Propozycje na Wielki Post w czasie pandemii dla młodych ciałem i duchem

  • Rekolekcje

Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego w Katowicach zaprasza do udziału w rekolekcjach, które odbędą się w dwóch termiach. Pierwszą edycję (28.02-02.03) wygłosi o. Janusz Pyda OP - filozof, duszpasterz akademicki krakowskiej „Beczki”. Drugą (21-23.03) poprowadzi ks. Przemysław Szewczyk - patrolog, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi i prezes Stowarzyszenia „Domus Orientalis”, niosącego pomoc chrześcijanom w krajach dotkniętych wojną. Nauki rekolekcyjne głoszone będą w ramach Mszy św. Zaplanowano także wieczorną adorację Najświętszego Sakramentu, okazję do spowiedzi i wspólną modlitwę brewiarzową.

Franciszkański Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego (FODA) przygotował rekolekcje w bazylice w Panewnikach (28.02-03.03). Wygłosi je o. Leonard Bielecki OFM, duszpasterz w poznańskim DA „Plus” - znany youtuber związany z kanałem Religia TV.

Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie „Gniazdo” zaprasza na rekolekcje w kościele Przemienia Pańskiego w Katowicach (21-23.03). Ich prowadzącym będzie o. Bartłomiej Sumara OP - opiekun młodzieży w parafii dominikańskiej w Katowicach, a zarazem bibliotekarz i kronikarz konwentu.

Duszpasterstwo Akademickie w Rybniku (DAR) do udziału duchowych ćwiczeniach online. Tamtejszy duszpasterz akademicki – ks. Wojciech Iwanecki, wraz z katechetą w I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku – ks. Piotrem Piekło, przygotowali rekolekcje internetowe na kanale „Święty Monitor” w serwisie YT. Można będzie w nich uczestniczyć w Wielkim Tygodniu (29-31.03).

  • Nabożeństwa pasyjne

Po wspólnych roratach Franciszkańskie Centrum Młodzieżowo-Powołaniowe „Trzej Towarzysze” z Chorzowa, FODA i DA „Centrum” proponują wspólne Gorzkie Żale, które będą sprawowane w trzy piątki Wielkiego Postu o godz. 20. Miejscem modlitwy będą: bazylika w Panewnikach (26.02), kościół w Chorzowie na Klimzowcu (5.03) oraz krypta katedry (12.03).

- Chcemy modlić się razem, by pokazać jeden wspólny kierunek naszych działań. Przygotowujemy solidnie śpiewy i oprawę liturgiczną wydarzeń, aby młodzi uczyli się wraz z nami przeżywać to, co święte – mówi ks. Krzysztof Nowrot, archidiecezjalny duszpasterz akademicki z DA Centrum.

Z racji obchodzonego w Kościele Roku św. Józefa mężczyźni i chłopcy będą mieli szansę wziąć udział w nocnej Drodze Krzyżowej, która rozpocznie się w piątek, 19.03, po Mszy św. o g. 20 w kościele św. Franciszka w Chorzowie-Klimzowcu. Jej uczestnicy udadzą się pieszo do Piekar Śląskich.

- Jak św. Józef zabrał Maryję w daleką podróż do Betlejem, panowie będą mogli zabrać ze sobą panie. Podczas drogi w ciszy uczestnicy słuchać będą specjalnie nagranych rozważań, przygotowanych przez studentów, młodych narzeczonych, mężów, ojców rodzin i ojców duchownych. Przy każdej stacji będzie modlitwa we dwoje, a przed obrazem Matki Bożej w Piekarach Śląskich pielgrzymowanie zakończy się modlitwą zawierzenia – wyjaśnia o. Kryspin Maćczak OFM z FCMP „Trzej Towarzysze”.

Na drogę krzyżową będzie się trzeba zapisać przez specjalny formularz, który pojawi się na facebookowych stronach wspomnianych trzech duszpasterstw organizujących wydarzenie.

  • Post na Wielki Post

DA „Centrum” wraz z Towarzystwem Ciemnych Typów po raz kolejny zaproponowało swoim studentom akcję pod hasłem „Czterdziestu sprawiedliwych na czterdzieści dni postu”. W tym roku młodzi podejmą się postu ścisłego w intencji mężczyzn, których znają (ojców, braci, mężów, narzeczonych, samych siebie). Konkretnie wskazany dzień wyrzeczenia będzie okazją do modlitwy o dojrzałość w podejmowaniu życiowych ról, męstwo, odwagę i umiejętność bycia ojcami, o czystość życia i wyborów, wolność od uzależnień, o silną wolę. Do postu można dołączyć się, pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Najnowsze

02 marzec 2021

Diakoni i akolici na stażach duszpasterskich

Alumni IV i VI roku Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego rozpoczęli praktyki duszpasterskie...

28 luty 2021

Abp Skworc na rekolekcjach u szafarzy

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. kończącej rekolekcje dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św...

27 luty 2021

Abp Skworc do diakonów: Bądźcie sługami miłości i nadziei

Metropolita katowicki udzielił święceń diakonatu trzem akolitom Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. Tegoroczne...

27 luty 2021

To nie jest przypadek, że tutaj jesteście

Trzech nowych diakonów zostało wyświęcił bp Grzegorz Olszowski w parafii Wniebowzięcia Najświętszej...

27 luty 2021

Dwóch diakonów wyświęconych w Bykowinie

Święcenia diakonatu z rąk biskupa Marka Szkudły w kościele NSPJ w Rudzie...

26 luty 2021

Bp Marek Szkudło przypomina o potrzebie służby

O potrzebie służby innym przypomniał bp Marek Szkudło na antenie Radia eM...