Ponad siedemdziesiąt osób wzięło udział w konferencji „Lokalni liderzy trzeźwości w służbie narodowego programu trzeźwości”, która odbyła się 26 października w gmachu Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zaproszeni na szkolenie eksperci radzili jak ograniczyć spożycie alkoholu wśród młodzieży i zaangażować lokalne społeczności do promocji abstynencji.
W słowie wprowadzającym abp Wiktor Skworc zwrócił uwagę da długą tradycję ruchu trzeźwościowego na Górnym Śląsku, czego dowodem i przykładem jest działalności ks. Jana Ficka czy sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Obecny w Katowicach bp Tadeusz Bronakowski z Łomży, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych zwrócił uwagę na konieczność działań profilaktycznych i edukacyjnych w obliczu ciągle rozszerzającego się problemu alkoholowego w naszym kraju. Kwestię dostępności napojów alkoholowych także dla osób niepełnoletnich poruszył w swoim wystąpieniu Andrzej Wojciechowski z Urzędu Miasta Sosnowiec. Przedstawił on szereg działań zaadresowanych do sprzedawców alkoholu mających na celu ograniczenie dostępności alkoholu dla młodych ludzi. – Trzeba przypominać, że każdy alkohol w każdej ilości zabija – apelował Wojciechowski.

Z kolei poruszane zagadnienia od strony duszpasterskiej przedstawił ks. Wojciech Ignasiak z Ośrodka Profilaktyczno-Szkoleniowego im. Ks. F. Blachnickiego w Katowicach. Podkreślił on rolę i znaczenie ciągłej i pogłębionej pracy formacyjnej i wychowawczej zarówno w rodzinie, jak i w parafii. Wśród prelegentów znaleźli się także Jan Szulik z Urzędu Miasta Zabrze; Katarzyna Owczarek z Łodzi i Patryk Sławiński z Otwocka reprezentujący Centralną Diakonię Wyzwolenia. Ten ostatni zapoznał uczestników z kampania społeczną #Nierozerwalni, której celem jest pokazanie, że więzi rodzinne są kluczowe dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania każdego człowieka. Małgorzata Czekierda z Krakowa mówiła z kolei o ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Ciąża bez alkoholu”, podejmującej działania mające na celu uświadamianie o niszczycielskim wpływie alkoholu na płód oraz zapobieganiu zjawiska spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży.

Organizatorami spotkań „Lokalni liderzy trzeźwości w służbie narodowego programu trzeźwości” są Ruch Światło-Życie i Stowarzyszenie „Diakonia Ruch Światło-Życie”. Spotkania te są realizowane we współpracy z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Konferencją Episkopatu Polski, a finansowane przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia.

Najnowsze

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej

Do momentu jej kanonicznego objęcia administratorem apostolskim pozostaje abp Adrian Galbas SAC.

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.