Chrześcijański trening uważności to kurs modlitwy głębi organizowany w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek 8 kwietnia.

Zapisy na pierwszym spotkaniu lub na stronie internetowej seminarium: www.seminarium.katowice.pl
 
Na facebookowym profilu Jeremiasz, prowadzonym przez kleryków WŚSD, czytamy:
  •  Jeżeli jesteś zabiegany, chcesz pogłębić swoją duchowość lub po prostu chcesz poznać praktykę modlitwy głębi - kontemplacyjnej to mamy dla Ciebie idealną propozycję! Z okazji naszego 100-lecia przygotowaliśmy szereg wydarzeń.
  • Pierwszym jest autorski kurs modlitwy głębi, który poprowadzi ks. dr Krzysztof Matuszewski - rektor naszego seminarium, rekolekcjonista, teolog duchowości, psycholog, psychoterapeuta.
  • Spotkania będą odbywały się w poniedziałki (8.04; 15.04; 22.04; 29.04; 6.05, 13.05.) od 19:00 do 20:30 w Auli Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach (Wita Stwosza 17).
  • Każde spotkanie będzie zawierało część konferencyjną (aspekty psychologiczno-duchowe) oraz część modlitewną (kontemplacja). Modlitwa głębi pozwala z czasem coraz bardziej doświadczać Boga, rozumieć siebie, odzyskiwać równowagę w relacji z sobą samym, światem i Stwórcą, prowadząc do większej harmonii myśli, uczuć i działania. 
  • Po każdym spotkaniu będzie możliwość złożenia datku na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne.

Przede wszystkim będziemy się uczyć modlitwy serca - praktyki szczególnej – wewnętrznej, prostej, bezsłownej, nawiązującej do tradycji modlitwy Jezusowej. Obserwujemy duże zainteresowanie uważnością (mindfulness) – nieoceniającym i nieanalitycznym byciu tu i teraz, przeżywaniu chwili. Eksperci od mindfulness nie zawsze wyłapują jej związki z Ewangelią. Chcemy dostrzec najgłębszą inspirację do uważności w Jezusie – Mistrzu modlitwy. Wiele poważnych badań potwierdza znaczenie kontemplacji dla dobrostanu człowieka, w tym jej profilaktyczne działanie antydepresyjne i przeciwnerwicowe. Uważność jest prostym i ufnym trwaniem w Bożej obecności. Uczymy się bycia w Nim, rezygnując z wszelkiej aktywności, poza uważnością. Taka praktyka dla nas zabieganych i nadproduktywnych wymaga nie tylko wiary, ale i cierpliwego odkładania całego nadmiarowego działania i myślenia, zgody na bycie tu i teraz.
 
 

Najnowsze

20 maj 2024

Zmiany personalne w archidiecezji katowickiej

Sekretarzem i kapelanem metropolity katowickiego został mianowany Ks. Sławomir Tupaj.

20 maj 2024

Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

W niedzielę 26 maja 2024 roku odbędzie się tradycyjna pielgrzymka do sanktuarium Matki...

19 maj 2024

Abp Galbas do małżonków: bez miłości są samotne żony i nie mniej samotni mężowie

Metropolita katowicki przewodniczył liturgii, podczas której ponad 900 par odnowiło przyrzeczenia małżeńskie.

17 maj 2024

Zaproszenie abp. Adriana Galbasa na Pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

Pielgrzymka pod hasłem "Jestem w Kościele", odbędzie się w niedzielę 26 maja.

14 maj 2024

Pielgrzymka pracowników Kurii Metropolitalnej w Katowicach

Pielgrzymi nawiedzili sanktuarium sanktuarium św. Rity w Głębinowie i sanktuarium św. Jacka...

14 maj 2024

Kondolencje

Abp Adrian Galbas zapewnia o bliskości rodziny ofiar w kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie oraz w...