Pismo obiegowe Archidiecezjalnego Zespołu ds. Konsultacji Synodalnych
Szanowny Księże, odpowiadając na zaproszenie i wezwanie papieża Franciszka, przedstawiam poniżej wstępne informacje dotyczące diecezjalnego etapu Synodu o synodalności pt. Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja. Etap diecezjalny Synodu podzielono na trzy zasadnicze fazy:
a) Przygotowanie do wysłuchania (formacja i szkolenie koordynatorów);
b) Wysłuchanie synodalne;
c) Synteza wysłuchania na poziomie archidiecezji katowickiej.
- Wysłuchanie synodalne będzie przeprowadzone w ramach instytucji diecezjalnych, wspólnot dekanalno-parafialnych i kapłańskich, grup środowiskowych, otwartych posiedzeń synodalnych, zarówno na poziomie parafii, jak i archidiecezji (w oparciu o zapisy), a także w formie on line (na platformie ogólnopolskiej).
- W celu właściwej organizacji przeprowadzenia procesu słuchania i dialogu dla rozeznania wspólnotowego w naszej archidiecezji Ksiądz Arcybiskup powołał na mocy dekretu nr VA I – 82/21 (w załączniku) koordynatorów dekanalnych oraz ich pomocników (osoby duchowne), odpowiedzialnych za wysłuchanie na poziomie parafialno-dekanalnym.
- Odrębnym dekretem będą powołani na Synod koordynatorzy wysłuchania
w ramach instytucji i struktur kościelnych, które ze swej natury wspierają posługę biskupią, a także różnych grup środowiskowych. - Przygotowanie do wysłuchania na poziomie parafialno-dekanalnym dokonuje się w sposób następujący:
a)Księża proboszczowie podczas posiedzenia i przy aprobacie parafialnych rad duszpasterskich i ekonomicznych dokonują wyboru z tych gremiów zasadniczo jednego przedstawiciela (osoba świecka) do wysłuchania na poziomie dekanalnym, po czym do dn. 3 grudnia br. przekazują tę informację koordynatorowi dekanalnemu i do sekretariatu Synodu z podaniem imienia i nazwiska, adresu mailowego i telefonu kontaktowego przedstawiciela na Synod (za jego zgodą); jeśli liczba przedstawicieli PRD i PRE z danej parafii do wysłuchania dekanalnego będzie wyższa, to sekretariat Synodu przekaże taką informację poszczególnym księżom proboszczom i koordynatorom dekanalnym.
b)Koordynatorzy dekanalni z kolei wybierają do dn. 3 grudnia swojego zastępcę (osoba świecka), albo spośród wiernych zaangażowanych w PRD i PRE albo z innych wspólnot czy gremiów, z uwzględnieniem charyzmatów i zdolności kandydata na zastępcę koordynatora dekanalnego; - Szkolenia dla koordynatorów dekanalnych, ich pomocników i zastępców odbędą się w następujących terminach: 10, 13 i 15 grudnia br. w godz. 18–20 w auli Wydziału Teologicznego. W ramach szkolenia przedstawione będą główne wyzwania duszpasterskie w dokumentach papieża Franciszka oraz metodologia synodalnego wysłuchania. Obecność obowiązkowa.
Organizacja szkoleń:
•10 grudnia – dekanaty: BIERUŃ, BOGUSZOWICE, CHORZÓW, CHORZÓW BATORY, DĘBIEŃSKO, GOLEJÓW, GORZYCE, JASTRZĘBIE GÓRNE, JASTRZĘBIE ZDRÓJ, KATOWICE-BOGUCICE, KATOWICE-PANEWNIKI, KATOWICE-PIOTROWICE.
•13 grudnia – dekanaty: KATOWICE-ŚRÓDMIEŚCIE, KATOWICE-ZAŁĘŻE, KNURÓW, KOCHŁOWICE, LĘDZINY, ŁAZISKA, MIEDŹNA, MIKOŁÓW, MYSŁOWICE, NIEDOBCZYCE, ORZESZE, PAWŁOWICE ŚLĄSKIE.
•15 grudnia – dekanaty: PIEKARY ŚLĄSKIE, POGRZEBIEŃ, PSZCZYNA, PSZÓW, RUDA ŚLĄSKA, RYBNIK, SIEMIANOWICE, SUSZEC, ŚWIĘTOCHŁOWICE, TYCHY NOWE, TYCHY STARE, WODZISŁAW ŚL., ŻORY.
Ewentualną zmianę terminu uczestnictwa należy obligatoryjnie zgłosić w sekretariacie Synodu. - Sekretariat Synodu prowadzi p. Barbara Cichorska, która pozostaje do dyspozycji wszystkich osób powołanych i zaangażowanych w Synodzie. Kontakt telefoniczny: 507 982 371, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
- Po utworzeniu bazy danych „Okólnik synodalny” będzie również przesyłany do zastępców koordynatorów synodalnych w dekanatach.
Dziękuję za współpracę, serdecznie pozdrawiam, a proces synodalny w archidiecezji polecam modlitwie.
Szczęść Boże!
Ks. Roman Chromy
Koordynator Archidiecezjalnego Zespołu ds. Konsultacji Synodalnych