Katowice. O Administracji Apostolskiej na Górnym Śląsku w setną rocznicę jej powołania dyskutowali naukowcy na Wydziale Teologicznym UŚ.

Konferencję naukową "Sanctissimus Dominus Noster. W stulecie powstania Administracji Apostolskiej na Górnym Śląsku" otworzył abp Wiktor Skworc. Mówił o wydarzeniach i wyzwaniach, które podejmował Kościół na Górnym Śląsku najpierw dzięki strukturze Administracji Apostolskiej, powołanej 7 listopada 1922 roku, a później dzięki diecezji katowickiej. Mówił między innymi o rozbudowanej działalności dobroczynnej, która w pewnym momencie przyjęła formułę Caritas. - Powołanie administracji, później diecezji, zbiegło się z kryzysem ekonomicznym - wyjaśnił.

Wspomniał o szczególnej symbiozie, jaką w czasach PRL-u stworzył Kościół na Śląsku ze środowiskiem robotników. Mówił o architekturze sakralnej, która była odpowiedzią diecezji na próby budowania miasta bez Boga, o wizycie Jana Pawła II na Muchowcu w Katowicach, o powstaniu Wydziału Teologicznego UŚ i strefy kultury w jego pobliżu. - W tych strukturach, które powstały sto lat temu, z ogromną pasją działali ludzie. Wypełniali je treścią ewangelizacji - powiedział.

Na konferencji była mowa o administratorze apostolskim Auguście Hlondzie, który później został pierwszym biskupem katowickim, kardynałem i prymasem Polski. Wśród słuchaczy była Maria Herok, spokrewniona z Augustem Hlondem. - Moja babcia była siostrą prymasa. Ponieważ prymas w wieku 12 lat wyjechał do Włoch, do salezjanów, przez całe życie uważał, że to zgromadzenie jest jego domem. Owszem, był związany z rodziną, podkreślał otrzymane w domu wychowanie i odwiedzał matkę, ale na pierwszym miejscu stawiał zawsze Kościół i swoje obowiązki - mówiła, przywołując rodzinne opowieści.

Paneliści przypomnieli, że powołanie przez papieża na administratora właśnie ks. Hlonda było w 1922 roku zaskoczeniem zarówno dla Polaków, jak i Niemców. Spodziewano się, że będzie to ktoś lepiej znany na Śląsku. W gorącym czasie po plebiscycie i powstaniach znani księża, wymieniani jako kandydaci, byli jednak często nie akceptowani albo przez śląskich Polaków, albo przez śląskich Niemców. Niemcy nie życzyli sobie na stanowisku administratora księdza Teodora Kubiny, proboszcza w Katowicach, ani ks. Władysława Roboty, proboszcza w Gierałtowicach. Polacy z kolei nie chcieli ks. Ludwika Tunkla z Kochłowic czy ks. Jana Kapicy z Tychów.

Papież nie mianował żadnego z nich. Wybrał człowieka z zewnątrz, Ślązaka, który wychował się we Włoszech - salezjanina Augusta Hlonda. August Hlond miał mocną polską tożsamość, ale nie dyskryminował niemieckich Ślązaków. Dbał raczej o zasypanie przepaści, jaka między Polakami i Niemcami pojawiła się na Śląsku po pierwszej wojnie światowej. Walczył też z demoralizacją, która rozprzestrzeniła się w regionie w tych niespokojnych latach.

- Powołanie Administracji Apostolskiej sto lat temu miało wielkie znaczenie wówczas dla tej ziemi i Górnoślązaków - powiedział nam ks. dr hab. Damian Bednarski, odpowiedzialny za organizację konferencji. - Ale i my po stu latach możemy mówić o ważnym przesłaniu dla nas i o konsekwencjach tego wydarzenia. Po pierwsze, mamy osobną strukturę kościelną, teraz już diecezję i przez sto lat kształtowane tutaj duchowieństwo. Mamy też swoistą tożsamość Kościoła na tej ziemi - stwierdził.

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.