika nikt nie przechodził bezmyślnie, to znaczy bez pomyślenia o jego osobie i życiu, męczeńskim i ostatecznie przeżytym dla dobra Ojczyzny - apelował.

Tekst i foto: Tomasz Gołąb / Gość Warszawski

Czytaj także na: Gość Warszawski

Najnowsze

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej

Do momentu jej kanonicznego objęcia administratorem apostolskim pozostaje abp Adrian Galbas SAC.

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.