W dniach 23-28 września br. abp Wiktor Skworc przebywa w Londynie na zaproszenie arcybiskupa Westminster kard. Vincenta Nicholsa oraz rektora Polskiej Misji Katolickiej ks. prałata Stefana Wylężka.

Głównym motywem wizyty jest udział w uroczystościach z okazji 90-lecia kościoła na londyńskiej Devonii. Świątynia przy 2 Devonia Road została zakupiona przez Polską Misję Katolicką w Anglii i Walii w 1930. Aktu poświęcenia i przekazania kościoła na potrzeby Polaków mieszkających na Wyspach dokonał 12 października 1930 r Prymas Polski kard. August Hlond.

W czasie II wojny światowej miejsce to stało się „domem” Rządu RP na uchodźctwie i wraz z przyległym budynkiem przy Devonia 4 służyło polskim żołnierzom. W latach powojennych stało się kościołem parafialnym dla Polaków mieszkających w północnej części Londynu.

W ramach wizyty duszpasterskiej nad Tamizą Metropolita katowicki spotka się z kapłanami posługującymi wśród Polaków w Anglii i Walii i będzie promował program duszpasteski Kościoła w Polsce pt. „Eucharystia daje życie”, z którego korzystają także duszpasterze Polskiej Misji Katolickiej.