Mszę święta barbórkową odprawił metropolita katowicki w kościele św. Marii Magdaleny w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach. W homilii odniósł się do bieżących wyzwań branży górniczej, przypomniał wartość Eucharystii i odzyskanej niedzieli.

W homilii nakreślił kontekst tegorocznych obchodów barbórkowych przypominając, że odbywają się one w roku szczególnych rocznic: w 100-lecie wybuchu I Powstania Śląskiego i 40. rocznicę spotkania mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia z Janem Pawłem II na Jasnej Górze. – Impulsem do wybuchu pierwszego powstania były wydarzenia na kopalni Mysłowice z 15 sierpnia 1919 roku – podkreślił abp Skworc. – Tego dnia oddział niemieckiej straży granicznej otworzył ogień do górników domagających się należnego im wynagrodzenia za pracę – kontynuował. W konsekwencji tamtych wydarzeń zginęło siedmiu górników, dwie kobiety i trzynastoletni chłopiec.

W nawiązaniu do słów Jana Pawła II skierowanych do Ślązaków na Jasnej Górze 40 lat temu stwierdził, że krajobraz Górnego Śląska się zmienił. Nadal jednak to wieże kopalnianych szybów – „nawet jeśli niektóre są już dziś pomnikami poprzemysłowej architektury” – i wieże kościelne „wyznaczają rytm modlitwy i pracy” na Górnym Śląsku – powiedział metropolita katowicki.

Diagnozując obecną sytuację branży górniczej stwierdził, że kończący się rok w przeciwieństwie do dwóch poprzednich nie jest łatwy. – Wpływ na to mają zarówno konsekwencje wynikające z polityki klimatycznej UE, w tym obserwowane wycofywanie się przemysłu hutniczego z Europy, jak i spadające ceny węgla na rynkach światowych – wyliczał kolejno metropolita katowicki.

Dodał też, że „nie bez znaczenia są również trudne warunki, w jakich prowadzona jest eksploatacja w naszych kopalniach, istotnie wpływające na koszty wydobycia”. Myśląc z troską o przyszłości branży górniczej wskazał na Program dla górnictwa węgla kamiennego podkreślając, że górnictwo powinno być rentowne, efektywne i nowoczesne.

Górnikom wskazał na wiarę i umiłowanie Eucharystii św. Barbary, ich patronki. Zwrócił uwagę, że  w sztuce sakralnej przedstawiana jest ona często „na tle wieży, miejsca jej męczeństwa, z mieczem w jednej i kielichem mszalnym w drugiej ręce”. Te atrybuty – wyjaśniał – wskazują na źródła własnej świętości, bo to „wierność Bogu i Eucharystia uczyniły ją świętą”. Dodał tez, że św. Barbara – męczennica wieży – „zna na wskroś trudną i niebezpieczną rzeczywistość przebywania w niewielkiej zamkniętej przestrzeni”.

Górnikom podziękował nie tylko za trud, ale i owoc ich pracy: energię elektryczną i ciepło oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Ponadto wyraził wdzięczność, że nadal razem z rodzinami uczestniczą w niedzielnej Mszy św. – „wielkiej tajemnicy naszej wiary”. Jednocześnie prosił ich, by „w tym Adwencie stawali się coraz bardziej ludźmi komunii – solidarnej wspólnoty z Bogiem i bliźnimi” i dalej strzegli niedzieli jako „dnia Pańskiego, dnia Zmartwychwstania Chrystusa, dnia Eucharystii”.  

W nawiązaniu do odczytanego fragmentu Ewangelii zachęcił ich także, by słów Chrystusa o czuwaniu nie odnosili wyłącznie do przestrzegania przepisów BHP. – Nade wszystko czuwajcie i zachowujcie przepisy dotyczące bezpieczeństwa życia (…). Są nimi Boże przykazania, a wśród nich pierwsze: „Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną” i kolejne: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” – mówił metropolita katowicki.

Wyraził nadzieję, że czasy niedzielnej pracy górników bezpowrotnie minęły. – Górnicy przez dziesiątki lat byli pozbawieni wolnej niedzieli – przypomniał w homilii. – Kraj potrzebował dewiz, dlatego bezwzględnie eksploatowano człowieka i zasoby, o środowisku naturalnym nie wspominając. Dlatego u Matki Boskiej Piekarskiej – Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej – wołaliśmy odważnie: niedziela jest Boża i nasza! – zaznaczył metropolita katowicki. O niedzieli mówił jako o dniu „ofiarowanym nam przez Boga do świętowania”, który ma służyć do „uzdrowieniu relacji człowieka z Bogiem, z samym sobą, z rodziną, ze światem”. – Niedziela to nie przywilej dla bogatych, ale prawo wszystkich (…), to wartość niesprzedawalna, a państwo powinno ją chronić prawem jako fundamentalne społeczne spoiwo, jak świętość – przekonywał abp Skworc.

Msza święta barbórkowa z kościoła Marii Magdaleny była transmitowała przez TV Polonia, TVP 3 Katowice oraz Radio eM Katowice.

Ks. Rafał Skitek

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...