Nagrodę, z inicjatywy prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach, wręczono w bytomskiej Operze Śląskiej w sobotę 3 października podczas koncertu „Zarażeni dobrem - artyści i lekarze w podziękowaniu pracownikom ochrony zdrowia”.

Abp Wiktor Skworc otrzymał Odznakę Honorową Ministra Zdrowia „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”, za wsparcie i wyjątkowe zaangażowanie w walce z wirusem. Dostrzeżono i doceniono m. in. zbiórkę przeprowadzoną wśród księży na zakup respiratorów i innych środków ochronnych.

- Wyrażając swoją wdzięczność Ministrowi Zdrowia i Śląskiej Izbie Lekarskiej, chciałbym podkreślić, że dla mnie nie jest to tylko wyróżnienie personalne. To odznaczenie dla całego Kościoła lokalnego, dla naszej archidiecezji. Jako Kościół zachowywaliśmy się bardzo racjonalnie w tym niełatwym czasie. Staraliśmy się działać zgodnie z rozporządzeniami sanitarnymi i wskazaniami strony rządowej. Jako parafie byliśmy blisko osób chorych i potrzebujących. Kwestia zakupu respiratorów i innych potrzebnych środków ochronnych złożyła się z tradycyjną jałmużną postną. Zaapelowałem do księży o pomoc na rzecz szpitali i ta prośba spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem. W duchu solidarności złożyliśmy ofiary, które zostały przeznaczone na ten szczytny i potrzebny cel – powiedział podczas gali w Operze Śląskiej abp Skworc.  

Dzięki zainicjowanej akcji wśród księży zebrano 400 tyś. zł, które przekazano na rzecz Szpitala Zakaźnego w Tychach, szpitala św. Józefa w Mikołowie i Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie.

Wraz z metropolitą katowickim odznakę honorową Ministra Zdrowia otrzymał także marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Wcześniej Medale Śląskiej Izby Lekarskiej trafiły do Jurka Owsiaka, Dominiki Kulczyk i przedstawicieli KWK Piast-Ziemowit, a specjalne odznaczenia trafiły na ręce kilkudziesięciu pracowników śląskich szpitali, którzy w szczególny sposób wyróżnili się w walce z pandemią.

Artyści Opery Śląskiej na czele z dyrektorem Łukaszem Goikiem wspólnie ze Śląską Izbą Lekarską postanowili w ten sposób wyrazić wdzięczność pracownikom służby zdrowia. Pomysł tego niecodziennego koncertu zrodził się jeszcze na przełomie kwietnia i maja, ale z powodów ograniczeń sanitarnych nie można go było wcześniej zrealizować.

Inspiratorem koncertu jest dr n. med. Wojciech Bichalski, melomanem i przyjaciel Opery Śląskiej, który podczas pracy zaraził się koronawirusem i kilka tygodni walczył o życie.

- Podczas mojego pobytu w szpitalu w Tychach, byłem pod wrażeniem, jako pacjent i jako lekarz, obserwując pełną poświęceń i determinacji pracę personelu na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Ich życzliwość i profesjonalizm zasługują na najwyższe uznanie – podkreślił doktor Bichalski.

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach dr n. med. Tadeusz Urban podkreślił, że trzeba pamiętać i mówić głośno o pełnej poświęcenia pracy wielu lekarzy.  - Ludzie wobec zagrożenia zachowują się różne. Lekarze do właściwych postaw zobowiązani są podwójnie – zwykłą ludzką przyzwoitością i przyrzeczeniem lekarskim. Dlatego chcemy wyróżnić tych, którzy swoją postawą w dobie pandemii potwierdzili, że praca z chorym człowiekiem to nie tylko zawód, ale coś więcej – może w niektórych przypadkach powołanie, może misja – powiedział.

Także metropolita katowicki w rozmowie z Radiem eM mówił o konieczności docenienia pracy służby zdrowia w dobie pandemii - To jest ogromnie ważne, że społeczeństwo dostrzega te prace i potrafi po prostu podziękować. Zresztą chciałbym przypomnieć moje komunikaty związane z sytuacją pandemiczną. Tam wielokrotnie pojawiały się te wątki wdzięczności dla służby zdrowia, dla lekarzy, dla pielęgniarek. Myślę, że jest to społecznie bardzo ważne, że potrafimy docenić i podziękować. Wprawdzie spełniamy tylko swoje obowiązki, ale wiemy, że te powinności były i są realizowane z ogromnym oddaniem i zaangażowaniem – zauważył abp Skworc.

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.