Metropolita katowicki podczas Eucharystii w klasztorze sióstr karmelitanek bosych zauważył, że liturgia najbliższych dni przypomina o spotkaniach zmartwychwstałego Jezusa z uczniami i kobietami. Przypomniał, że z tego czasu, który teraz przeżywamy płynie głęboka prawda dla ludzi wierzących. – W Dobrej Nowinie o zmartwychwstaniu Chrystusa jest także nasze zmartwychwstanie. Przez chrzest św. jesteśmy zanurzeni w śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa – mówił.

- Chrzest i doświadczenie Ducha Świętego sprawiają, że mamy obowiązek głoszenia Dobrej Nowiny – powiedział odnosząc się do udzielenia podczas liturgii Wigilii Paschalnej chrztu świętego w katowickiej katedrze. Podkreślił, że ten moment był wyrazem konkretyzowania teologicznej myśli mówiącej właśnie o zanurzeniu w śmierci i zmartwychwstaniu przez chrzest.

Odniósł się także do niezwykłego charakteru miejsca, w którym celebrowano liturgię. – Miejsce, w którym się dziś znajdujemy jest szczególne. Karmel to miasto położone na górze. Obok niego nie można przechodzić obojętnie. Tu żyją kobiety poświęcone Bogu. Żyją według rad, które zostawił Chrystus tym, którzy bardziej chcą Go naśladować. Te rady ewangeliczne są właściwie skierowane do każdego z nas – powiedział.

Przypomniał, że fundamentem drogi prowadzącej za Zmartwychwstałym jest posłuszeństwo Bogu i Jego przykazaniom. Dodał, że zadanie wierzących jest także ubóstwo. – Nie jesteśmy na tej ziemi po to, aby gromadzić to, co materialne. Chodzi o to, byśmy gromadzili dobra duchowe – mówił. – Ubogie życie polega także na pewnym samoograniczeniu. Na powiedzeniu sobie: „Wystarczy. Wystarczy mi tego, co materialne”. Gromadźmy te skarby, które są ważne przed Bogiem – dodał po chwili.

Eucharystia w Poniedziałek Wielkanocny w klasztorze sióstr karmelitanek bosych jest już kilkuletnią tradycją. Sprawuje ją arcybiskup metropolita lub biskupi pomocniczy. Oprócz sióstr zakonnych uczestniczą w niej także wierni szczególnie związani z duchowością karmelitańską.

Najnowsze

16 maj 2022

Urodziny Metropolity katowickiego

W czwartek 19 maja swoje kolejne urodziny obchodzi abp Wiktor Skworc. Polecamy...

14 maj 2022

Święcenia prezbiteratu

8 kapłanów w sobotę 14 maja zyskała archidiecezja katowicka. Święcenia przyjęli z...

13 maj 2022

Posługa neoprezbiterów powinna być omodlona

– Posługa neoprezbiterów powinna być omodlona – powiedział w Radiu eM abp...

12 maj 2022

Spotkanie kurialne

W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbyło się spotkanie pracowników kurialnych i instytucji diecezjalnych.

11 maj 2022

List do pielęgniarek i położnych

Abp Skworc wystosował specjalny list z okazji przypadającego 12 maja Międzynarodowego Dnia...

11 maj 2022

Święto ogniowe w Żorach

Metropolita katowicki w 320. rocznicę pożaru z 1702 roku przewodniczył Mszy św...