Marek Dytkowski i Marek Hadalski to dwaj wyświęceni w parafii NMP Matki Kościoła diakoni stali. W czasie uroczystości towarzyszyły im żony - Moniki.

Czy chcesz nieustannie kształtować swoje postępowanie na wzór Chrystusa, którego Ciało i Krew będziesz brać w dłonie przy ołtarzu? - zapytał biskup. - Chcę, z Bożą pomocą - odpowiedzieli chórem M. Dytkowski i M. Hadalski.

16. i 17. diakoni stali archidiecezji katowickiej pochodzą z Jastrzębia-Zdroju. Marek Dytkowski jest mężem Moniki. Ma troje dzieci: Michała, Mateusza i Małgosię. Jest szafarzem nadzwyczajnym Komunii św. w parafii NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju. Natomiast Marek Hadalski należy do sąsiedniej parafii - córki, czyli MB Częstochowskiej, w której angażuje się jako nadzwyczajny szafarz Komunii św. oraz członek rady parafialnej. Wraz z żoną Moniką należy do kręgu Domowego Kościoła w Ruchu Światło-Życie. Ma dwóch synów.

Treściwe i murowane

Obaj mężczyźni przyjęli świecenia z rąk bp. Marka Szkudły, który przez lata posługiwał w jastrzębskiej parafii jako proboszcz. - Hasłem naszej dzisiejszej radości i chwały, jaką chcemy oddawać Panu Bogu, jest... "M jak Marek". Tak, tak, niektórzy kojarzą przede wszystkim tytuł "M jak miłość", a ja dzisiaj mówię - o nie, raczej "M jak Marek". A nawet więcej - "M jak Marek i Monika", obaj bowiem kandydaci do diakonatu mają na imię Marek i obaj mają za żonę Monikę. Tak się więc tutaj wszyscy na "M" spotkaliśmy, bo biskup Marek Markowi Dytkowskiemu i Markowi Hadalskiemu udzielić ma święceń diakonatu - zwrócił uwagę. - Zanim to zrobię, przypomnę wam, bracia moi Markowie, że nasz patron nie tylko napisał Ewangelię bardzo zwięzłą, lakoniczną wręcz, ale i bardzo treściwą, lecz do dzisiaj patronuje również murarzom. Warto, żebyśmy o tym pamiętali i nie zapominali. Nie tylko dlatego, żebyśmy jak św. Marek, który napisał krótką Ewangelię, i my mówili krótkie kazania! Również dlatego, aby nasza posługa była nieustannym budowaniem. Budujemy Kościół Boży i w tym kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła koniecznie trzeba o tym przypomnieć - mówił bp Szkudło.

Zwrócił także uwagę na naukę Kościoła dotyczącą Chrystusowego kapłaństwa, w którym są dwa stopnie uczestniczenia - episkopat i prezbiterat. - Zaś diakonat jest przeznaczony do pomocy im i służenia. Nieusuwalna pieczęć na duszach naszych braci Marków, która dzisiaj zostanie wytłoczona, jest znakiem ich upodobnienia do Chrystusa Sługi, Chrystusa "Diakona". Bardzo mi się ta teologiczna wykładnia podoba i bardzo się cieszę, że za sprawą nałożenia na ich głowy rąk upodobnię ich dzisiaj do Niego - zauważył kaznodzieja.

Asymetria kapłana i świeckiego

Biskup Marek przypomniał także zebranym o Synodzie Biskupów, który odbył się w 1987 r., i wywiadzie, jakiego w tym czasie udzielił ówczesny kard. Joseph Ratzinger dla tygodnika "Rheinischer Merkur". - Odpowiadając na jedno z pytań, powiedział: "Każdy chrześcijanin to aktywny, żywy świadek wiary i jej przesłania w tym świecie. (...) Na początku synodu starałem się wskazać na to, że oba pojęcia - »kapłani« i »osoby świeckie« - są względne, ale położone asymetrycznie. Kapłana definiuje się poprzez jego stosunek do osób świeckich. Jest on po to, aby im służyć. Natomiast osoba świecka nie jest definiowana poprzez swój stosunek do kapłana; nie jest po to, aby służyć kapłanom, lecz żyje w bardziej rozległej sieci relacji. Ta rozległość warunkuje, że jej zadania można zdefiniować wprawdzie w mniejszym stopniu, ale właśnie ta mniejsza liczba norm i definicji pokazuje także większy stopień własnej odpowiedzialności i spontanicznej dynamiki wiary". Marku, przyszły diakonie, przygotowując się do tych święceń, odkryłem ten wywiad sprzed lat. I pomyślałem, że to Duch Święty pozwolił mi go odkryć na nowo i wam w ten dzień podarować. Zobaczcie obaj - dzisiaj każdy z was staje niejako pośrodku tej linii, o której mówił kard. Ratzinger. "Kapłana definiuje się poprzez jego stosunek do osób świeckich. Jest on po to, aby im służyć". Wy zaś dzisiaj wchodzicie w zupełnie nowe miejsce. Macie służyć i wspomagać kapłanów, i jednocześnie służyć i wspomagać świeckich. To dlatego ta pieczęć wyciśnięta na waszych duszach ma was upodobnić do Chrystusa Sługi. To jest wspaniałe - zauważył bp Szkudło.

Nawiązał także do sceny z Ewangelii, przywołanej tego dnia w liturgii słowa, w której 12-letni Jezus zostaje znaleziony w świątyni. - Pieczęć sakramentalna upodobni dzisiaj Marka Dytkowskiego i Marka Hadalskiego nie tylko do Chrystusa Sługi. Lecz w ogóle do Chrystusa. I już do końca życia nie przestaną oni powtarzać: "Powinienem być w tym, co należy do mojego Ojca. Cały powinienem być w tym, bez żadnych wyjątków - cały ja, całe moje życie powinno być w tym, co do Boga należy". Nie da się bowiem powiedzieć wszystkiego o diakonacie i o podobieństwie do Chrystusa Sługi w jednym kazaniu. Można jednak podkreślić to, co najważniejsze i zapytać: "Marku, diakonie, czy wiesz, gdzie, to znaczy w czym powinieneś być?" - przekonywał bp Szkudło.

W czasie obrzędu święceń obaj diakoni otrzymali stuły i dalmatyki, które pomogli im nałożyć proboszczowie: ks. Edward Nalepa - M. Dytkowskiemu i ks. Antoni Stefański - M. Hadalskiemu.

Zebranym za obecność i wsparcie podziękował ks. Grzegorz Strzelczyk, dyrektor Ośrodka Formacji Diakonów Stałych.

Marta Sudnik-Paluch / Gość Katowicki

Najnowsze

26 wrzesień 2023

Zmarł abp Stanisław Szymecki (1924-2023)

Arcybiskup senior Archidiecezji Białostockiej  odszedł do wieczności we wtorek, 26 września, w...

25 wrzesień 2023

Imieniny abp. seniora Damiana Zimonia

We wtorek 26 września swoje imieniny obchodzi abp senior Damian Zimoń.

23 wrzesień 2023

Abp Galbas do mężczyzn: Dajcie się nająć Gospodarzowi Winnicy!

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 7. „Męskiego Oblężenia” Jasnej...

23 wrzesień 2023

Bp Olszowski do szafarzy: Nasze zadanie to dbać o glebę swojego serca

Około 80 szafarzy z archidiecezji katowickiej pielgrzymowało do Pszowa. 

23 wrzesień 2023

Abp Galbas o śp. bp. Janie Wieczorku

– Z gorliwością wypełniał swoje kapłańskie, a potem biskupie obowiązki –  powiedział...

22 wrzesień 2023

Wspólnota neokatechumenalna rozpoczęła nowy rok formacyjny

Eucharystii sprawowanej w katedrze Chrystusa Króla, 20 września, przewodniczył abp Adrian Galbas.