555-lecie swojego przepięknego, drewnianego kościoła świętuje parafia Łaziska Rybnickie. W uroczystości wziął udział arcybiskup katowicki Wiktor Skworc.

Gotycki kościół drewniany w Łaziskach Rybnickich, miejscowości leżącej nad czeską granicą blisko Wodzisławia Śląskiego i Jastrzębia-Zdroju, jest znacznie starszy, niż jeszcze niedawno sądzono.

Jak wykazały badania dendrochronologiczne, drzewa, z których został wzniesiony, zostały ścięte jesienią i zimą 1466 roku oraz na samym początku 1467 roku. Oznacza to, że kościół Wszystkich Świętych w Łaziskach Rybnickich powstał w 1467 roku.

Omodlony przez stulecia

Jest znany z odkrytych w jego wnętrzu i zrekonstruowanych malowideł z 1560 roku. Są na nich sceny biblijne. Wiele postaci – jak Kain i Abel – zostało namalowanych w strojach XVI-wiecznej szlachty.

15 sierpnia 2022 r. parafianie w Łaziskach Rybnickich świętowali odpust oraz 555-lecie swojego kościoła. Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc mówił im o niezwykłej atmosferze ich świątyni, która bierze się z „omodlenia” w ciągu stuleci przez wiele pokoleń mieszkańców tej miejscowości. – W kościele „omodlonym” czuje się sacrum, świętość, atmosferę modlitwy. Kiedy do takiego kościoła wchodzimy, człowiek od razu klęka, bo czuje się tu Bożą obecność i przekaz wiary tych pokoleń, które w tej świątyni się modliły – zauważył.

Droga w czasie dezorientacji

Arcybiskup katowicki zwrócił też uwagę na smukłą sylwetkę tej zabytkowej budowli. – Niektórzy podkreślają, że ona ma taką strzelistość gotycką. Temu stylowi architektury zależało, żeby ukazywać kierunek ku niebu, do Boga. Właśnie wasz kościół ten kierunek wskazuje – powiedział.

Mówił o tym, że to kościół orientowany – co oznacza, że jego prezbiterium jest skierowane ku wschodowi. – W tych czasach dezorientacji przychodzimy do kościoła także po orientację. Kościół orientuje! Gdy czasem już nie wiemy, gdzie fałsz, a gdzie prawda, Kościół daję tę Prawdę – i to Prawdę z dużej litery, bo Chrystus mówi: „Ja jestem prawdą”. Kościół daje prawdę, daje Boże przykazania, i mówi: „To jest droga właściwa” – powiedział.

Abp Skworc dziękował rodzicom z Łazisk za to, że przyprowadzają swoje dzieci do tego kościoła i są dla nich przykładem. Wskazał, że każda rodzina powinna stawać się dzisiaj domowym Kościołem, a parafia – rodziną rodzin.

Najnowsze

03 październik 2022

Alumni WŚSD rozpoczęli nowy rok formacji

Klerycy, w tym 10 rozpoczynających w murach seminarium rok propedeutyczny, i ich...

02 październik 2022

Jubileusz 75-lecia DA

Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. z okazji jubileuszu 75-lecia DA w Katowicach.

30 wrzesień 2022

Szkolenie proboszczów i administratorów parafii

W dniach 29-30 września w auli Wydziału Teologicznego UŚ, obyło się szkolenie...

29 wrzesień 2022

Poświęcajmy czas konkretnemu człowiekowi

W Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej odbyły się Dni Skupienia dla...

24 wrzesień 2022

Słowo Arcybiskupa Katowickiego

Przed nami październik – miesiąc wielkiej modlitwy Kościoła.

24 wrzesień 2022

Oby Bóg wspierał dzieło rąk naszych

Abp Skworc przewodniczył Mszy św. za dziennikarzy i pracowników Instytutu Gość Media...