- Nie posiadamy nic droższego ponad Eucharystię. Nic, nawet żadna modlitwa, nie jest w stanie zastąpić uczestnictwa we Mszy świętej - mówił w czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej w Katowicach bp Grzegorz Olszowski.

Przy dźwięku kołatek Jezus w Najświętszym Sakramencie został odprowadzony do ciemnicy. Wierni trwają przy Nim w adoracji w bocznej kaplicy katowickiej katedry.

Zanim to się stało, w katedrze w Katowicach pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca była sprawowana Msza Wieczerzy Pańskiej. W homilii o Mszy świętej z pasją mówił biskup pomocniczy Grzegorz Olszowski. - Eucharystia jest największym darem, a udział w niej łaską, za którą trzeba nam nieustannie dziękować - stwierdził.

Szokujący gest
W tej Mszy św. w Wielki Czwartek w katowickiej katedrze z powodu pandemii uczestniczyło znacznie mniej wiernych, niż zwykle. Wielu innych łączyło się jednak przez transmisję.

Biskup Grzegorz mówił, że Jezus, obmywając w czasie Ostatniej Wieczerzy nogi swoim uczniom, dokonał szokującego gestu. - To nie była czynność nauczyciela, ale niewolnika, sługi. Jezus zachował się jak służący - wskazał. - Ale to dopiero początek… Apogeum służebnej postawy Jezusa wobec człowieka i objawienia Jego miłości była męka i śmierć. Znaczy to, że Jezus w Eucharystii jest tym, który tak uniża się przed człowiekiem, że całkowicie wyniszcza się dla niego. Eucharystia staje się więc służbą Boga człowiekowi i jest najwyższym wyrazem miłości, w której Chrystus staje się całkowitym darem z siebie: "Umiłowawszy swoich na świecie do końca ich umiłował" - dodał.

Matka Teresa stawia warunek
Opowiedział o prośbie prezydenta Jemenu, czyli państwa na wskroś muzułmańskiego, do Matki Teresy z Kalkuty. Chciał, by wyznaczyła kilka sióstr do opieki nad trędowatymi. - Ona postawiła jeden warunek: musimy mieć kaplicę i kapłana. I wyjaśniła: "Bez Eucharystii nie możemy żyć!" - powiedział.

Bp Olszowski komentował, że Eucharystia daje siły do służby, do bezinteresowności. - Chrześcijanin może żyć bez luksusu, bez bogactwa, bez zdrowia, bez zaszczytów. Może żyć bez niedzielnych zakupów. Bez telewizora. Bez komórki. Jednak bez Eucharystii nie przeżyje! Nie ma szans! - powiedział.

Tak odmładza się Kościół
Na koniec zacytował papieża Franciszka: "Bycie młodym jest nie tyle okresem życia, ile stanem serca. Dlatego też instytucja tak wiekowa jak Kościół może się odnawiać i stawać młodą na różnych etapach swojej długiej historii". - Trudny czas pandemii to wezwanie i szansa, a może i konieczność, by Kościół był bardziej duchowy, rozmodlony i zakorzeniony w Eucharystii. A czerpiąc siły z Eucharystii był żywą wspólnotą wspólnot, "szpitalem polowym" wypełnionym życzliwością, pokorą i bezinteresowną służbą. Tak odmładza się Kościół - powiedział.

Przemysław Kucharczak

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.