Uroczystą Mszą św. o północy pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca rozpoczęto świętowanie Bożego Narodzenia w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Świąteczną refleksją podzielił się bp pomocniczy Marek Szkudło.

W homilii bp Szkudło zwrócił uwagę na „trzy promienie”, które rozświetlają betlejemską noc. - Jezus, Maryja, Józef, przychodzą do nas. Sensem odkrycia Chrystusa jest wyjście z ciemności - podkreślił.

W swoim rozważaniu zatrzymał się dłużej na postaci św. Józefa. Nawiązał do listu apostolskiego papieża Franciszka rozpoczynającego się od słów „patris corde” – ojcowskim sercem. - tak Józef umiłował Jezusa, nazywanego we wszystkich czterech Ewangeliach „synem Józefa” – przypomniał.

Bp Szkudło zachęcił do pielęgnowania w sobie wzorem św. Józefa odwagi i zawierzenia Bogu. Zaznaczył, że „Bóg zawsze potrafi ocalić to, co się liczy, pod warunkiem, że użyjemy tej samej twórczej odwagi, co cieśla z Nazaretu”. - Jeśli czasami Bóg zdaje się nam nie pomagać, nie oznacza to, że nas opuścił, ale że pokłada w nas ufność i w tym, co możemy zaplanować, wymyślić, znaleźć – powiedział cytując papieża.

Słowo te odniósł do aktualnej sytuacji, w jakiej znalazł się świat zmuszony do walki z pandemią koronawirusa. - Zamknięci w czterech ścianach, odizolowani od innych, obserwowaliśmy jak spod kontroli możnych wymyka się sytuacja – mówił, podkreślając, że w tym poczuciu bezradności nie jesteśmy sami i że „Bóg nas nie opuścił”.

– Bóg pokłada w nas ufność. On chce nas wychować, nauczyć samodzielnie stawiać kroki, patrzeć, jak uczymy się życia – zapewniał. Zdaniem biskupa Szkudły ten fakt czyni także nas bohaterami betlejemskiej nocy.

Na zakończenie Mszy św. metropolita katowicki złożył życzenia wszystkim uczestnikom liturgii. - Radujemy się, że Pan jest z nami. On narodził się w tę noc podczas tej Eucharystii. W tych dniach wysłuchaliśmy i wypowiedzieliśmy wiele życzeń. Oby się spełniały w naszym życiu. Bądźcie błogosławieni przez Chrystusa. Niech z wami będzie pokój Chrystusa – życzył.

W Pasterce wierni mogli uczestniczyć także poprzez transmisję telewizyjną, radiową i internetową.