Pismo obiegowe Archidiecezjalnego Zespołu ds. Konsultacji Synodalnych

Szanowny Księże, odpowiadając na zaproszenie i wezwanie papieża Franciszka, przedstawiam poniżej wstępne informacje dotyczące diecezjalnego etapu Synodu o synodalności pt. Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja. Etap diecezjalny Synodu podzielono na trzy zasadnicze fazy:
a)    Przygotowanie do wysłuchania (formacja i szkolenie koordynatorów);
b)    Wysłuchanie synodalne;
c)    Synteza wysłuchania na poziomie archidiecezji katowickiej.

 1. Wysłuchanie synodalne będzie przeprowadzone w ramach instytucji diecezjalnych, wspólnot dekanalno-parafialnych i kapłańskich, grup środowiskowych, otwartych posiedzeń synodalnych, zarówno na poziomie parafii, jak i archidiecezji (w oparciu o zapisy), a także w formie on line (na platformie ogólnopolskiej).

 2. W celu właściwej organizacji przeprowadzenia procesu słuchania i dialogu dla rozeznania wspólnotowego w naszej archidiecezji Ksiądz Arcybiskup powołał na mocy dekretu nr VA I – 82/21 (w załączniku) koordynatorów dekanalnych oraz ich pomocników (osoby duchowne), odpowiedzialnych za wysłuchanie na poziomie parafialno-dekanalnym.

 3. Odrębnym dekretem będą powołani na Synod koordynatorzy wysłuchania
  w ramach instytucji i struktur kościelnych, które ze swej natury wspierają posługę biskupią, a także różnych grup środowiskowych.

 4. Przygotowanie do wysłuchania na poziomie parafialno-dekanalnym dokonuje się w sposób następujący:

  a)Księża proboszczowie podczas posiedzenia i przy aprobacie parafialnych rad duszpasterskich i ekonomicznych dokonują wyboru z tych gremiów zasadniczo jednego przedstawiciela (osoba świecka) do wysłuchania na poziomie dekanalnym, po czym do dn. 3 grudnia br. przekazują tę informację koordynatorowi dekanalnemu i do sekretariatu Synodu z podaniem imienia i nazwiska, adresu mailowego i telefonu kontaktowego przedstawiciela na Synod (za jego zgodą); jeśli liczba przedstawicieli PRD i PRE z danej parafii do wysłuchania dekanalnego będzie wyższa, to sekretariat Synodu przekaże taką informację poszczególnym księżom proboszczom i koordynatorom dekanalnym.

  b)Koordynatorzy dekanalni z kolei wybierają do dn. 3 grudnia swojego zastępcę (osoba świecka), albo spośród wiernych zaangażowanych w PRD i PRE albo z innych wspólnot czy gremiów, z uwzględnieniem charyzmatów i zdolności kandydata na zastępcę koordynatora dekanalnego;

 5. Szkolenia dla koordynatorów dekanalnych, ich pomocników i zastępców odbędą się w następujących terminach: 10, 13 i 15 grudnia br. w godz. 18–20 w auli Wydziału Teologicznego. W ramach szkolenia przedstawione będą główne wyzwania duszpasterskie w dokumentach papieża Franciszka oraz metodologia synodalnego wysłuchania. Obecność obowiązkowa.

  Organizacja szkoleń:
  •10 grudnia – dekanaty: BIERUŃ, BOGUSZOWICE, CHORZÓW, CHORZÓW BATORY, DĘBIEŃSKO, GOLEJÓW, GORZYCE, JASTRZĘBIE GÓRNE, JASTRZĘBIE ZDRÓJ, KATOWICE-BOGUCICE, KATOWICE-PANEWNIKI, KATOWICE-PIOTROWICE.

  •13 grudnia – dekanaty: KATOWICE-ŚRÓDMIEŚCIE, KATOWICE-ZAŁĘŻE, KNURÓW, KOCHŁOWICE, LĘDZINY, ŁAZISKA, MIEDŹNA, MIKOŁÓW, MYSŁOWICE, NIEDOBCZYCE, ORZESZE, PAWŁOWICE ŚLĄSKIE.

  •15 grudnia – dekanaty: PIEKARY ŚLĄSKIE, POGRZEBIEŃ, PSZCZYNA, PSZÓW, RUDA ŚLĄSKA, RYBNIK, SIEMIANOWICE, SUSZEC, ŚWIĘTOCHŁOWICE, TYCHY NOWE, TYCHY STARE, WODZISŁAW ŚL., ŻORY.

  Ewentualną zmianę terminu uczestnictwa należy obligatoryjnie zgłosić w sekretariacie Synodu.

 6. Sekretariat Synodu prowadzi p. Barbara Cichorska, która pozostaje do dyspozycji wszystkich osób powołanych i zaangażowanych w Synodzie. Kontakt telefoniczny: 507 982 371, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 7. Po utworzeniu bazy danych „Okólnik synodalny” będzie również przesyłany do zastępców koordynatorów synodalnych w dekanatach.

  Dziękuję za współpracę, serdecznie pozdrawiam, a proces synodalny w archidiecezji polecam modlitwie.

  Szczęść Boże!

  Ks. Roman Chromy
  Koordynator Archidiecezjalnego Zespołu ds. Konsultacji Synodalnych

02-06-2023

Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej

Komunikat Kurii Metropolitalnej

Pierwsze zmiany personalne podjęte przez arcybiskupa Adriana Galbasa SAC.

31-05-2023

Foto: Roman Koszowski /Foto Gość

Zapraszam Was do wspólnej drogi!

Słowo Arcybiskupa Metropolity Katowickiego

31-05-2023

episkopat.pl

Życzenia i gratulacje

List gratulacyjny abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, do abp. Adriana Galbasa SAC.

31-05-2023

Nowy Arcybiskup Metropolita Katowicki

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.

31-05-2023

Foto: Roman Koszowski /Foto Gość

Podziękowania abp. Wiktora Skworca

Po odczytaniu komunikatu Nuncjatury Apostolskiej, emerytowany już biskup katowicki, skierował słowo podziękowania do duchownych i świeckich posługujących w strukturach archidiecezji katowickiej.

28-05-2023

Foto: ks. Tomasz Wojtal / Foto Gość

Wciąż trwa wołanie Maryi o nawrócenie nas wszystkich

Nabożeństwu majowemu, kończącemu tegoroczną pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców, przewodniczył bp senior diecezji płockiej Piotr Libera.

30-05-2023

Śp. ks. Antoni Wyciślik

Z przykrością zawiadamiamy, że 29 maja zmarł w 77. roku życia i 52. roku kapłaństwa ks. Antoni Wyciślik, emerytowany proboszcz parafii Świętego Jana Nepomucena w Przyszowicach.

28-05-2023

Foto: Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Mocne świadectwa i słowo bp. Odera w Piekarach

Mirek dał na godzinie ewangelizacyjnej świadectwo, jak Pan Bóg wyciągnął go z alkoholizmu i ocalił jego małżeństwo. O działaniu Boga w życiu mówili też Darek i Marcin. Gościem spotkania był nowy...

PIĄTEK,
9 czerwca 2023 roku
Dzień powszedni
Kolor zielony

Słowo na dzisiaj

Mk 12, 35-37 | Jezus, nauczając w świątyni, zapytał: «Jak mogą twierdzić uczeni w Piśmie, że Mesjasz jest synem Dawida? Wszak sam Dawid mówi mocą Ducha Świętego: „Rzekł Pan do Pana mego: Siądź po prawicy...

ROCZNICA ŚMIERCI:
1961 † Ryszard Choroba

ROCZNICA URODZIN:
1963 - ks. Stanisław MUSIOŁ
1982 - ks. Marcin DITRICH
1985 - ks. Mateusz PIETRUSZKA

Materiały dla rodzin

UWAGA

W piątek 9 czerwca kancelaria i wydziały kurii są nieczynne.