Pismo obiegowe Archidiecezjalnego Zespołu ds. Konsultacji Synodalnych

Szanowny Księże, odpowiadając na zaproszenie i wezwanie papieża Franciszka, przedstawiam poniżej wstępne informacje dotyczące diecezjalnego etapu Synodu o synodalności pt. Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja. Etap diecezjalny Synodu podzielono na trzy zasadnicze fazy:
a)    Przygotowanie do wysłuchania (formacja i szkolenie koordynatorów);
b)    Wysłuchanie synodalne;
c)    Synteza wysłuchania na poziomie archidiecezji katowickiej.

 1. Wysłuchanie synodalne będzie przeprowadzone w ramach instytucji diecezjalnych, wspólnot dekanalno-parafialnych i kapłańskich, grup środowiskowych, otwartych posiedzeń synodalnych, zarówno na poziomie parafii, jak i archidiecezji (w oparciu o zapisy), a także w formie on line (na platformie ogólnopolskiej).

 2. W celu właściwej organizacji przeprowadzenia procesu słuchania i dialogu dla rozeznania wspólnotowego w naszej archidiecezji Ksiądz Arcybiskup powołał na mocy dekretu nr VA I – 82/21 (w załączniku) koordynatorów dekanalnych oraz ich pomocników (osoby duchowne), odpowiedzialnych za wysłuchanie na poziomie parafialno-dekanalnym.

 3. Odrębnym dekretem będą powołani na Synod koordynatorzy wysłuchania
  w ramach instytucji i struktur kościelnych, które ze swej natury wspierają posługę biskupią, a także różnych grup środowiskowych.

 4. Przygotowanie do wysłuchania na poziomie parafialno-dekanalnym dokonuje się w sposób następujący:

  a)Księża proboszczowie podczas posiedzenia i przy aprobacie parafialnych rad duszpasterskich i ekonomicznych dokonują wyboru z tych gremiów zasadniczo jednego przedstawiciela (osoba świecka) do wysłuchania na poziomie dekanalnym, po czym do dn. 3 grudnia br. przekazują tę informację koordynatorowi dekanalnemu i do sekretariatu Synodu z podaniem imienia i nazwiska, adresu mailowego i telefonu kontaktowego przedstawiciela na Synod (za jego zgodą); jeśli liczba przedstawicieli PRD i PRE z danej parafii do wysłuchania dekanalnego będzie wyższa, to sekretariat Synodu przekaże taką informację poszczególnym księżom proboszczom i koordynatorom dekanalnym.

  b)Koordynatorzy dekanalni z kolei wybierają do dn. 3 grudnia swojego zastępcę (osoba świecka), albo spośród wiernych zaangażowanych w PRD i PRE albo z innych wspólnot czy gremiów, z uwzględnieniem charyzmatów i zdolności kandydata na zastępcę koordynatora dekanalnego;

 5. Szkolenia dla koordynatorów dekanalnych, ich pomocników i zastępców odbędą się w następujących terminach: 10, 13 i 15 grudnia br. w godz. 18–20 w auli Wydziału Teologicznego. W ramach szkolenia przedstawione będą główne wyzwania duszpasterskie w dokumentach papieża Franciszka oraz metodologia synodalnego wysłuchania. Obecność obowiązkowa.

  Organizacja szkoleń:
  •10 grudnia – dekanaty: BIERUŃ, BOGUSZOWICE, CHORZÓW, CHORZÓW BATORY, DĘBIEŃSKO, GOLEJÓW, GORZYCE, JASTRZĘBIE GÓRNE, JASTRZĘBIE ZDRÓJ, KATOWICE-BOGUCICE, KATOWICE-PANEWNIKI, KATOWICE-PIOTROWICE.

  •13 grudnia – dekanaty: KATOWICE-ŚRÓDMIEŚCIE, KATOWICE-ZAŁĘŻE, KNURÓW, KOCHŁOWICE, LĘDZINY, ŁAZISKA, MIEDŹNA, MIKOŁÓW, MYSŁOWICE, NIEDOBCZYCE, ORZESZE, PAWŁOWICE ŚLĄSKIE.

  •15 grudnia – dekanaty: PIEKARY ŚLĄSKIE, POGRZEBIEŃ, PSZCZYNA, PSZÓW, RUDA ŚLĄSKA, RYBNIK, SIEMIANOWICE, SUSZEC, ŚWIĘTOCHŁOWICE, TYCHY NOWE, TYCHY STARE, WODZISŁAW ŚL., ŻORY.

  Ewentualną zmianę terminu uczestnictwa należy obligatoryjnie zgłosić w sekretariacie Synodu.

 6. Sekretariat Synodu prowadzi p. Barbara Cichorska, która pozostaje do dyspozycji wszystkich osób powołanych i zaangażowanych w Synodzie. Kontakt telefoniczny: 507 982 371, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 7. Po utworzeniu bazy danych „Okólnik synodalny” będzie również przesyłany do zastępców koordynatorów synodalnych w dekanatach.

  Dziękuję za współpracę, serdecznie pozdrawiam, a proces synodalny w archidiecezji polecam modlitwie.

  Szczęść Boże!

  Ks. Roman Chromy
  Koordynator Archidiecezjalnego Zespołu ds. Konsultacji Synodalnych

03-08-2022

Foto: Agnieszka Huf / Foto Gość

Pielgrzymka Rybnicka w drodze Jasną Górę

77 Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła dziś rano z Bazyliki św. Antoniego. W tym roku pielgrzymom towarzyszy hasło "Posłani w pokoju Chrystusa".

30-07-2022

Foto: Roman Koszowski / Foto Gość

Kobiety u Matki Bożej Piekarskiej

W niedzielę 21 sierpnia br. odbędzie się stanowa pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

01-08-2022

Śp. ks. Emanuel Olszar

Z przykrością zawiadamiamy, że 30 lipca przeżywszy 74 lata w tym 49 w kapłaństwie, zmarł ks. kan. Emanuel Olszar, wyświęcony w 1973 roku w Katowicach, kanonik honorowy Kapituły Katedralnej Katowickiej...

15-07-2022

Fot: Marta Sudnik-Paluch /Foto Gość

Niech wasza praca będzie czasem bezgłośnym uwielbianiem Pana

Mszę św. w intencji pracowników Lasów Państwowych z całej Polski sprawowano w katowickiej katedrze Chrystusa Króla.

16-07-2022

Fot: Henryk Przondziono /Foto Gość

Od soboty darmowe zwiedzanie Panteonu Górnośląskiego

Nowa instytucja kultury otwiera swoje podwoje dla zwiedzających. W związku z tym przez ponad tydzień obowiązywać będzie oferta specjalna.

11-07-2022

Foto: Przemysław Kucharczak/Foto Gość

Pierwszy dzień wspólnoty po trzech latach

Nareszcie! Po trzech latach przerwy, wywołanej pandemią, uczestnicy letnich rekolekcji oazowych spotkali się na dniu wspólnoty w Koniakowie. Był tam z nimi abp Adrian Galbas.

06-07-2022

Foto: TVP3 Katowice

Abp Galbas na Jasnej Górze do chorych i zdrowych

- Apostolstwo, które podejmują chorzy, to najcenniejsze z apostolstw, jakie istnieją w Kościele - mówił abp Adrian Galbas na 57. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Apostolstwa Chorych na Jasną Górę.

29-06-2022

Foto: Marta Sudnik-Paluch/Foto Gość

Niech drogi waszego życia prowadzą zawsze do świątyni

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła świętowała 120. rocznicę konsekracji kościoła – pierwszej katedry ówczesnej diecezji katowickiej.

ŚRODA,
10 sierpnia 2022 roku
ŚWIĘTO ŚW. WAWRZYŃCA
Kolor czerwony

Słowo na dzisiaj

J 12, 24-26 | Jezus powiedział do swoich uczniów: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity. Ten, kto...

ROCZNICA ŚMIERCI:
1967 † Jan Szuścik
1977 † Józef Porcek
1982 † Józef Danch
2018 † Walerian Ogierman

ROCZNICA URODZIN:
1965 - ks. Adam KĘPOWICZ
1983 - ks. Waldemar MACIEJEWSKI

UWAGA

Kancelaria i Wydziały Kurii Metropolitalnej czynne w godz. 9:00-12:00 i 13:00-15:00.