W dniu 19. maja 2022 o godz. 17.00 Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach zaprasza na wernisaż wystawy stałej pt. Od nowa, który odbędzie się w nowej siedzibie Muzeum, wnętrzu byłej drukarni, przy ul. Wita Stwosza 11.

W programie znajdą się: uroczyste otwarcie wystawy stałej, otwarcie wystawy czasowej kolekcji prac Macieja Bieniasza, promocja książki ks. dr Sławomira Filipka „Apostołowie wybrani przez Boga”. Wydarzenie uświetni występ muzyczny.

Idea powstania Muzeum Diecezjalnego pojawiła się u progu historii diecezji katowickiej. W program budowy zespołu katedry wraz z budynkami przyległymi wpisane zostało Muzeum jako jedna z samodzielnych instytucji. Idea ta nawiązywała do tradycji budowy katedr europejskich z zakładanymi przy nich skarbcami kościelnymi. Borykająca się ze zdobyciem środków na budowę katedry kuria diecezjalna przekazała swoją kolekcję powstałemu w 1927 roku Muzeum Śląskiemu. Inicjatywa powstania Muzeum Diecezjalnego wróciła dopiero po półwieczu. Wydarzeniem zapowiadającym jego powstania była zorganizowana w 1975 roku wystawa obrazująca historię życia religijnego na Górnym Śląsku. W dniu 20. listopada 1983 roku biskup Herbert Bednorz poświęcił pomieszczenia, w których zorganizowano ekspozycję muzealną. Dzień ten uznawany jest za oficjalną datę powstania.

Wystawa stała prezentować będzie przekrojowo zbiory muzealne, poczynając od średniowiecznych zabytków śląskiej sztuki sakralnej, poprzez tematykę hagiograficzną, ikony, sztukę polską przełomu XIX i XX wieku oraz pierwszej połowy XX wieku, pamiątki po duchownych diecezji katowickiej, aż po sztukę współczesną.

 

Najnowsze

16 maj 2022

Urodziny Metropolity katowickiego

W czwartek 19 maja swoje kolejne urodziny obchodzi abp Wiktor Skworc. Polecamy...

14 maj 2022

Święcenia prezbiteratu

8 kapłanów w sobotę 14 maja zyskała archidiecezja katowicka. Święcenia przyjęli z...

13 maj 2022

Posługa neoprezbiterów powinna być omodlona

– Posługa neoprezbiterów powinna być omodlona – powiedział w Radiu eM abp...

12 maj 2022

Spotkanie kurialne

W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbyło się spotkanie pracowników kurialnych i instytucji diecezjalnych.

11 maj 2022

List do pielęgniarek i położnych

Abp Skworc wystosował specjalny list z okazji przypadającego 12 maja Międzynarodowego Dnia...

11 maj 2022

Święto ogniowe w Żorach

Metropolita katowicki w 320. rocznicę pożaru z 1702 roku przewodniczył Mszy św...