Ponad siedemdziesiąt osób wzięło udział w konferencji „Lokalni liderzy trzeźwości w służbie narodowego programu trzeźwości”, która odbyła się 26 października w gmachu Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Zaproszeni na szkolenie eksperci radzili jak ograniczyć spożycie alkoholu wśród młodzieży i zaangażować lokalne społeczności do promocji abstynencji.
W słowie wprowadzającym abp Wiktor Skworc zwrócił uwagę da długą tradycję ruchu trzeźwościowego na Górnym Śląsku, czego dowodem i przykładem jest działalności ks. Jana Ficka czy sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.
Obecny w Katowicach bp Tadeusz Bronakowski z Łomży, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych zwrócił uwagę na konieczność działań profilaktycznych i edukacyjnych w obliczu ciągle rozszerzającego się problemu alkoholowego w naszym kraju. Kwestię dostępności napojów alkoholowych także dla osób niepełnoletnich poruszył w swoim wystąpieniu Andrzej Wojciechowski z Urzędu Miasta Sosnowiec. Przedstawił on szereg działań zaadresowanych do sprzedawców alkoholu mających na celu ograniczenie dostępności alkoholu dla młodych ludzi. – Trzeba przypominać, że każdy alkohol w każdej ilości zabija – apelował Wojciechowski.
Z kolei poruszane zagadnienia od strony duszpasterskiej przedstawił ks. Wojciech Ignasiak z Ośrodka Profilaktyczno-Szkoleniowego im. Ks. F. Blachnickiego w Katowicach. Podkreślił on rolę i znaczenie ciągłej i pogłębionej pracy formacyjnej i wychowawczej zarówno w rodzinie, jak i w parafii. Wśród prelegentów znaleźli się także Jan Szulik z Urzędu Miasta Zabrze; Katarzyna Owczarek z Łodzi i Patryk Sławiński z Otwocka reprezentujący Centralną Diakonię Wyzwolenia. Ten ostatni zapoznał uczestników z kampania społeczną #Nierozerwalni, której celem jest pokazanie, że więzi rodzinne są kluczowe dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania każdego człowieka. Małgorzata Czekierda z Krakowa mówiła z kolei o ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Ciąża bez alkoholu”, podejmującej działania mające na celu uświadamianie o niszczycielskim wpływie alkoholu na płód oraz zapobieganiu zjawiska spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży.
Organizatorami spotkań „Lokalni liderzy trzeźwości w służbie narodowego programu trzeźwości” są Ruch Światło-Życie i Stowarzyszenie „Diakonia Ruch Światło-Życie”. Spotkania te są realizowane we współpracy z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Konferencją Episkopatu Polski, a finansowane przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia.