Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze Chrystusa Króla z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki, Pielęgniarza i Położnej. Wyraził wdzięczność za pracę w trudnym czasie pandemii. Modlił się za zmarłych na skutek walki z koronawirusem.

W katedrze obecni byli przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych, a także Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Katowicach, świętującej swoje 30-lecie.

W słowie wstępnym, cytując Papieża Franciszka, ks. Marcin Niesporek, duszpasterz służby zdrowia archidiecezji katowickiej, podkreślił, że osoby, które wybrały ten zawód są „stróżami i sługami życia”, którzy „z profesjonalizmem, poświęceniem, poczuciem miłości bliźniego pomagają osobom dotkniętym chorobą, narażając nawet własne życie”.

Litania wdzięczności

W homilii abp Skworc dziękował za podejmowaną praktyczną troskę o życie i zdrowie bliźniego. – Bóg zapłać za Wasze przyjazne i delikatne ręce przyjmujące przychodzącego na świat człowieka; za świętą cierpliwość, wytrwałość i każdą kroplę nadziei; za wytrwałą obecność przy chorych; za każdą nadgodzinę kosztem wypoczynku i rodziny; za znoszenie uciążliwości związanych z zakładaniem koniecznych kombinezonów i pracę w skrajnie trudnych warunkach; za trudną sztukę łączenia procedur z posługą choremu i prowadzenia dokumentacji; za spokojne dźwiganie doświadczenia odchodzenia człowieka i towarzyszenie mu do końca – wymieniał w swoistej litanii wdzięczności, którą, jak dodał, każdy chory może uzupełnić i uszczegółowić o własne doświadczenie.

Arcybiskup dziękował także rodzinom pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych za okazywanie miłości, cierpliwości, wsparcia i zrozumienia we wspólnocie małżeńskiej i rodzinnej.

Samarytański przykład

Metropolita odwołał się do także przykładu dobrego Samarytanina, w którego gestach, jak stwierdził, można odnaleźć opis ewangelicznego stylu realizowania posługi pielęgniarskiej. - Miłosierny Samarytanin nie tylko „zobaczył” potrzebującego, ale także na jego widok „wzruszył się…”, a następnie podszedł i opatrzył jego rany. Czynności te odzwierciedlają to, co istotne w posłudze pielęgniarskiej, stanowią również formy pomocy, której udzielają szpitale, hospicja, placówki medyczno-opiekuńcze – zaznaczył.

Jak podkreślił, w czasie pandemii najbardziej testowana jest służba zdrowia i wszyscy zawodowo z nią związani. - Wiecie o tym lepiej niż ja, wszak jesteście na pierwszej linii frontu; my niejako na zapleczu z wolą pomocy, z duchowym wsparciem i ograniczoną możliwością pomocą – zapewniał. Jednocześnie zwrócił uwagę na motywacje humanitarne oraz religijne postawy pielęgniarek. - Wasz wysoki etos służby wypływa ostatecznie z przykazania miłości bliźniego. Niech wasze – graniczące nieraz z męczeństwem – życie oddanie, poświęcenie - zostanie zapisane w „księdze życia”, wszak wasze uczynki idą wraz z wami przez doczesność aż po wieczność – życzył osobom wszystkich szpitalnych służb pomocniczych, dedykując im również słowa Psalmu 121.

- Niech Boże błogosławieństwo stanie się dla was strefą bezpieczeństwa w pracy i w życiu – dodał na zakończenie Mszy św.

GALERIA ZDJĘĆ

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki, Pielęgniarza i Położnej ustanowiony został przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku. Obchodzony jest 12 maja, w rocznicę urodzin Florence Nightingale, prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa, założycielki pierwszej szkoły pielęgniarstwa.

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.