Nadzór Górniczy świętował dziś swoją Barbórkę. W kościele św. Apostołów Piotra i Pawła metropolita katowicki odprawił mszę świętą za wszystkich górników i pracowników Wyższego Urzędu Górniczego. W homilii nawiązał do postaci św. Barbary, która była człowiekiem wiernym swemu sumieniu. Hierarcha został wyróżniony statuetką "Skarbnika".

- Wasza praca to nadzór i kontrola - mówił metropolita katowicki wymieniając wielość obowiązków urzędników WUG. - Wymieniając zakres obowiązków zdajemy sobie sprawę z tego jak jest szeroki; jak szeroki jest zakres waszej odpowiedzialności za bezpieczeństwo działalności górniczej w trakcie jej trwania i po jej zakończeniu - przypomniał.

W homilii zastanawiał się, jak uczynić pracę nadzoru skuteczną. - (...) karami czy edukacją i apelowaniem o odpowiedzialność za siebie i drugich. Aktywizacją społecznych inspektorów? - pytał metropolita katowicki. Zauważył, że często pracownicy nadzoru górniczego muszą rozstrzygać te dylematy w swoich sumieniach. - I to jest to „instancja”, która możemy aktywizować i do niej się odwoływać: ludzkie sumienie jako pomoc w przestrzeganiu prawa pracy i szanowaniu prawa w ogólności.

Abp Wiktor Skworc jako człowieka sumienia przytoczył najpierw Daniela, a później patronkę braci górniczej, św. Barbarę.  - Drodzy Bracia Górnicy, dziś - wasza patrona św. Barbara - daje wam przykład wierności sumieniu. Bądźcie mu wierni w pełnieniu waszych obowiązków' - mówił abp Wiktor Skworc i dodawał: - Ktoś, kto woli raczej oddać życie, niż sprzeniewierzyć się głosowi własnego sumienia, może budzić podziw albo nienawiść, ale z pewnością nie można wobec takiego człowieka przejść obojętnie. Męczennicy mają więc wiele do powiedzenia. Jednak przede wszystkim oni pytają nas o stan naszych sumień - pytają o naszą wierność własnemu sumieniu - zaznaczał hierarcha.

Podkreślił też, że nasza Ojczyzna i jej obywatele stoją dzisiaj przed wieloma trudnymi problemami społecznymi, gospodarczymi, także politycznymi. - Trzeba je rozwiązywać mądrze i wytrwale. Jednak najbardziej podstawowym problemem pozostaje sprawa ładu moralnego. Ten ład jest fundamentem życia każdego człowieka i społeczeństwa - zaznaczał metropolita katowicki.

- Być człowiekiem sumienia, to znaczy wymagać od siebie, podnosić się z własnych upadków, ciągle na nowo się nawracać. Być człowiekiem sumienia, to znaczy angażować się w budowanie królestwa Bożego: królestwa prawdy i życia, sprawiedliwości, miłości i pokoju, w naszych rodzinach, w społecznościach, w których żyjemy, i w całej Ojczyźnie; to znaczy także podejmować odważnie odpowiedzialność za sprawy publiczne; troszczyć się o dobro wspólne, nie zamykać oczu na biedy i potrzeby bliźnich, w duchu ewangelicznej solidarności: "Jeden drugiego brzemiona noście" (Ga 6,2) - przypominał.

Na koniec życzył wszystkim pracownikom Wyższego Urzędu Górniczego i całej braci górniczej, by byli wierni swojemu sumieniu w pełnieniu obowiązków. - To z pewnością zaowocuje obiektywnym dobrem i apelujcie do kontrolowanych o wierność sumieniu, co z również zaowocuje przestrzeganiem prawa pracy - mówił. Abp Skworc podziękował też nadzorowi górniczemu za "opiekę nad pracą górniczą, aby była bezpieczna i efektywna; aby komponowała się ze środowiskiem i go chroniła". Zapewnił też o wsparciu modlitwą przez wstawiennictwo św. Barbary.

Po mszy hierarcha otrzymał nagrodę "Skarbnika" od Fundacji "Bezpieczne Górnictwo" i Wyższego Urzędu Górniczego za propagowanie i wzywanie do bezpiecznej pracy. - Nie mieliśmy wątpliwości, że to wyróżnienie ma trafić właśnie do księdza arcybiskupa - powiedział w rozmowie z KAI Adam Mirek, prezes WUG.

- Ksiądz arcybiskup od wielu lat mówi słowa mądre i ważne, o odpowiedzialności, za siebie, za zakład, za kolegów, za bezpieczeństwo, za środowisko, za tzw. bezpieczeństwo powszechne -  uzasadniał wybór laureata prezes Wyższego Urzędu Górniczego.

Nagrody "Skarbnika" to honorowe wyróżnienia przyznawane od 1997 roku przez Wyższy Urząd Górniczy i Fundacji "Bezpieczne Górnictwo" za wybitne osiągnięcia i zasługi na rzecz polskiego górnictwa w różnych dziedzinach.

asp/Katowice

Czytaj także na Gość Katowicki

Najnowsze

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej

Do momentu jej kanonicznego objęcia administratorem apostolskim pozostaje abp Adrian Galbas SAC.

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.