Kilka tysięcy kolejarzy i członków ich rodzin przybyło w niedzielę na Jasną Górę, by uczestniczyć w 36. ogólnopolskiej pielgrzymce tego środowiska. W homilii metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wskazał, że praca na kolei jest służbą, a przed kolejarzami stoją poważne oczekiwania społeczne.

Aktualnie stoją przed wami poważne oczekiwania społeczne, wyrażające się choćby w tym, że będzie usuwane niesprawiedliwe dla wielu regionów i miast wykluczenie komunikacyjne mieszkańców, że zostaną ponownie udrożnione nieczynne linie, że nastąpi przedłużenie połączeń, co winno być wspólną troską kolejarzy i samorządów województw i miast — mówił metropolita katowicki.

Kolejarze z całej Polski tradycyjnie przybywają na Jasną Górę w listopadzie, kiedy w Kościele przypada wspomnienie patronki tego środowiska, św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W tegorocznej pielgrzymce uczestniczyli m.in. przedstawiciele kolejowych spółek i instytucji, związkowcy, kolejarskie rodziny i emeryci. Przybyły też delegacje kolejarzy ze Słowacji i Białorusi. Złożono akt zawierzenia kolejarzy Matce Bożej.

W homilii abp Skworc zauważył, że działania służące likwidacji wykluczenia komunikacyjnego, obejmujące również kolej, są zapisane w programie Kolej Plus. Jego realizacja przyczyni się z pewnością do spełnienia oczekiwań mobilnego społeczeństwa, coraz bardziej świadomego, że kolej jako środek transportu publicznego jest korzystna dla środowiska naturalnego. W tym zakresie (…) jest jeszcze wiele do zrobienia, także w przestrzeni edukacji i wychowania — powiedział hierarcha.
Niech to, co jest do podjęcia, będzie podejmowane - po kolei, a więc systematycznie, wytrwale i skutecznie, w duchu przymierza ze środowiskiem. A konkretnie, niech i w naszym kraju spełni się m.in. oczekiwanie wieku: TIR-y na tory — wezwał arcybiskup. Jak mówił, w społecznej ocenie praca kolejarzy jest służbą, przez której wykonywanie zyskują oni powszechny szacunek i zaufanie. Dlatego, drodzy kolejarze, należy się wam podziękowanie, szczere Bóg zapłać za każdy dzień waszej pracy, bez której nie moglibyśmy funkcjonować jako społeczeństwo, jako naród — powiedział metropolita katowicki.

W ocenie arcybiskupa, restrukturyzacja kolei po 1989 roku nie poszła w oczekiwanym przez społeczeństwo i kolejarzy kierunku. Odnosiło się wrażenie, że PKP odstawiono na bocznicę. Ważne, aby wśród tych zaszłości, które trzeba przezwyciężać, i zawirowań, starać się - wprowadzając na kolei dobrą zmianę - dobrze i z oddaniem wykonywać swoją pracę — zaakcentował. Metropolita zauważył, że kolejarze - z uwagi na szerokie relacje z innymi – mają codzienną sposobność do składania świadectwa w wierze. Macie misję do spełnienia, poprzez przestrzeganie elementarnej kultury i kolejarskiego etosu - niepisanych reguł, które mają swój początek i źródło w Ewangelii — powiedział.

W tym roku kolejarze pielgrzymowali do Częstochowy pod hasłem „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej ziemi”. Ich pielgrzymka była podziękowaniem za pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w jej 40. rocznicę oraz dziękczynieniem składanym w 25. rocznicę erygowania Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich - wiceprezes tej organizacji Teresa Adamska została w niedzielę wyróżniona medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”. Podczas uroczystości, w której uczestniczyło ok. 120 pocztów sztandarowych, poświęcono sztandar spółki PKP Intercity.

Abp Skworc porównał w homilii podróż pociągiem do ludzkiego życia. Jako chrześcijanie jesteśmy ludźmi w drodze, zmierzamy do określonego celu, którym jest niebo — mówił. Kolejarz to jeden z tych zawodów, który zajmuje się drogą. Szczególną drogą są tory, kolejowa trakcja. Dbacie o to, aby pociągi z pasażerami szczęśliwie i bezpiecznie, po określonych torach i według rozkładu, docierały do docelowych stacji. Nie jest to zawsze łatwe i oczywiste, nie brakuje przecież przeszkód czy nieprzewidzianych na drodze sytuacji, które prowadzą do opóźnień czy innych trudności. Z naszym życiem – jeśli chcemy uczynić je prawdziwym i autentycznie chrześcijańskim – wyzwanie jest jeszcze większe — tłumaczył metropolita katowicki. Podróżowanie pociągiem to obraz, przenośnia, metafora, przedstawiająca dynamiczny obraz naszego życia. W niektórych momentach pędzimy jak najszybsze na świecie składy, bo wszystko planowo i zdrowo układa się, i w pracy, i w rodzinie. Czasami zatrzymujemy się pod semaforem w polu albo na jakiejś nieplanowanej stacji; niekiedy przystanek w podróży życia oznacza trudne i smutne sytuacje codzienności – może chorobę, może śmierć kogoś bliskiego; bywa, że chcemy wysiąść z tego pociągu i nie jechać dalej (…). Wtedy tym bardziej trzeba zaufać Bogu — podsumował arcybiskup.

Waldemar Deska | PAP

Najnowsze

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej

Do momentu jej kanonicznego objęcia administratorem apostolskim pozostaje abp Adrian Galbas SAC.

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.