2 grudnia 2019 r. w Tanzanii zmarł w wieku 70 lat ks. prałat Edward Gorczaty, kapłan archidiecezji katowickiej, wieloletni misjonarz fidei donum.

Msza święta za śp. Księdza Prałata Edwarda Gorczatego zostanie odprawiona w katowickiej Katedrze Chrystusa Króla w sobotę, 7 grudnia o godzinie 12:00. Mszy św. przewodniczyć będzie ks. abp Wiktor Skworc. Również w parafii w Mysłowicach - Dziećkowicach zostanie odprawiona Msza święta w jego intencji w czwartek, 5 grudnia o godzinie 11:00.

Ks. prałat Edward Gorczaty urodził się 23 stycznia 1949 roku w Dziećkowicach, obecnie dzielnicy Mysłowic, w rodzinie Pawła i Agnieszki z d. Drozd. Miał czworo rodzeństwa, trzech braci i jedną siostrę. Ojciec był palaczem na kopalni w Wesołej, matka nie pracowała zawodowo. Ochrzczony został 6 lutego 1949 roku w kościele Wszystkich Świętych w Dziećkowicach. Tam też 1 listopada 1958 roku otrzymał sakrament bierzmowania. Od dziewiątego roku życia był gorliwym ministrantem. Dobrze się uczył. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Dziećkowicach uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach, gdzie w oku 1967 zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku został przyjęty do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie.
Był pracowity, pilny i ofiarny, uczynny, punktualny i solidny w spełnianiu powierzonych mu obowiązków. W opinii proboszcza, pracował zbyt wiele i ponad siły. Myślał o wyjeździe na misje, czytał wiele o Afryce. Jako kleryk został wezwany do wojska. Służbę tę odbył w Bartoszycach w latach 1968-1970. Po powrocie nosił się z zamiarem przejścia do seminarium OO. Werbistów w Pieniężnie, celem zrealizowania swego pragnienia pracy na misjach. Pozostał jednak w seminarium diecezjalnym i zgłosił się na wyjazd na staż misyjny do Zambii. Otrzymał zgodę, aby ostatnie dwa lata studiów odbyć w jednym roku. Nie zdążył jednak przed wyjazdem ukończyć pracy licencjackiej, rozpoczętej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. 15 kwietnia 1973 roku otrzymał święcenia diakonatu, a święcenia 29 czerwca 1973 roku prezbiteratu . W tym samym roku wyjechał na misje.
Przez dwa lata przebywał w archidiecezji Lusaka w Zambii, a od roku 1975 pracował w diecezji Musoma w Tanzanii. Jego praca misyjna oceniana była bardzo wysoko. Był znawcą kultury i historii szczepów, wśród których pracował, a miejscowi traktowali go jak swojego. Powierzona mu została funkcja dyrektora Centrum Nauczania Języków Swahili. Został wybrany na pierwszego przedstawiciela Księży fideidonistów w Tanzanii.
Dnia 16 lipca 2002 roku został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej Katowickiej, a 20 marca 2019 r. Papież Franciszek włączył go do grona kapelanów Jego Świątobliwości. Zmarł w Tanzanii 2 grudnia 2019 r. i tam został pochowany.

ks. Jakub Kania
źródło: Archiwum Kurii Metropolitalnej w Katowicach

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie,
a światłość wiekuista niechaj mu świeci.
Niech odpoczywa w pokoju.
Amen.

28-03-2024

Fot. Henryk Przondziono /Foto Gość

Abp Galbas: Wszyscy jesteśmy namaszczeni

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy Krzyżma w katowickiej katedrze.

Abp Galbas: za Chrystusem idziemy do dojrzałego i spójnego życia

W Niedzielę Palmową metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze podczas Święta Młodych.

24-03-2024

ks. Wojtal: Dlaczego Krzyż?

Kanclerz Kurii Metropolitalnej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Katowice: ulicami miasta przeszła Droga Krzyżowa

Tegoroczne nabożeństwo było wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem miało charakter ekumeniczny.

22-03-2024

Radio eM

Abp Galbas: Diecezje nie grzeszą, diecezje nie popełniają przestępstw - grzeszą ludzie

W piątek 22 marca metropolita katowicki był gościem w "Rozmowie poranka" w Radiu eM.

22-03-2024

Abp Skworc: Pośpiech nie musi być liczony w kilometrach, tylko w ofiarowanym czasie

Abp senior przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Bożej Piekarskiej w Katowicach.

29 marca 2024 roku
WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ
Kolor czerwony

J 18, 1 – 19, 42 | + – słowa Chrystusa E. – słowa Ewangelisty I. – słowa innych osób pojedynczych T. – słowa kilku osób lub tłumuPojmanie Jezusa E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swymi za potok Cedron....

1984 † Paweł Królik
2006 † Stanisław Wrona
2014 † Alojzy Borkowski

1968 - ks. Damian KROSNY
1974 - ks. Marek WIDEŁ

W Wielki Piątek, 29 marca, Wydziały Kurii oraz Sąd Metropolitalny nie urzędują.