Komunikat w sprawie uroczystości NMP Królowej Polski, nabożeństw majowych oraz sprawowania sakramentu pokuty i pojednania

Drodzy Księża!

1. W związku z napływającymi pytaniami informuję, iż w sprawie uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (3 maja) należy kierować się zapisem w Kalendarzu Liturgicznym Archidiecezji Katowickiej 2020.
    Równocześnie wyjaśniam, że w bieżącym roku liturgicznym uroczystość
    ta zbiega się z obchodem 4. niedzieli wielkanocnej i zgodnie z zasadami podanymi w Tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych uroczystość maryjna powinna być obchodzona w poniedziałek, 4. maja. Jednak na prośbę Konferencji Episkopatu Polski, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów mocą dekretu zdecydowała, że:
    - uroczystość NMP Królowej Polski będzie obchodzona w sobotę, 2 maja (wieczorem 1 maja odmawiamy I nieszpory uroczystości);
    - w niedzielę, 3 maja, obchodzimy 4. niedzielę wielkanocną (wieczorem 2 maja odmawiamy I nieszpory 4. niedzieli wielkanocnej). Zmiana ta dotyczy tylko bieżącego roku.

2. Przy okazji przypominam, że zgodnie z wcześniejszymi zarządzeniami Arcybiskupa Katowickiego (potwierdzonymi w Zarządzeniu z dnia 17 kwietnia 2020 r.) nie urządzamy w parafiach osobnych nabożeństw majowych. Ksiądz Arcybiskup zachęca jednak, by po każdej Mszy św. odmówić Litanię Loretańską.
    W dalszym ciągu śpiewamy też suplikacje z dodanym wezwaniem: „Abyś ludowi Twemu deszczu udzielić raczył”.

3. Praktyka wskazuje, że konieczne jest także przypomnienie, iż w parafiach nie ma możliwości skorzystania z sakramentu pokuty w zwyczajnej formie! Jednak w sytuacjach wyjątkowych, wyrazem duszpasterskiej troski będzie umożliwienie skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania tym wiernym, którzy o to osobiście poproszą. Wskazane jest uprzednie, np. telefoniczne umówienie. Miejscem takiej spowiedzi niech będzie zakrystia, salka parafialna bądź inne pomieszczenie. Należy przy tym zachować wszelkie środki ostrożności i wzajemnego bezpieczeństwa – penitenta i spowiednika.

† Marek Szkudło
    Wikariusz Generalny

Katowice, 23 kwietnia 2020 r.
    VH V – 10/20

Informacje i zapisy:

Biuro Podróży PL TRAVEL
ul. Dąbrowskiego 1/6, 40-032 Katowice
www.pltravel.pl; biuro@pltravel.pl; info@pltravel.pl
tel. kom. 694 980 161 lub 662 097 959
tel./fax 032 256 45 77; licencja nr 782

Formularz zgłoszeniowy i kwestionariusz uczestnika są dostępne na stronie internetowej www.pltravel lub wysyłane zainteresowanym drogą mailową lub pocztą. Kwestionariusz uczestnika (dotyczący stanu zdrowia) należy dostarczyć do PL Travel po zapisie, w możliwie najszybszym terminie, jednak nie później niż 30 dni przed wyjazdem na pielgrzymkę.