Licealiści z Bierunia przeżywają rekolekcje powstańcze. Spotkania nawiązują do patronów szkoły – Powstańców Śląskich i wpisują się w tegoroczne obchody 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich.

- Chcemy pokazać młodym, czym jest tradycja i patriotyzm - mówi ks. Michał Anderko, współprowadzący rekolekcje. – Razem z dyrektorem szkoły postanowiliśmy tegoroczne obchody Święta Szkoły połączyć z rekolekcjami. Chcemy w ten sposób pokazać, że ten wymiar powstańczy, ale i religijny, w kształtowaniu młodego pokolenia jest ważny.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bieruniu mogli wysłuchać świadectw osób ze świata samorządu i muzyki. O swoim życiu z Bogiem i opiece Matki Bożej mówili:  Hanka Rybka, wokalistka pochodząca z Podhala, wirtuoz organów, prof. Julian Gembalski oraz prezydent Siemianowic Śląskich, Rafał Piech.

-  Opowiadali nam o swoich przeżyciach z Bogiem i Matką Boską w życiu codziennym. To bardziej dociera do młodych ludzi, jeśli przemawia do nas osoba świecka i znana. Mieliśmy też okazje posłuchać koncertu Hanki Rybki, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Jej pieśni góralskie są przepiękne – podkreśla Patryk, uczestnik rekolekcji.

- Bardzo zależało mi na tym, by pokazać młodym ludziom, że wiara w Boga to nie jest sprawa tylko zakrystii, Kościoła. To sprawa, o której mówi papież Franciszek w adhortacji "Christus Vivit": trzeba się zaangażować, trzeba wziąć odpowiedzialność za swój kawałek ziemi i trzeba po prostu Chrystusem żyć na co dzień - wyjaśnia ks. Michał Anderko.

W piątek, 8 listopada, młodzież wraz z opiekunami wybiera się na Górę św. Anny, gdzie odbędzie się Święto Szkoły.

Trzy powstania przyczyniły się do ustalenia zachodniej granicy II Rzeczpospolitej, wpływając na Radę Ambasadorów. To ona zdecydowała o podziale Górnego Śląska z korzyścią dla Polski. Pierwsze Powstanie Śląskie wybuchło w 1919 roku, drugie w 1920, a trzecie w 1921. Represje i  aresztowania, prześladowanie i terroryzm władz niemieckich wobec polskiej ludności Górnego Śląska oraz chęć przywrócenia tych terenów do Polski były głównym impulsem do podjęcia walk przeciwko Niemcom w latach 1919–1921.

Agnieszka Skrzypczyk-Plaza/Katowice

Najnowsze

05 grudzień 2024

Nowy serwis poświęcony 100-leciu archidiecezji katowickiej

Serwis Katowicka1925.pl powstał aby wspominać, budzić emocje i skłaniać do refleksji o...

05 grudzień 2024

Abp Skworc do górników: Nadzieja jest w każdym z was

Z okazji wspomnienia św. Barbary abp senior Wiktor Skworc celebrował Eucharystię w...

04 grudzień 2024

Wspomnienie św. Barbary

W dniu patronalnego święta abp Galbas kieruje słowo do górników i wszystkich...

04 grudzień 2024

Zmarł śp. Zygmunt Brachmański

Pogrzeb wybitnego śląskiego artysty odbędzie się w czwartek 5 grudnia o godz...

03 grudzień 2024

Dekret Penitencjarii Apostolskiej

W Roku Jubileuszowym 100-lecia archidiecezji katowickiej wierni, którzy nawiedzą katedrę Chrystusa Króla...

03 grudzień 2024

100-lecie Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego

Uroczystości odbyły się 2 grudnia, w dniu wspomnienia bł. ks. Jana Machy.