Po uroczystościach związanych z 30. rocznicą Mszy Pojednania w Krzyżowej obradowała polsko-niemiecka Fundacja Maksymiliana Kolbe. W programie posiedzenia wysłuchano m.in. relacji na temat jej aktywności Fundacji w kończącym się roku. Zaakceptowano też program jej działalności na rok 2020.

W sprawozdaniu z działalności Fundacji zwrócono szczególną uwagę na zaangażowanie w przestrzeni międzynarodowych kontaktów z młodzieżą i grupami wiernych świeckich w takich krajach jak: Ukraina, Albania czy Słowenia. Przypomniano także o odbywających się cyklicznie w Oświęcimiu międzynarodowych warsztatach podejmujących sprawy rozwiązywania problemów związanych z trudną, naznaczoną przemocą przeszłością. Jak podkreślano, inicjatywa ta gromadzi corocznie reprezentantów z kilkunastu krajów europejskich, pragnących uczyć się wspólnego dialogu prowadzącego na drogę wybaczenia i pojednania.

W czasie spotkania Fundacji bardzo dużo mówiono o wartości i znaczeniu świadectwa pojednanych narodów Polski i Niemiec. Podkreślono znaczącą rolę Kościoła, zwłaszcza strony polskiej, dzięki której Fundacja zyskuje wiarygodność w relacjach z przedstawicielami narodów czy innych nie pojednanych europejskich  społeczeństw.

Nową inicjatywą Fundacji są warsztaty organizowane dla zawodowych oficerów wojska, w których uczestniczą reprezentanci kilku krajów europejskich.   

Podczas tegorocznych obrad przyjęto również program aktywności Fundacji na rok 2020. Przewiduje on kontynuację dotychczasowych inicjatyw i przedsięwzięć. Szczególny akcent położono na warsztaty prowadzone w Oświęcimiu, a także na dotychczasową aktywność w Albanii, w Bośni i Hercegowinie, w Słowenii i na Ukrainie.

W Krzyżowej wybrane zostały również na kolejną kadencję władze Fundacji. Potwierdzono jej przewodniczącego w osobie ks. abp. Ludwika Schicka z ramienia Episkopatu Niemiec i jej wiceprzewodniczącego ks. abp. Wiktora Skworca, reprezentującego Konferencję Episkopatu Polski. W zarządzie Fundacji pozostał także przedstawiciel Sekretariatu KEP ks. prałat Jarosław Mrówczyński.    

Fundacja Maksymiliana Kolbe została utworzona w 2007 r. przez episkopaty Niemiec i Polski. W preambule aktu założycielskiego wśród jej celów podkreślono działania na rzecz pojednania w oparciu o siłę pamięci. Fundacja podejmuje swoje zadania ze świadomością kontynuowania dzieła zapoczątkowanego przez biskupów polskich, którzy w 1965 r. w klimacie kończącego się II Soboru Watykańskiego, wystosowali list do biskupów niemieckich ze słowami „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.