Metropolita katowicki podczas Eucharystii w klasztorze sióstr karmelitanek bosych zauważył, że liturgia najbliższych dni przypomina o spotkaniach zmartwychwstałego Jezusa z uczniami i kobietami. Przypomniał, że z tego czasu, który teraz przeżywamy płynie głęboka prawda dla ludzi wierzących. – W Dobrej Nowinie o zmartwychwstaniu Chrystusa jest także nasze zmartwychwstanie. Przez chrzest św. jesteśmy zanurzeni w śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa – mówił.

- Chrzest i doświadczenie Ducha Świętego sprawiają, że mamy obowiązek głoszenia Dobrej Nowiny – powiedział odnosząc się do udzielenia podczas liturgii Wigilii Paschalnej chrztu świętego w katowickiej katedrze. Podkreślił, że ten moment był wyrazem konkretyzowania teologicznej myśli mówiącej właśnie o zanurzeniu w śmierci i zmartwychwstaniu przez chrzest.

Odniósł się także do niezwykłego charakteru miejsca, w którym celebrowano liturgię. – Miejsce, w którym się dziś znajdujemy jest szczególne. Karmel to miasto położone na górze. Obok niego nie można przechodzić obojętnie. Tu żyją kobiety poświęcone Bogu. Żyją według rad, które zostawił Chrystus tym, którzy bardziej chcą Go naśladować. Te rady ewangeliczne są właściwie skierowane do każdego z nas – powiedział.

Przypomniał, że fundamentem drogi prowadzącej za Zmartwychwstałym jest posłuszeństwo Bogu i Jego przykazaniom. Dodał, że zadanie wierzących jest także ubóstwo. – Nie jesteśmy na tej ziemi po to, aby gromadzić to, co materialne. Chodzi o to, byśmy gromadzili dobra duchowe – mówił. – Ubogie życie polega także na pewnym samoograniczeniu. Na powiedzeniu sobie: „Wystarczy. Wystarczy mi tego, co materialne”. Gromadźmy te skarby, które są ważne przed Bogiem – dodał po chwili.

Eucharystia w Poniedziałek Wielkanocny w klasztorze sióstr karmelitanek bosych jest już kilkuletnią tradycją. Sprawuje ją arcybiskup metropolita lub biskupi pomocniczy. Oprócz sióstr zakonnych uczestniczą w niej także wierni szczególnie związani z duchowością karmelitańską.

Najnowsze

20 maj 2024

Zmiany personalne w archidiecezji katowickiej

Sekretarzem i kapelanem metropolity katowickiego został mianowany Ks. Sławomir Tupaj.

20 maj 2024

Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

W niedzielę 26 maja 2024 roku odbędzie się tradycyjna pielgrzymka do sanktuarium Matki...

19 maj 2024

Abp Galbas do małżonków: bez miłości są samotne żony i nie mniej samotni mężowie

Metropolita katowicki przewodniczył liturgii, podczas której ponad 900 par odnowiło przyrzeczenia małżeńskie.

17 maj 2024

Zaproszenie abp. Adriana Galbasa na Pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

Pielgrzymka pod hasłem "Jestem w Kościele", odbędzie się w niedzielę 26 maja.

14 maj 2024

Pielgrzymka pracowników Kurii Metropolitalnej w Katowicach

Pielgrzymi nawiedzili sanktuarium sanktuarium św. Rity w Głębinowie i sanktuarium św. Jacka...

14 maj 2024

Kondolencje

Abp Adrian Galbas zapewnia o bliskości rodziny ofiar w kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie oraz w...