Licealiści z Bierunia przeżywają rekolekcje powstańcze. Spotkania nawiązują do patronów szkoły – Powstańców Śląskich i wpisują się w tegoroczne obchody 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich.

- Chcemy pokazać młodym, czym jest tradycja i patriotyzm - mówi ks. Michał Anderko, współprowadzący rekolekcje. – Razem z dyrektorem szkoły postanowiliśmy tegoroczne obchody Święta Szkoły połączyć z rekolekcjami. Chcemy w ten sposób pokazać, że ten wymiar powstańczy, ale i religijny, w kształtowaniu młodego pokolenia jest ważny.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bieruniu mogli wysłuchać świadectw osób ze świata samorządu i muzyki. O swoim życiu z Bogiem i opiece Matki Bożej mówili:  Hanka Rybka, wokalistka pochodząca z Podhala, wirtuoz organów, prof. Julian Gembalski oraz prezydent Siemianowic Śląskich, Rafał Piech.

-  Opowiadali nam o swoich przeżyciach z Bogiem i Matką Boską w życiu codziennym. To bardziej dociera do młodych ludzi, jeśli przemawia do nas osoba świecka i znana. Mieliśmy też okazje posłuchać koncertu Hanki Rybki, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Jej pieśni góralskie są przepiękne – podkreśla Patryk, uczestnik rekolekcji.

- Bardzo zależało mi na tym, by pokazać młodym ludziom, że wiara w Boga to nie jest sprawa tylko zakrystii, Kościoła. To sprawa, o której mówi papież Franciszek w adhortacji "Christus Vivit": trzeba się zaangażować, trzeba wziąć odpowiedzialność za swój kawałek ziemi i trzeba po prostu Chrystusem żyć na co dzień - wyjaśnia ks. Michał Anderko.

W piątek, 8 listopada, młodzież wraz z opiekunami wybiera się na Górę św. Anny, gdzie odbędzie się Święto Szkoły.

Trzy powstania przyczyniły się do ustalenia zachodniej granicy II Rzeczpospolitej, wpływając na Radę Ambasadorów. To ona zdecydowała o podziale Górnego Śląska z korzyścią dla Polski. Pierwsze Powstanie Śląskie wybuchło w 1919 roku, drugie w 1920, a trzecie w 1921. Represje i  aresztowania, prześladowanie i terroryzm władz niemieckich wobec polskiej ludności Górnego Śląska oraz chęć przywrócenia tych terenów do Polski były głównym impulsem do podjęcia walk przeciwko Niemcom w latach 1919–1921.

Agnieszka Skrzypczyk-Plaza/Katowice

Najnowsze

28 marzec 2024

Abp Galbas: Wszyscy jesteśmy namaszczeni

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy Krzyżma w katowickiej katedrze.

24 marzec 2024

Abp Galbas: za Chrystusem idziemy do dojrzałego i spójnego życia

W Niedzielę Palmową metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze podczas...

24 marzec 2024

ks. Wojtal: Dlaczego Krzyż?

Kanclerz Kurii Metropolitalnej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i...

24 marzec 2024

Katowice: ulicami miasta przeszła Droga Krzyżowa

Tegoroczne nabożeństwo było wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem miało charakter ekumeniczny.

22 marzec 2024

Abp Galbas: Diecezje nie grzeszą, diecezje nie popełniają przestępstw - grzeszą ludzie

W piątek 22 marca metropolita katowicki był gościem w "Rozmowie poranka" w...

22 marzec 2024

Abp Skworc: Pośpiech nie musi być liczony w kilometrach, tylko w ofiarowanym czasie

Abp senior przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Bożej Piekarskiej w Katowicach.