- Witam wszystkie piękne kobiety! Myślę, że brzydkie już poszły, zostały same piękne! - zawołała na powitanie siostra Anna Bałchan. Tak zaczęła się Godzina Ewangelizacyjna na piekarskim wzgórzu.

Ks. Bogdan Kania, który jest w archidiecezji katowickiej moderatorem ds. Nowej Ewangelizacji, mówił kobietom, że są piękne.

Wskazał, że właśnie tak widzi je Pan Bóg. Zachęcał, żeby nie zwracały uwagi na ewentualne zmarszczki czy inne rzeczy mało istotne. Mówił, że kobiety są piękne i niepowtarzalne, bo właśnie tak, na Swój obraz i podobieństwo, stworzył je Bóg.

W czasie świadectwa, jakie składała należąca do Sióstr Maryi Niepokalanej Anna Bałchan, słuchające jej uczestniczki Pielgrzymki Kobiet i Dziewcząt do Matki Bożej Piekarskiej wiele razy wybuchały śmiechem. – Jestem dowodem, że Pan Bóg ma poczucie humoru. Stworzył takie śmieszne stworzenia jako koza i buldog, a mnie wysłał do klasztoru – mówiła o początkach swojego powołania. Siostra Anna jest znana z energii, dystansu do siebie i umiejętności porwania słuchaczy – także przez śpiew z dynamiczną grą na gitarze. A jednak sprawy, o których mówiła w Piekarach, były bardzo poważne.

Opowiadała, jak pomagała kobietom, które na ulicy sprzedawały swoje ciało, i o tym, że teraz mieszka w jednym domu z paniami, które są ofiarami przemocy domowej. Mówiła też o tym, jak teraz Stowarzyszenie Po Moc, powołane przez jej zgromadzenie, aby pomagać kobietom i dzieciom, buduje w Katowicach centrum świętego Józefa. W tym ośrodku znajdzie się żłobek i przedszkole, będą tam też organizowane warsztaty, pomocne między innymi w budowaniu dobrych relacji, w tym w rodzinach.

Swoje świadectwa na Godzinie Ewangelizacyjnej złożyły też kobiety z katowickiej Wspólnoty Dobrego Pasterza, które pomagają bezdomnym. Opowiadały między innymi o wspólnym gotowaniu dla nich zupy. To inicjatywa Zupa w Kato, którą ze Wspólnotą Dobrego Pasterza tworzą różne wspólnoty i wielu ludzi z różnych środowisk, którzy po prostu chcą pomóc.

– Kochani, jakbyście chcieli ugotować z nami tę zupę, to zapraszamy w każdy czwartek o 16.30 do klubu Wysoki Zamek, ulica Gliwicka 36 Katowice. Myślę, że się spotkamy. Do zobaczenia! – mówiła Wiola Richter, szefowa wspólnoty.

Świadectwa z Godziny Ewangelizacyjnej podsumował na koniec biskup Grzegorz Olszowski. – Bóg mnie, Bóg ciebie kocha i ma wobec ciebie plan swojej miłości. „Nie wyście mnie wybrali, ale ja was wybrałem”. Gdyby nas Pan Jezus nie wybrał, nie istnielibyśmy, nie byłoby nas tutaj teraz! Masz trwać w miłości Pana Jezusa. Tylko tyle. Resztę załatwi On sam – powiedział.

Najnowsze

19 październik 2021

Konferencja przed beatyfikacją

Spotkanie odbyło się w Warszawie. Było okazją do przybliżenia postaci męczennika ze...

18 październik 2021

Pobłogosławienie nowej dzwonnicy

W liturgiczne święto św. Jadwigi Śląskiej patronki Ośrodka Spotkań i Formacji archidiecezji...

18 październik 2021

Słowo do pracowników służby zdrowia

Metropolita katowicki przesłał okolicznościowe słowo z okazji patronalnego święta służby zdrowia z...

17 październik 2021

Śp. ks. Kazimierz Szalasta

Z przykrością zawiadamiamy, że 16 października 2021 roku, po długiej i ciężkiej...

17 październik 2021

Inauguracja synodu o synodalności

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. otwierającej diecezjalny etap XVI Zwyczajnego Posiedzenia Ogólnego...

17 październik 2021

Prof. Bańka o otwarciu procesu synodalnego w Rzymie

Delegat Kościoła w Polsce na to wydarzenie zrelacjonował swój udział po Mszy...