W auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z inicjatywy abp. Wiktora Skworca odbyło się spotkanie na temat pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Poza księżmi dziekanami obecni byli: wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, wicemarszałek Beata Białowąs, pracownicy diecezjalnego oddziału Caritas, Kurii Metropolitalnej, mediów diecezjalnych oraz osoby życia konsekrowanego.  

Wojewoda  Śląski poinformował, że po polskiej stronie granicy jest już 400 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy. To głównie kobiety z dziećmi oraz starsi. Zaapelował, by nie pomagać indywidualnie, lecz w sposób mądry i zorganizowany.  Jak zaznaczył, już ok. 7-8 tysięcy uchodźców trafiło na  terytorium Województwa Śląskiego.

 Ks. Łukasz Stawarz, dyrektor katowickiego oddziału Caritas mówił o punkcie recepcyjnym dla uchodźców w Katowicach. Stworzono go w Domu św. Marcina przy Wita Stwosza 20. Pierwszy taki punkt działa  na dworcu kolejowym w centrum miasta. Kolejny  uruchomiony został w wyznaczonej części Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. Jak podkreślił ks. Stawarz punkty recepcyjne mają  być miejscem odpoczynku i wytchnienia, posiłku.

Przypomniał, że podobnie jak w ubiegłą niedzielę tak i w Środę Popielcową w parafiach archidiecezji katowickiej zostanie przeprowadzona zbiórka na rzecz poszkodowanych wskutek wojny w Ukrainie.

Jednocześnie podał szczegółowe informacje na temat przygotowywanej zbiórki Caritas Polska „Paczka dla Ukrainy”. Przede wszystkim potrzebne są: koce, śpiwory, kołdry, poduszki, pościel, prześcieradła, materaca, karimaty oraz środki medyczne i opatrunkowe, pompy infuzyjne, apteczki pierwszej  pomocy, środki higieniczne,  wodę butelkowaną, termosy, kubki  termiczne,  artykuły dla dzieci i niemowląt (mleko w proszku, chusteczki  nawilżane, pampersy), środki pielęgnacyjne, posiłki w słoikach, artykuły spożywcze z długim terminem przydatności).

Dary zbierane będą przez wolontariuszy w parafiach – część z nich trafi bezpośrednio do uchodźców rozlokowanych już na terenie danej parafii, pozostałe dostarczane będą do 15 diecezjalnych ośrodków Caritas. Następnie dary trafią one do centralnego magazynu w  Katowicach, skąd po stosownej selekcji, paczki zostaną  przekazane dalej. – Wierzę,  że  tych darów będzie dużo i  część z  nich uda nam się przekazać  na Ukrainę – stwierdził ks. Stawarz.

Abp Wiktor Skworc dziękował za okazaną już pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, za otwarte serce i życzliwość. Prosił, aby tam gdzie to możliwe i  gdy zajdzie taka potrzeba udostępnić struktury parafialne – salki,  domy katechetyczne, wolne lokale i mieszkania – oraz domy zakonne udostępnić. – Ta sytuacja jest dla nas  czasem próby – mówił. – Winniśmy wszystkich przybywających objąć duszpasterską troską  (…). Ona  już się wyraża w modlitwie o dar pokoju – dodał.

W celu uchwycenia kulturowo-eklezjalnego kontekstu pochodzenia uchodźców z Ukrainy abp  Skworc polecił wszystkim duchownym lekturę Listu Apostolskiego „Euntes in mundum uniwersum” św. Jana Pawła II. Papież napisał go z okazji 100-lecia chrztu Rusi Kijowskiej. Dokument został opublikowany 25 stycznia 1988 roku. – Musimy sobie uświadomić,  że  przybywają  do  nas ludzie ochrzczeni (…) w różnych Kościołach –  podkreślił abp Skworc. – Jako  ochrzczeni mają swoje prawa.  Maja prawą do sakramentów, jeśli tylko o to poproszą – powiedział.

Zwrócił też uwagę, że w mediach rosyjskich bardzo  negatywnie przedstawiana jest Polska. – Ponadto i mówię to z bólem cerkiew (rosyjska) przekazuje uprzedzenia do Kościoła Katolickiego – mówił. Dlatego prosił o okazywanie Ukraińcom życzliwości,  taktu i zrozumienia.

Pokłosiem zebrania będą wytyczne, które zostaną przesłane do wszystkich parafii  archidiecezji. O szczegółach pomocy uchodźcom poinformują duszpasterze oraz media  archidiecezjalne.

Ks. Rafał Skitek / KAI

Najnowsze

20 czerwiec 2024

Ks. prof. Jerzy Szymik doktorem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Nagroda została przyznana na mocy uchwały Senatu Uniwersytetu papieskiego Jana Pawła II...

19 czerwiec 2024

Wakacyjne wyjazdy rekolekcyjne

W archidiecezji katowickiej nie brakuje inspirujących inicjatyw adresowanych do dzieci i młodzieży. 

16 czerwiec 2024

List Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony życia

"Wyrażamy wielki szacunek i uznanie dla matek, które z miłością służą życiu...

14 czerwiec 2024

Abp Galbas: na żadnym targowisku świata nie ma stoiska z nadzieją

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w ośrodku w Gorzycach z okazji 40-lecia...

12 czerwiec 2024

Cykl wykładów dla nowych administratorów

Przez trzy dni księża uczestniczyli w spotkaniach dotyczących zarządzania parafią

12 czerwiec 2024

Orędownicy na trudne czasy

25 lat temu Jan Paweł II wyniósł na ołtarze ks. Józefa Czempiela i ks...