W katowickiej Katedrze abp Skworc dziękował za dar życia i powołania.

Wraz z nim w katedralnym wieczerniku modlił się abp senior Damian Zimoń, biskupi pomocniczy oraz przedstawiciele katowickiego prezbiterium oraz wierni zgromadzeni w katedralnym wieczerniku, a także łączący się poprzez transmisje radiową i internetową.

W homilii, nawiązując do odczytanej Ewangelii według św. Jana, bp Olszowski podkreślił, że w Jezus modlił się za uczniów, a więc także za każdego z nas. Uprzedził uczniów, że świat będzie ich nienawidził. - Świat, czyli ludzie oddaleni od Boga, nie znający drogi do życia wiecznego – zauważył.

Zaznaczył, że Jezusowi nie chodziło, aby Ojciec zabrał uczniów ze świata. – On chce, byśmy przez jakiś czas byli na świecie. Z byciem na świecie związana jest misja, by do każdego stworzenia dotarło orędzie Bożej miłości – powiedział.

Podkreślił także, że znakiem rozpoznawalnym chrześcijan jest życie w prawdzie. - Misja głoszenia prawdy nigdy nie była łatwa, choć wszyscy jesteśmy do niej wezwani – zaznaczył, zwracając uwagę ma szczególną rolę biskupa diecezjalnego w głoszeniu prawdy i budowaniu jedności. Zachęcił wszystkich do modlitwy za Pasterza i do podejmowania odpowiedzialności za Kościół.

Na zakończenie w imieniu prezbiterium życzenia złożył ks. dziekan Zenon Ryzner. Podziękował za pasterskie czuwanie w trudnym czasie pandemii, za wirtualną obecność i troskę o duszpasterzy i o wiernych. – Księże Arcybiskupie! Życzymy, abyś mógł w pełni wrócić do duszpasterskiej aktywności, byś dalej umacniał nas w wierze, mobilizował i aby Duch Święty, który jest Twoim szczególnym przewodnikiem nieustannie dodawał ci sił – podkreślił ks. Ryzner.

Dziękując za obecność i wspólna Eucharystie, metropolita katowicki zachęcił wszystkich do dalszej modlitwy. – Chciejmy naszą modlitwą docierać na wszystkie peryferia, aby w tym zatomizowanym świecie budować jedność. Oddajemy się z powrotem do dyspozycji Ducha Świętego – zaapelował abp Skworc.

- Modlimy się za siebie nawzajem, bo Kościół jest wspólnotą modlącą się. Modlitwa Kościoła jest modlitwa jednoczącą i chcemy tą modlitwą docierać na wszystkie peryferia, aby w tym zatomizowanym świecie budować jedność. Oddajemy się z powrotem do dyspozycji Ducha Świętego. Chcemy budować wspólnotę Kościoła, chcemy budować Królestwo Boże. Na to budowanie jedności niech nam Bóg błogosławi.  

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.