Ponad siedemdziesiąt osób wzięło udział w konferencji „Lokalni liderzy trzeźwości w służbie narodowego programu trzeźwości”, która odbyła się 26 października w gmachu Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zaproszeni na szkolenie eksperci radzili jak ograniczyć spożycie alkoholu wśród młodzieży i zaangażować lokalne społeczności do promocji abstynencji.
W słowie wprowadzającym abp Wiktor Skworc zwrócił uwagę da długą tradycję ruchu trzeźwościowego na Górnym Śląsku, czego dowodem i przykładem jest działalności ks. Jana Ficka czy sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Obecny w Katowicach bp Tadeusz Bronakowski z Łomży, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych zwrócił uwagę na konieczność działań profilaktycznych i edukacyjnych w obliczu ciągle rozszerzającego się problemu alkoholowego w naszym kraju. Kwestię dostępności napojów alkoholowych także dla osób niepełnoletnich poruszył w swoim wystąpieniu Andrzej Wojciechowski z Urzędu Miasta Sosnowiec. Przedstawił on szereg działań zaadresowanych do sprzedawców alkoholu mających na celu ograniczenie dostępności alkoholu dla młodych ludzi. – Trzeba przypominać, że każdy alkohol w każdej ilości zabija – apelował Wojciechowski.

Z kolei poruszane zagadnienia od strony duszpasterskiej przedstawił ks. Wojciech Ignasiak z Ośrodka Profilaktyczno-Szkoleniowego im. Ks. F. Blachnickiego w Katowicach. Podkreślił on rolę i znaczenie ciągłej i pogłębionej pracy formacyjnej i wychowawczej zarówno w rodzinie, jak i w parafii. Wśród prelegentów znaleźli się także Jan Szulik z Urzędu Miasta Zabrze; Katarzyna Owczarek z Łodzi i Patryk Sławiński z Otwocka reprezentujący Centralną Diakonię Wyzwolenia. Ten ostatni zapoznał uczestników z kampania społeczną #Nierozerwalni, której celem jest pokazanie, że więzi rodzinne są kluczowe dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania każdego człowieka. Małgorzata Czekierda z Krakowa mówiła z kolei o ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Ciąża bez alkoholu”, podejmującej działania mające na celu uświadamianie o niszczycielskim wpływie alkoholu na płód oraz zapobieganiu zjawiska spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży.

Organizatorami spotkań „Lokalni liderzy trzeźwości w służbie narodowego programu trzeźwości” są Ruch Światło-Życie i Stowarzyszenie „Diakonia Ruch Światło-Życie”. Spotkania te są realizowane we współpracy z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Konferencją Episkopatu Polski, a finansowane przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia.

Najnowsze

20 lipiec 2024

Abp Adrian Galbas u Karmelitów Bosych w Czernej

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię podczas 26. Ogólnopolskiego Spotkania...

14 lipiec 2024

Abp Galbas: Człowiek, który nie odpoczywa, coraz słabiej widzi sens tego co robi

Pszczelarze z archidiecezji katowickiej spotkali się na Mszy św. polowej na polanie...

12 lipiec 2024

Kondolencje i modlitwa

Abp Adrian J. Galbas SAC przekazuje kondolencje rodzinie zmarłego górnika KWK Rydułtowy...

07 lipiec 2024

Piękna modlitwa odrzuconych

Homilia abp. Adriana Galbasa, wygłoszona 7 czerwca w Raszczycach podczas Eucharystii z...

06 lipiec 2024

Nigdy nie tracić nadziei

Homilia abp. Adriana Galbasa wygłoszona 6 czerwca na Jasnej Górze podczas 59...

02 lipiec 2024

Abp Galbas w Tuchowie: Bez miłości nasze apostolstwo będzie bezduszne

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. odpustowej w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi...