Pismo obiegowe Archidiecezjalnego Zespołu ds. Konsultacji Synodalnych

Szanowny Księże, odpowiadając na zaproszenie i wezwanie papieża Franciszka, przedstawiam poniżej wstępne informacje dotyczące diecezjalnego etapu Synodu o synodalności pt. Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja. Etap diecezjalny Synodu podzielono na trzy zasadnicze fazy:
a)    Przygotowanie do wysłuchania (formacja i szkolenie koordynatorów);
b)    Wysłuchanie synodalne;
c)    Synteza wysłuchania na poziomie archidiecezji katowickiej.

 1. Wysłuchanie synodalne będzie przeprowadzone w ramach instytucji diecezjalnych, wspólnot dekanalno-parafialnych i kapłańskich, grup środowiskowych, otwartych posiedzeń synodalnych, zarówno na poziomie parafii, jak i archidiecezji (w oparciu o zapisy), a także w formie on line (na platformie ogólnopolskiej).

 2. W celu właściwej organizacji przeprowadzenia procesu słuchania i dialogu dla rozeznania wspólnotowego w naszej archidiecezji Ksiądz Arcybiskup powołał na mocy dekretu nr VA I – 82/21 (w załączniku) koordynatorów dekanalnych oraz ich pomocników (osoby duchowne), odpowiedzialnych za wysłuchanie na poziomie parafialno-dekanalnym.

 3. Odrębnym dekretem będą powołani na Synod koordynatorzy wysłuchania
  w ramach instytucji i struktur kościelnych, które ze swej natury wspierają posługę biskupią, a także różnych grup środowiskowych.

 4. Przygotowanie do wysłuchania na poziomie parafialno-dekanalnym dokonuje się w sposób następujący:

  a)Księża proboszczowie podczas posiedzenia i przy aprobacie parafialnych rad duszpasterskich i ekonomicznych dokonują wyboru z tych gremiów zasadniczo jednego przedstawiciela (osoba świecka) do wysłuchania na poziomie dekanalnym, po czym do dn. 3 grudnia br. przekazują tę informację koordynatorowi dekanalnemu i do sekretariatu Synodu z podaniem imienia i nazwiska, adresu mailowego i telefonu kontaktowego przedstawiciela na Synod (za jego zgodą); jeśli liczba przedstawicieli PRD i PRE z danej parafii do wysłuchania dekanalnego będzie wyższa, to sekretariat Synodu przekaże taką informację poszczególnym księżom proboszczom i koordynatorom dekanalnym.

  b)Koordynatorzy dekanalni z kolei wybierają do dn. 3 grudnia swojego zastępcę (osoba świecka), albo spośród wiernych zaangażowanych w PRD i PRE albo z innych wspólnot czy gremiów, z uwzględnieniem charyzmatów i zdolności kandydata na zastępcę koordynatora dekanalnego;

 5. Szkolenia dla koordynatorów dekanalnych, ich pomocników i zastępców odbędą się w następujących terminach: 10, 13 i 15 grudnia br. w godz. 18–20 w auli Wydziału Teologicznego. W ramach szkolenia przedstawione będą główne wyzwania duszpasterskie w dokumentach papieża Franciszka oraz metodologia synodalnego wysłuchania. Obecność obowiązkowa.

  Organizacja szkoleń:
  •10 grudnia – dekanaty: BIERUŃ, BOGUSZOWICE, CHORZÓW, CHORZÓW BATORY, DĘBIEŃSKO, GOLEJÓW, GORZYCE, JASTRZĘBIE GÓRNE, JASTRZĘBIE ZDRÓJ, KATOWICE-BOGUCICE, KATOWICE-PANEWNIKI, KATOWICE-PIOTROWICE.

  •13 grudnia – dekanaty: KATOWICE-ŚRÓDMIEŚCIE, KATOWICE-ZAŁĘŻE, KNURÓW, KOCHŁOWICE, LĘDZINY, ŁAZISKA, MIEDŹNA, MIKOŁÓW, MYSŁOWICE, NIEDOBCZYCE, ORZESZE, PAWŁOWICE ŚLĄSKIE.

  •15 grudnia – dekanaty: PIEKARY ŚLĄSKIE, POGRZEBIEŃ, PSZCZYNA, PSZÓW, RUDA ŚLĄSKA, RYBNIK, SIEMIANOWICE, SUSZEC, ŚWIĘTOCHŁOWICE, TYCHY NOWE, TYCHY STARE, WODZISŁAW ŚL., ŻORY.

  Ewentualną zmianę terminu uczestnictwa należy obligatoryjnie zgłosić w sekretariacie Synodu.

 6. Sekretariat Synodu prowadzi p. Barbara Cichorska, która pozostaje do dyspozycji wszystkich osób powołanych i zaangażowanych w Synodzie. Kontakt telefoniczny: 507 982 371, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 7. Po utworzeniu bazy danych „Okólnik synodalny” będzie również przesyłany do zastępców koordynatorów synodalnych w dekanatach.

  Dziękuję za współpracę, serdecznie pozdrawiam, a proces synodalny w archidiecezji polecam modlitwie.

  Szczęść Boże!

  Ks. Roman Chromy
  Koordynator Archidiecezjalnego Zespołu ds. Konsultacji Synodalnych

02-12-2022

Wystarczy już górniczych wypadków na Górnym Śląsku, bezpieczeństwo to priorytet

Metropolita katowicki zapowiedział Mszę św. barbórkową, która będzie sprawowana w Pawłowicach.

02-12-2022

Fot: Agnieszka Huf /Foto Gosc

Szkoły Ewangelizacji obchodziły Dzień Jedności

Członkowie Szkół Ewangelizacji św. Andrzeja rejonu śląskiego spotkali się w siemianowickiej parafii św. Krzyża z okazji wspomnienia swojego patrona.

01-12-2022

Foto: ks. Tomasz Wojtal

Nowi dziekani

Abp Skworc wręczył nominacje pięciu nowym dziekanom Archidiecezji Katowickiej. Jeden z dotychczasowych dziekanów został wybrany na drugą kadencję.

01-12-2022

Fot: Tomasz Gołąb /Foto Gość

Górnicza szychta to codzienny "Marsz Niepodległości"

Uczciwa szychta to codzienny górniczy "Marsz Niepodległości" - podkreśla w rozmowie z KAI abp Wiktor Skworc, dodając, że górnicy okazują się dziś patriotami najwyższej próby: nie słów, a czynów. ...

29-11-2022

 Fot: Przemysław Kucharczak/Foto Gość

Stoicie na straży ludzkiego życia i środowiska naturalnego

- Dziś, i warto by o tym wiedziała cała Polska, górnicy nie mają wolnych sobót ani niedziel - mówił w stulecie Wyższego Urzędu Górniczego abp Wiktor Skworc.

27-11-2022

Foto: ks. Tomasz Wojtal

Parafia jest ważna

W krypcie katowickiej katedry metropolita katowicki wygłosił słowo podczas adwentowego dnia skupienia duchowieństwa.

26-11-2022

Foto: ks. Tomasz Wojtal

Adwentowy Dzień Skupienia dla księży

W krypcie katowickiej katedry Chrystusa Króla odbył się pierwszy z dni skupienia dla księży.

25-11-2022

BP KEP

Spotkanie Fundacji Maksymiliana Kolbego

W dniach 24-25 listopada w Berlinie odbyło się coroczne spotkanie Fundacji Maksymiliana Kolbego oraz Dzieła Maksymiliana Kolbego.

SOBOTA,
3 grudnia 2022 roku
Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego prezb.
Kolor biały

Słowo na dzisiaj

Mt 9, 35 – 10, 1. 5a. 6-8 | Jezus obchodził wszystkie miasta i wioski. Nauczał w tamtejszych synagogach, głosił Ewangelię o królestwie i leczył wszystkie choroby i wszystkie słabości. A widząc tłumy, litował się nad nimi,...

ROCZNICA ŚMIERCI:
1937 † Jan Globisch
1942 † alumn Joachim Gürtler
1942 † bł. Jan Macha
1961 † Władysław Lohn SJ
1965 † Jan Jarząbek

ROCZNICA URODZIN:
1986 - ks. Artur STEFAŃSKI
1989 - ks. Andrzej KRÓLICZEK

Materiały dla rodzin

UWAGA

Kancelaria i Wydziały Kurii Metropolitalnej czynne w godz. 9:00-12:00 i 13:00-15:00.