W Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia dyskutowano na temat nowej perspektywy, jaka otwiera się w ocenie wydarzeń historycznych w kontekście zapisków bp Józefa Gawliny, biskupa polowego Wojska Polskiego. Za ich opracowanie odpowiadał ks. prof. Jerzy Myszor.

W dyskusji wzięli udział prof. Jan Żaryn i dr Sebastian Rosenbaum.

Opublikowane dzienniki śląskiego kapłana to zapiski z lat 1939-1945. Zeskanowanie, przepisanie i opracowanie materiału zajęło 4 lata. – Całość można podzielić na dwie zasadnicze części. Pierwsza to fragment do października 1939, który został spisany post factum. To streszczenie wydarzeń od 1 września 1939 roku. Druga część to notatki sporządzane z dnia na dzień. Niestety musieliśmy się podczas pracy zmagać z kilkoma problemami, m.in. bardzo brzydkim charakterem pisma biskupa. Trzeba pamiętać, że notatki były sporządzane w warunkach polowych i to dodatkowo wpływało na ich czytelność – wyjaśnił ks. prof. Myszor.

– Trzeba przyznać, że niektóre fragmenty czyta się trochę jak książkę adresową: wymienione są godziny i nazwiska – wtrącił dr Rosenbaum. – To nie jest literatura piękna, tylko literatura faktu. Stąd jej ogromna wartość, bo są to refleksje nad tu i teraz, spisywane po rozmowach. To świadectwo spisane z punktu widzenia bardzo specyficznego świadka wydarzeń – przyznał ks. prof. Myszor. – Takie zapiski są dla historyków wielką sprawą. Dołączają do kolekcji polskich źródeł opisujących XX wiek. Nie waham się zestawić ich z "Pro memoria" kard. Stefana Wyszyńskiego. Nazwałbym je zapisem wkładu ludzi Kościoła w walce o polską niepodległość – dodał prof. Jan Żaryn.

Wdzięczność za publikację wyraził obecny na spotkaniu abp Wiktor Skworc. – Dziękujemy za odkrycie prawdy o człowieku – zwrócił się do ks. prof. Myszora metropolita katowicki. – Bp Gawlina w swoim życiu zawsze starał się być sługą prawdy – podkreślił.

"In viam pacis. Dziennik Biskupa Polowego Wojska Polskiego 1939-1945" to kolejny tom z serii "Źródła do dziejów Kościoła katolickiego na Górnym Śląsku". Dotąd ukazały się m.in. opracowania dotyczące pielgrzymek śląskich do Ziemi Świętej czy bł. ks. Józefa Czempiela.

MSP

Najnowsze

05 grudzień 2024

Nowy serwis poświęcony 100-leciu archidiecezji katowickiej

Serwis Katowicka1925.pl powstał aby wspominać, budzić emocje i skłaniać do refleksji o...

05 grudzień 2024

Abp Skworc do górników: Nadzieja jest w każdym z was

Z okazji wspomnienia św. Barbary abp senior Wiktor Skworc celebrował Eucharystię w...

04 grudzień 2024

Wspomnienie św. Barbary

W dniu patronalnego święta abp Galbas kieruje słowo do górników i wszystkich...

04 grudzień 2024

Zmarł śp. Zygmunt Brachmański

Pogrzeb wybitnego śląskiego artysty odbędzie się w czwartek 5 grudnia o godz...

03 grudzień 2024

Dekret Penitencjarii Apostolskiej

W Roku Jubileuszowym 100-lecia archidiecezji katowickiej wierni, którzy nawiedzą katedrę Chrystusa Króla...

03 grudzień 2024

100-lecie Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego

Uroczystości odbyły się 2 grudnia, w dniu wspomnienia bł. ks. Jana Machy.