Tegoroczna tradycyjna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców odbędzie się 26 maja pod hasłem „w mocy Bożego Ducha”.

Mszy św. przewodniczyć będzie Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, co nawiązuje do tradycji udziału arcybiskupów krakowskich w piekarskiej pielgrzymce i podejmowaniu przez nich głoszenia słowa Bożego.
W zaproszeniu odczytanym w parafiach archidiecezji katowickiej metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przypomniał, że pielgrzymki do miejsc wielkiego orędownictwa Maryi są szczególnym świadectwem naszego przekonania o Jej wstawiennictwie. Zaznaczył, że do modlitwy przed obliczem Matki Bożej Piekarskiej zaproszeni są ojcowie z synami, dziadkowie z wnukami, bo piekarska pielgrzymka trwa przez pokolenia i pokolenia łączy. „Zapraszam mężczyzn zrzeszonych w ruchach i stowarzyszeniach katolickich, młodych, którzy przyjęli bierzmowanie i przygotowujących się do przyjęcia daru Ducha Świętego, uczniów i studentów, przedsiębiorców, pracodawców i pracowników wszystkich branż” - napisał abp Skworc.
Dodał, że słowa z Dziejów Apostolskich, ukazujące rodzący się Kościół, który trwał „jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa i braćmi Jego” (Dz 1,14), wskazują na ścisłą więź Maryi z Kościołem. „Chcemy tę więź po raz kolejny zamanifestować na piekarskim wzgórzu. Liczę na inicjatywy rad duszpasterskich i obecność licznej reprezentacji każdej parafialnej wspólnoty. Przybywajcie, drodzy Bracia, «po moc Bożego Ducha», potrzebną każdemu z nas w podejmowaniu i wypełnianiu codziennych obowiązków rodzinnych, zawodowych i stanowych”.
Poinformował też, że Penitencjaria Apostolska przyznała odpust zupełny dla wiernych, którzy wezmą udział w pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców, przy spełnieniu zwykłych warunków odpustu, do których należą: spowiedź sakramentalna, przyjęcie Komunii św. i modlitwa w intencjach papieskich. Osłabieni wiekiem i chorzy mogą również uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, gdy będą łączyć się duchowo ze zgromadzonymi na piekarskim wzgórzu, ofiarowując modlitwy, cierpienia i trudy własnego życia miłosierdziu Bożemu. Duchową łączność z pielgrzymką ułatwi transmisja w Telewizji Polonia, TVP Katowice, Radiu Katowice, Radiu eM i Radiu Piekary.

Program pielgrzymki

• 8.00 – Godzinki o NMP
  • 8.30 – Modlitwa różańcowa
  • 9.30 – Przybycie biskupów, procesja na Kalwarię z obrazem Matki Bożej Piekarskiej
  • 10.45 – Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abpa Salvatore PENNACCHIO Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Homilię w czasie Eucharystii wygłosi abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski
  • 13.45 – Godzina ewangelizacyjna
  • 15.00 – Nabożeństwo majowe

14-07-2024

Abp Galbas: Człowiek, który nie odpoczywa, coraz słabiej widzi sens tego co robi

Pszczelarze z archidiecezji katowickiej spotkali się na Mszy św. polowej na polanie Hamerla w Lesie Murckowskim.

12-07-2024

Biuro Prasowe

Kondolencje i modlitwa

Abp Adrian J. Galbas SAC przekazuje kondolencje rodzinie zmarłego górnika KWK Rydułtowy i modli się za wszystkich poszkodowanych.

18-06-2024

Fot. Bartłomiej Dobrzański /Foto Gość

Kolejne zmiany personalne w archidiecezji katowickiej [aktualizacja 11 lipca)]

Publikujemy listę zmian personalnych (stan na 11 lipca 2024 r.).

07-07-2024

Foto: silesia.edu.pl

Piękna modlitwa odrzuconych

Homilia abp. Adriana Galbasa, wygłoszona 7 czerwca w Raszczycach podczas Eucharystii z okazji 750. rocznicy powstania miejscowości.

06-07-2024

Foto: Bartłomiej Dobrzański /Foto Gość

Nigdy nie tracić nadziei

Homilia abp. Adriana Galbasa wygłoszona 6 czerwca na Jasnej Górze podczas 59. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Chorych.

02-07-2024

Foto: Sanktuarium w Tuchowie / facebook

Abp Galbas w Tuchowie: Bez miłości nasze apostolstwo będzie bezduszne

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. odpustowej w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie.

01-07-2024

Foto: ks. Sławomir Tupaj

Oddać Mu życie

Homilia wygłoszona podczas święceń prezbiteratu Księży Jezuitów w Krakowie.

01-07-2024

Śp. ks. Lesław Przepłata

Z przykrością zawiadamiamy, że w poniedziałek 1 lipca zmarł śp. ks. Lesław Przepłata, lat 59, rocznik święceń 1992, proboszcz Parafii Świętego Jerzego w Goczałkowicach-Zdroju.

SOBOTA,
20 lipca 2024 roku
Dzień powszedni
Kolor zielony

Słowo na dzisiaj

Mt 12, 14-21 | Faryzeusze wyszli i odbyli naradę przeciw Jezusowi, w jaki sposób Go zgładzić. Gdy się Jezus dowiedział o tym, oddalił się stamtąd. A wielu poszło za Nim i uzdrowił ich wszystkich. Lecz zabronił...

ROCZNICA ŚMIERCI:
1937 † Fedor Pigulla
1941 † Teodor Huchracki
1981 † Franciszek Kubalok

ROCZNICA URODZIN:
1959 - ks. Antoni STEFAŃSKI
1968 - ks. Marek BREWKO
1983 - ks. Krzysztof MATUSZEWSKI
1984 - ks. Krzysztof NOWROT

Kuria Metropolitalna w Katowicach
czynna od poniedziałku do piątku
w godz. 9.00-15.00
z wyjątkiem świąt i uroczystości.

Materiały dla rodzin