Pismo obiegowe Archidiecezjalnego Zespołu ds. Konsultacji Synodalnych

Szanowny Księże, odpowiadając na zaproszenie i wezwanie papieża Franciszka, przedstawiam poniżej wstępne informacje dotyczące diecezjalnego etapu Synodu o synodalności pt. Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja. Etap diecezjalny Synodu podzielono na trzy zasadnicze fazy:
a)    Przygotowanie do wysłuchania (formacja i szkolenie koordynatorów);
b)    Wysłuchanie synodalne;
c)    Synteza wysłuchania na poziomie archidiecezji katowickiej.

 1. Wysłuchanie synodalne będzie przeprowadzone w ramach instytucji diecezjalnych, wspólnot dekanalno-parafialnych i kapłańskich, grup środowiskowych, otwartych posiedzeń synodalnych, zarówno na poziomie parafii, jak i archidiecezji (w oparciu o zapisy), a także w formie on line (na platformie ogólnopolskiej).

 2. W celu właściwej organizacji przeprowadzenia procesu słuchania i dialogu dla rozeznania wspólnotowego w naszej archidiecezji Ksiądz Arcybiskup powołał na mocy dekretu nr VA I – 82/21 (w załączniku) koordynatorów dekanalnych oraz ich pomocników (osoby duchowne), odpowiedzialnych za wysłuchanie na poziomie parafialno-dekanalnym.

 3. Odrębnym dekretem będą powołani na Synod koordynatorzy wysłuchania
  w ramach instytucji i struktur kościelnych, które ze swej natury wspierają posługę biskupią, a także różnych grup środowiskowych.

 4. Przygotowanie do wysłuchania na poziomie parafialno-dekanalnym dokonuje się w sposób następujący:

  a)Księża proboszczowie podczas posiedzenia i przy aprobacie parafialnych rad duszpasterskich i ekonomicznych dokonują wyboru z tych gremiów zasadniczo jednego przedstawiciela (osoba świecka) do wysłuchania na poziomie dekanalnym, po czym do dn. 3 grudnia br. przekazują tę informację koordynatorowi dekanalnemu i do sekretariatu Synodu z podaniem imienia i nazwiska, adresu mailowego i telefonu kontaktowego przedstawiciela na Synod (za jego zgodą); jeśli liczba przedstawicieli PRD i PRE z danej parafii do wysłuchania dekanalnego będzie wyższa, to sekretariat Synodu przekaże taką informację poszczególnym księżom proboszczom i koordynatorom dekanalnym.

  b)Koordynatorzy dekanalni z kolei wybierają do dn. 3 grudnia swojego zastępcę (osoba świecka), albo spośród wiernych zaangażowanych w PRD i PRE albo z innych wspólnot czy gremiów, z uwzględnieniem charyzmatów i zdolności kandydata na zastępcę koordynatora dekanalnego;

 5. Szkolenia dla koordynatorów dekanalnych, ich pomocników i zastępców odbędą się w następujących terminach: 10, 13 i 15 grudnia br. w godz. 18–20 w auli Wydziału Teologicznego. W ramach szkolenia przedstawione będą główne wyzwania duszpasterskie w dokumentach papieża Franciszka oraz metodologia synodalnego wysłuchania. Obecność obowiązkowa.

  Organizacja szkoleń:
  •10 grudnia – dekanaty: BIERUŃ, BOGUSZOWICE, CHORZÓW, CHORZÓW BATORY, DĘBIEŃSKO, GOLEJÓW, GORZYCE, JASTRZĘBIE GÓRNE, JASTRZĘBIE ZDRÓJ, KATOWICE-BOGUCICE, KATOWICE-PANEWNIKI, KATOWICE-PIOTROWICE.

  •13 grudnia – dekanaty: KATOWICE-ŚRÓDMIEŚCIE, KATOWICE-ZAŁĘŻE, KNURÓW, KOCHŁOWICE, LĘDZINY, ŁAZISKA, MIEDŹNA, MIKOŁÓW, MYSŁOWICE, NIEDOBCZYCE, ORZESZE, PAWŁOWICE ŚLĄSKIE.

  •15 grudnia – dekanaty: PIEKARY ŚLĄSKIE, POGRZEBIEŃ, PSZCZYNA, PSZÓW, RUDA ŚLĄSKA, RYBNIK, SIEMIANOWICE, SUSZEC, ŚWIĘTOCHŁOWICE, TYCHY NOWE, TYCHY STARE, WODZISŁAW ŚL., ŻORY.

  Ewentualną zmianę terminu uczestnictwa należy obligatoryjnie zgłosić w sekretariacie Synodu.

 6. Sekretariat Synodu prowadzi p. Barbara Cichorska, która pozostaje do dyspozycji wszystkich osób powołanych i zaangażowanych w Synodzie. Kontakt telefoniczny: 507 982 371, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 7. Po utworzeniu bazy danych „Okólnik synodalny” będzie również przesyłany do zastępców koordynatorów synodalnych w dekanatach.

  Dziękuję za współpracę, serdecznie pozdrawiam, a proces synodalny w archidiecezji polecam modlitwie.

  Szczęść Boże!

  Ks. Roman Chromy
  Koordynator Archidiecezjalnego Zespołu ds. Konsultacji Synodalnych

29-11-2023

Kondolencje

Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci górników - w kopalni Staszic-Wujek w Katowicach oraz kopalni Sobieski w Jaworznie.

26-11-2023

Fot. Roman Koszowski /Foto Gość

Uroczystość nałożenia paliusza metropolicie katowickiemu

W Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata nuncjusz apostolski w Polsce, abp Antonio Filipazzi nałożył paliusz na ramiona abp. Adriana Galbasa.

26-11-2023

Fot. Roman Koszowski /Foto Gość

Abp Galbas: Ten dzień jest dla mnie także chwilą szczególnego związku z Kościołem

Słowo metropolity katowickiego wygłoszone na zakończenie uroczystości nałożenia paliusza.

26-11-2023

Fot. ks. Tomasz Wojtal

Spotkanie z nuncjuszem apostolskim

Podczas spotkania z biskupami z Katowic abp. Antonio Guido Filipazzi zapoznał się z sytuacją diecezji oraz całej metropolii.

26-11-2023

Fot. Marta Sudnik-Paluch /Foto Gość

Abp Galbas: Samotność jest antyprzejawem królestwa Bożego, które polega na bliskości

Grupa 33 obchodziła w tym roku swój odpust pod hasłem"Niesamotni samotni". To także 29. rocznica istnienia tej formacji.

23-11-2023

Nałożenie paliusza metropolicie katowickiemu

W katowickiej katedrze, w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata podczas Mszy św. o godz. 12.00 nuncjusz apostolski nałoży paliusz abp. Adrianowi Galbasowi.

ŚRODA,
29 listopada 2023 roku
Dzień powszedni
Kolor zielony

Słowo na dzisiaj

Łk 21, 12-19 | Jezus powiedział do swoich uczniów: «Podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą przed królów i namiestników....

ROCZNICA ŚMIERCI:
1990 † Gwidon Bec
2011 † Ignacy Widera
2021 † Teofil Lenartowicz

ROCZNICA URODZIN:
1957 - KS. Józef KRAKOWSKI
1959 - KS. Andrzej SŁABKOWSKI
1982 - KS. Tomasz RAFALSKI

UWAGA

Kuria Metropolitalna w Katowicach
czynna od poniedziałku do piątku
w godz. 9.00-15.00
z wyjątkiem świąt i uroczystości.

Materiały dla rodzin